Licensed to Whitworth College          Hy-Tek's Meet Manager 4/15/2006 04:04 PM
                         Sam Adams Classic - 4/15/2006                         
                       Boppell Track, Whitworth College                        
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Long, Shannon                CC of Spokan             12.66   1 
  2 Hannah, Emily                Eastern Wash             12.83   1 
  3 Bachmeier, Brook             CC of Spokan             13.20   1 
  4 Bendio, Kim                  CC of Spokan             13.41   1 
  5 Wipf, Stephanie           FR WHTW                     13.54   2 
  6 Marken, Sarah                WHTW                     13.63   2 
  7 Ramsey, Whitney           FR WHTW                     13.90   2 
  8 Patterson, Andrea            Eastern Wash             13.91   1 
  9 Kimura, Erin              JR WHTW                     14.10   2 
 10 Bouteng, Debrorha            Eastern Wash             14.37   1 
 11 Christianson, Kelli       FR WHTW                     14.40   2 
 12 Stanley, Megan               CC of Spokan             14.54   2 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Long, Shannon                CC of Spokan             25.95   1 
  2 Hannah, Emily                Eastern Wash             26.32   1 
  3 Galaviz, Salena              Unattached- Wsu          26.98   2 
  4 Bendio, Kim                  CC of Spokan             27.21   2 
  5 Bachmeier, Brook             CC of Spokan             27.35   2 
  6 Wipf, Stephanie           FR WHTW                     27.88   2 
  7 Ramsey, Whitney           FR WHTW                     28.31   2 
  8 Dormaier, Kristen         SO WHTW                     28.65   2 
  9 Hartung, Kathryn          FR WHTW                     29.17   3 
 10 Kimura, Erin              JR WHTW                     29.54   3 
 11 Melrose, Stephanie        FR WHTW                     29.57   3 
 12 Bouteng, Debrorha            Eastern Wash             29.77   3 
 13 Daniels, Amanda              Eastern Wash             30.02   3 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Galaviz, Salena              Unattached- Wsu        1:00.11  
  2 Jones, Genevieve          FR WHTW                   1:04.99  
  3 Hartung, Kathryn          FR WHTW                   1:05.27  
  4 Melrose, Stephanie        FR WHTW                   1:06.19  
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gibb, Camille                Eastern Wash           2:20.91  
  2 Buck, Emily                  Gonzaga                2:22.34  
  3 Green, Emily              SR WHTW                   2:25.91  
  4 Johnson, Maria               CC of Spokan           2:28.08  
  5 Morehouse, Sara           JR WHTW                   2:29.38  
  6 Gibbs, Ashley             JR WHTW                   2:38.39  
  7 Baker, Leslie                CC of Spokan           2:43.66  
  8 Scott, Amy                SO WHTW                   2:47.73  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Carnahan, Andrea          JR WHTW                   5:01.69  
  2 Schiel, Jamie                Gonzaga                5:03.69  
  3 Hurd, Emily               SO WHTW                   5:08.50  
  4 Compogno, Katie              CC of Spokan           5:13.27  
  5 Anderson, Amy             SO WHTW                   5:23.01  
  6 Rutter, Chelsea              CC of Spokan           5:28.16  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Garruto, Kiri                Eastern Wash          18:53.39  
  2 Perkins, Emily               Lewis-Clark           19:13.57  
  3 Palm-Loevslett, Catja        Lewis-Clark           19:36.86  
  4 Stevick, Jennie              Unattached            19:49.27  
  5 Thurston, Stephanie       JR WHTW                  20:04.29  
  6 Brands, Libby                Gonzaga               21:26.97  
  7 Overbay, Shannon             Unattached            22:07.88  
  8 Schroeder, Betsy             Whitman               22:55.79  
  9 Tunall, Sarah             FR WHTW                  23:02.80  
 
Women 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rutter, Tae                  CC of Spokan          43:06.40  
  2 Huffman, Sarah            FR WHTW                  43:10.30  
 
Women 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nash, Amber                  CC of Spokan             15.86   2 
  2 Jenkins, Morganne            Lewis-Clark              17.49   2 
  3 Dorsey, Ashley               CC of Spokan             18.13   2 
  4 Stanley, Megan               CC of Spokan             18.26   2 
  5 Allen, Amanda                CC of Spokan             18.46   2 
 
Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Johnson-Cooper, Lyndsey      Eastern Wash           1:03.15   1 
  2 Hurd, Emily               SO WHTW                   1:12.14   2 
  3 Stanley, Megan               CC of Spokan           1:14.86   1 
  4 Thomsen, Karissa          SO WHTW                   1:17.84   2 
  5 Anderson, Amy             SO WHTW                   1:18.23   2 
  6 Morehouse, Sara           JR WHTW                   1:19.14   1 
  7 Allen, Amanda                CC of Spokan           1:21.00   2 
 
