Northwest Athletic Conference NWAC baseball Sports Banner Image. NWAC Slogan: Character, Competition, Community
Shop the NWAC Store

Baseball

Baseball News

2018 Baseball All-Region and Region Gold Glove Teams

Baseball All-Region Graphic

VANCOUVER, WA. -- The Northwest Athletic Conference is pleased to announce the 2018 Baseball All-Region and Region Gold Glove Teams.

Print Version: All-Region | Gold Glove [PDF]

NORTH REGION
Most Valuable Player: Eliot Carney, SO, Edmonds
Coach of the Year: Scott Kelly, Edmonds

FIRST TEAM

INFIELDERS
Brennen Hancock, SO, Bellevue
Griffin McCormick, Fr, Bellevue
Grant DeLappe, SO, Bellevue
Nic Sokol, Fr, Edmonds
Jeffrey Cochran, SO, Olympic
OUTFIELDERS
Ben Koler, Fr, Olympic
Trent Tingelstad, SO, Everett
Guthrie Morrison, SO, Edmonds
Ethan Smith, Fr, Bellevue
PITCHERS
Wyatt Stanley, Fr, Edmonds
Will Smith, Fr, Edmonds
Kade Mechals, SO, Skagit Valley
Kyle Stubbins, SO, Douglas
RELIEF PITCHER
Lucas Ford, SO, Edmonds
CATCHER
Nathaniel Sagdahl, SO, Edmonds
DESIGNATED HITTER
Cam McGrath, SO, Everett
UTILITY
Cameron Martin, SO, Shoreline

SECOND TEAM

INFIELDERS
Evan Hurn, SO, Edmonds
Yugo Hamakana, Fr, Edmonds
Nic Anderson, SO, Everett
Grant Okawa, SO, Douglas
Matteo Porcellato, Fr, Douglas
OUTFIELDERS
Jake MacDonald, SO, Douglas
Payton Harris, SO, Skagit Valley
Conner Sayles, SO, Edmonds
Daniel Head, SO, Everett
PITCHERS
Owen Leonard, SO, Everett
Eli Herrick, SO, Bellevue
Brendan Ecklebarger, SO, Bellevue
Barry Caine, SO, Douglas
RELIEF PITCHER
Gabe Smith, Fr, Everett
CATCHER
Kenny McCormick, Fr, Everett
DESIGNATED HITTER
Nic Roes, Fr, Skagit Valley
UTILITY
Carter Wallace, Fr, Bellevue

NORTH GOLD GLOVE

Catcher
Nathaniel Sagdahl, SO, Edmonds
Pitcher
Wyatt Stanley, Fr, Edmonds
Infielders
Austin Bayne, Fr, Olympic
Mitchell Dooley, SO, Shoreline
Grant Okawa, SO, Douglas
Leighton Moniz, Fr, Edmonds

Outfielders          
Guthrie Morrison, SO, Edmonds
Scott Gunther, Fr, Olympic
Payton Harris, SO, Skagit Valley
EAST REGION
Most Valuable Player: John Sage, SO, Yakima Valley
Coach of the Year: Bryan Winston, Spokane

FIRST TEAM

INFIELDERS
Cody Banks, SO, Big Bend
Kealen Martin, SO, Walla Walla
Tanner Parker, SO, Yakima Valley
Ben McKay, SO, Wenatchee Valley
Alexander Orejudos, Fr, Columbia Basin
OUTFIELDERS
Cole Mckenzie, SO, Yakima Valley
Dalton Harum, SO, Wenatchee Valley
Austin Earl, SO, Wenatchee Valley
Troy Simpkins, Fr, Columbia Basin
PITCHERS
Nick Flesher, SO, Spokane
Lucas Juarez, Fr, Yakima Valley
Gerald Hein, SO, Yakima Valley
Tom Scheffler, SO, Wenatchee Valley
RELIEF PITCHER
Reed Harrington, Fr, Spokane
CATCHER
Nate Cantonwine, SO, Blue Mountain
DESIGNATED HITTER
Zach Inskeep, SO, Yakima Valley
UTILITY
Dustin Durflinger, SO, Blue Mountain

SECOND TEAM

INFIELDERS
Mitch Dean, Fr, Spokane
Kyle Harvey, So, Yakima Valley
Kyle Tolf, SO, Big Bend
Trevor Luckey, Fr, Big Bend
Jeremy Davila, Fr, Columbia Basin
OUTFIELDERS
Aaron Fritts, SO, Spokane
Tyler Detloff, SO, Yakima Valley
Sean Coffey, SO, Walla Walla
Alex Salsman, Fr, Blue Mountain
PITCHERS
Nychal Gritz, Fr, Blue Mountain
Matt Driver, SO, Yakima Valley
Marcus Cain, Fr, Spokane
Tyson Yamane, SO, Big Bend
RELIEF PITCHER
Alec Gomez, Fr, Yakima Valley
CATCHER
Brayden Olson, SO, Spokane
DESIGNATED HITTER
Isaac Wersland, SO, Spokane
UTILITY
Christian Padilla, Fr, Spokane

EAST GOLD GLOVE

Catcher
Jake Kirchoff, SO, Yakima Valley
Pitcher
Nick Flesher, SO, Spokane
Infielders
Jermaine Ducham, Fr, Spokane
Tristan Newell, Fr, Wenatchee Valley
Cody Banks, SO, Big Bend
Ben McKay, Fr, Wenatchee Valley