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evans, Holly                 Eastern Wash          11:39.39  
  2 Buchholts, Nikki             Eastern Wash          11:54.44  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Comm Coll of Spokane  'A'                             49.85  
  2 Eastern Washington U  'A'                             50.42  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Whitworth  'A'                                      4:35.15  
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Fouts, Sara                  Eastern Wash             1.59m    5-02.50 
  2 Daugs, Mara               FR WHTW                     1.39m    4-06.75 
 -- Ludwigson, Traci             Eastern Wash                NH            
 -- Jamieson, Rebecca         SR WHTW                        NH            
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Reynolds, Afton              CC of Spokan             3.30m   10-10.00 
  2 Fuller, Jessica              CC of Spokan             3.15m   10-04.00 
  3 Lane, Katherine           SO WHTW                     2.70m    8-10.25 
  4 Funrue, Kirsten           JR WHTW                     2.70m    8-10.25 
 
Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Nell, Candice                Eastern Wash             5.11m   16-09.25 
  2 Marken, Sarah                WHTW                     4.99m   16-04.50 
  3 Nash, Amber                  CC of Spokan             4.88m   16-00.25 
  4 Radel, Megan                 Idaho                    4.80m   15-09.00 
  5 Dormaier, Kristen         SO WHTW                     4.74m   15-06.75 
  6 Daugs, Mara               FR WHTW                     4.61m   15-01.50 
  7 Hodges, Corinne           SO WHTW                     4.56m   14-11.50 
  8 Burt, Molly                  Unattached               4.55m   14-11.25 
  9 Dorsey, Ashley               CC of Spokan             4.40m   14-05.25 
 
Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Meinhold, Teanna             Eastern Wash            11.24m   36-10.50 
  2 Nell, Candice                Eastern Wash            11.10m   36-05.00 
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Woelk, Anna                  Eastern Wash            12.49m   40-11.75 
  2 Faire, Amanda                Eastern Wash            11.71m   38-05.00 
  3 Brown, Sarah                 CC of Spokan            11.54m   37-10.50 
  4 Coleman, Ronnie              CC of Spokan            10.88m   35-08.50 
  5 Danielson, Amy               CC of Spokan            10.49m   34-05.00 
  6 Harvego, Erin             FR WHTW                    10.23m   33-06.75 
  7 Marken, Sarah                WHTW                     9.44m   30-11.75 
  8 Baker, Leslie                CC of Spokan             8.88m   29-01.75 
  9 Contreras, Chelby            Eastern Wash             7.26m   23-10.00 
 -- Luckenbach, Nicole           Eastern Wash              FOUL            
 
Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Woelk, Anna                  Eastern Wash            42.35m  138-11.00 
  2 Kirley, Erika                Eastern Wash            38.71m  127-00.00 
  3 Bertsch, Valerie             Eastern Wash            38.28m  125-07.00 
  4 Millard, Bonnie              Eastern Wash            37.77m  123-11.00 
  5 Laplante, Mallory            Eastern Wash            37.31m  122-05.00 
  6 Murillo, Dacia            SR WHTW                    35.09m  115-01.00 
  7 Danielson, Amy               CC of Spokan            33.05m  108-05.00 
  8 Florence, Angela          JR WHTW                    31.97m  104-11.00 
  9 Harvego, Erin             FR WHTW                    28.75m   94-04.00 
 10 Brown, Sarah                 CC of Spokan            27.43m   90-00.00 
 -- Demme, Jane                  Idaho                     FOUL            
 -- Luckenbach, Nicole           Eastern Wash              FOUL            
 
Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Bower, Amanda                Eastern Wash            46.13m  151-04.00 
  2 Bertsch, Valerie             Eastern Wash            45.92m  150-08.00 
  3 Woelk, Anna                  Eastern Wash            45.86m  150-05.00 
  4 Kirley, Erika                Eastern Wash            41.85m  137-04.00 
  5 Coleman, Ronnie              CC of Spokan            41.64m  136-07.00 
  6 Laplante, Mallory            Eastern Wash            39.40m  129-03.00 
  7 Demme, Jane                  Idaho                   39.38m  129-02.00 
  8 Murillo, Dacia            SR WHTW                    38.33m  125-09.00 
  9 Danielson, Amy               CC of Spokan            38.10m  125-00.00 
 10 Carroll, Aimee               Eastern Wash            37.81m  124-00.00 
 11 Faire, Amanda                Eastern Wash            37.54m  123-02.00 
 12 Robinson, Kelcie             Idaho                   34.31m  112-07.00 
 13 Anderson, Jamie              Eastern Wash            32.91m  108-00.00 
 14 Williams, Jenna           SR WHTW                    29.81m   97-10.00 
 15 Voise, Brooke                CC of Spokan            28.77m   94-05.00 
 -- Luckenbach, Nicole           Eastern Wash              FOUL            
 -- Neuman, Missy                Unattached-C              FOUL            
 -- Millard, Bonnie              Eastern Wash              FOUL            
 -- Cvetkovski, Sasha            Eastern Wash              FOUL            
 -- Klevish, Corissa             CC of Spokan              FOUL            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Klevish, Corissa             CC of Spokan            40.04m  131-04.00 
  2 Smith, Jocelyn               Unattached              39.68m  130-02.00 
  3 McFarland, Jessica           Eastern Wash            37.52m  123-01.00 
  4 Florence, Angela          JR WHTW                    35.70m  117-01.00 
  5 Laplante, Mallory            Eastern Wash            35.21m  115-06.00 
  6 Anderson, Jamie              Eastern Wash            35.20m  115-06.00 
  7 Leib, Amanda                 Eastern Wash            33.48m  109-10.00 
  8 Marken, Sarah                WHTW                    31.37m  102-11.00 
  9 Voise, Makhi                 CC of Spokan            31.29m  102-08.00 
 10 Baker, Leslie                CC of Spokan            29.87m   98-00.00 
 11 Burt, Molly                  Unattached              27.73m   91-00.00 
 12 Radel, Megan                 Idaho                   25.89m   84-11.00 
 13 Dorsey, Ashley               CC of Spokan            24.02m   78-10.00 
 14 Davis, Abbie              FR WHTW                    20.62m   67-08.00 
 15 Abersfeller, Natalie         CC of Spokan            19.18m   62-11.00 
 16 Nash, Amber                  CC of Spokan            18.85m   61-10.00 
 