Outfielders          
Jadan Vandervert, Fr, Spokane
Sean Coffey, SO, Walla Walla
Austin Earl, Fr, Wenatchee Valley
WEST REGION
Most Valuable Player: JT Strickler, SO, Lower Columbia
Coach of the Year: Eric Lane, Lower Columbia

FIRST TEAM

INFIELDERS
Cameron MacIntosh, SO, Tacoma
Elijah Johnson, SO, Tacoma
Collin Wolf, SO, Tacoma
Rylan Cratsenberg, SO, Pierce
Colton Titus, Fr, Centralia
OUTFIELDERS
Justin VanDeBrake, Fr, Tacoma
Hudson Byorick, SO, Pierce
Noah Andrews, Fr, Lower Columbia
Kyle Sandstrom, SO, Lower Columbia
PITCHERS
Alan Vasquez, SO, Pierce
Dominic Agron, Fr, Pierce
Mitch Lines, Fr, Lower Columbia
Josh Vitus, Fr, Tacoma
RELIEF PITCHER
Logan Gerling, Fr, Tacoma
CATCHER
Matt Scheffler, SO, Pierce
DESIGNATED HITTER
Sam Trend-Beacom, SO, Lower Columbia
UTILITY
Wes Kuzminsky, SO, Centralia

SECOND TEAM

INFIELDERS
Ricky Muzzy, SO, Lower Columbia
Hunter Cook, Fr, Lower Columbia
Jon Burghardt, SO, Tacoma
Jaryn Nakamoto, SO, Pierce
Taylor Mondina, SO, Centralia
OUTFIELDERS
Koby Millner, SO, Grays Harbor
Tim Adams, SO, Green River
RJ Green, Fr, Tacoma
Nainoa Paragoso, Fr, Pierce
PITCHERS
Justin Simanek, SO, Tacoma
Nate Packard, SO, Tacoma
Yancy Bird, Fr, Lower Columbia
Jared Akin, SO, Lower Columbia
RELIEF PITCHER
Derek Downey, SO, Lower Columbia
CATCHER
Brock Gagliardi, Fr, Tacoma
DESIGNATED HITTER
GJ Hurst, Fr, Lower Columbia
UTILITY
DeShawn Johnson, Fr, Lower Columbia

WEST GOLD GLOVE

Catcher
Chase Hodkinson, SO, Lower Columbia
Pitcher
Andrew Snyder, SO, Grays Harbor
Infielders
Rylan Crastenberg, SO, Pierce
Cameron MacIntosh, Fr, Tacoma
Jaryn Nakamoto, SO, Pierce
Colton Titus, Fr, Centralia

Outfielders          
RJ Green, Fr, Tacoma
Ty Swanson, SO, Pierce
Kolby Millner, SO, Grays Harbor
SOUTH REGION
Most Valuable Player: Robby Ahlstrom, Fr, Chemeketa
Coach of the Year: Ryan Gipson, Linn-Benton

FIRST TEAM

INFIELDERS
Jackson Soto, SO, Lane
Jayden Hanna, SO, Lane
Rich Mascarenas, Fr, Linn-Benton
Josh Congdon, SO, Linn-Benton
Damon Peters, SO, Linn-Benton
OUTFIELDERS
Brian Rice, Fr, Mt. Hood
Tyler Parker, SO, Clackamas
Cole Carder, SO, Linn-Benton
Tielar Murray, SO, Lane
PITCHERS
Kensaku Akiya, SO, Chemeketa
Sam Menegat, SO, Mt. Hood
Brock Townsend, Fr, Linn-Benton
Kevin Reilly, Fr, Linn-Benton
RELIEF PITCHER
Derek Browne, SO, Clark
CATCHER
Cole Hamilton, Fr, Linn-Benton
DESIGNATED HITTER
Thomas Rudinsky, SO, Lane
UTILITY
Chaz Lopez, SO, Clark

SECOND TEAM

INFIELDERS
Trevor Nannini, SO, Mt. Hood
Tate Cowden, SO, Linn-Benton
Ryan Merino, Fr, Southwestern Oregon
Brody Whittman, SO, Chemeketa
Junior Perez, SO, Chemeketa
OUTFIELDERS
Colton Sakamoto, SO, Lane
Chase Cosner, Fr, Linn-Benton
Andrew Ishii, Fr, Chemeketa
Dylan Morgan, SO, Chemeketa
PITCHERS
Will Shaw, SO, SW Oregon
Brennen Lauffenburger, SO, Linn-Benton
Jose Chavez, Fr, Linn-Benton
Nathaniel Brezner-Mendoza, SO, Clark
RELIEF PITCHER
Aaron Hutchinson, SO, Lane
CATCHER
Julito Fazzini, SO, Mt. Hood
DESIGNATED HITTER
Grant Horwitz, SO, Clackamas
UTILITY
Trace Hokkanen, Fr, Mt. Hood

SOUTH GOLD GLOVE

Catcher
Cole Hamilton, Fr, Linn-Benton
Pitcher
Nathaniel Brezner-Mendoza, SO, Clark
Infielders
Josh Congdon, SO, Linn-Benton
Jayden Hanna, SO, Lane
Rich Mascarenas, Fr, Linn-Benton
Damon Peters, SO, Linn-Benton

Outfielders          
Hank Forrest, SO, Lane
Cole Carder, SO, Linn-Benton
Brian Rice, Fr, Mt. Hood

back
TEAM PAGES
TEAMS

Baseball Alumni

2018 Baseball Championship - Click for event details

Major League Baseball - Sponsor of NWAACC Baseball

NWAC home