Men 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Butorac, Chad                Eastern Wash             11.04   1 
  2 Adebayo, Deji                CC of Spokan             11.08   1 
  3 Rorem, Ben                   Houk Chiro               11.12   1 
  4 Williams, Elvie              CC of Spokan             11.31   1 
  5 Brewster, Dwayne             CC of Spokan             11.38   1 
  6 Bates, Tony                  Idaho                    11.49   1 
  7 Thornton, Chad               CC of Spokan             11.57   2 
  8 Kirkpatrick, Timothy      FR WHTW                     11.71   2 
  9 Tapia, Mark               FR WHTW                     12.14   2 
 10 Lutz, Issac               FR WHTW                     12.25   3 
 11 Anderson, Nathan          FR WHTW                     12.38   2 
 12 Clark, Jesse              JR WHTW                     12.39   3 
 13 Sehorn, William           FR WHTW                     12.88   3 
 14 High, Wesley                 Unattached               13.54   2 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Butorac, Chad                Eastern Wash             22.06   1 
  2 Kirk, Jason                  Eastern Wash             22.69   1 
  3 Brewster, Dwayne             CC of Spokan             22.70   1 
  4 Bates, Tony                  Idaho                    22.99   1 
  5 Clark, Jesse              JR WHTW                     25.40   3 
  6 Anderson, Nathan          FR WHTW                     25.42   1 
  7 Sehorn, William           FR WHTW                     26.53   3 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Whitehead, Marcus            Eastern Wash             49.15   1 
  2 Kirk, Jason                  Eastern Wash             50.05   1 
  3 Helgath, Matt                CC of Spokan             51.55   1 
  4 Sallas, Jason                Unattached-C             52.68   2 
  5 Sauer, Kristofor             Houk Chiro               53.19   2 
  6 Dawood, Marty                Unattached-C             55.59   2 
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Conrick, James               Eastern Wash           1:58.39  
  2 Grahlfs, Phillip          SR WHTW                   2:01.70  
  3 Grassley, Jeff            JR WHTW                   2:04.83  
  4 Rutter, Alex                 CC of Spokan           2:06.83  
  5 Daroff, Jamie             FR WHTW                   2:13.04  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Limpf, Paul                  Eastern Wash           4:06.38  
  2 Stevick, Jesse               Houk Chiro             4:07.35  
  3 Grassley, Jeff            JR WHTW                   4:07.45  
  4 Cisneros, Cordero            CC of Spokan           4:09.52  
  5 Mendoza, Eric                Gonzaga                4:11.36  
  6 Racine, Matt                 Idaho                  4:12.39  
  7 Santman, Ken                 Gonzaga                4:14.99  
  8 Long, Paul                SO WHTW                   4:15.13  
  9 Bryant, Michael           FR WHTW                   4:26.50  
 10 Robinson, Stefan          SO WHTW                   4:28.94  
 11 Daroff, Jamie             FR WHTW                   4:29.61  
 12 Oster, Adam                  Unattached             4:31.47  
 13 Asch, Eli                    Whitman                4:34.98  
 14 Evans, Alex               FR WHTW                   4:35.54  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Anderson, Kyle               CC of Spokan          15:26.62  
  2 Nitoi, Ciprian               Lewis-Clark           15:35.66  
  3 Galbraith, Aaron             Lewis-Clark           15:37.33  
  4 Sousa, Anton                 Unattached            16:10.16  
  5 Huskisson, Travis         SO WHTW                  16:12.69  
  6 deitz, Jacob                 Unattached            16:19.74  
  7 Woods, Brian                 Whitman               16:23.27  
  8 Foster, Nicholas          SR WHTW                  16:32.85  
  9 Houk, Jon                    Houk Chiro            17:25.73  
  9 Stevick, Jesse               Houk Chiro            17:25.73  
 11 Olson, Trevor                Lewis-Clark           17:34.48  
 12 Meyers, Travis               Whitman               19:01.30  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chestnut, Ian                Idaho                 33:33.60  
  2 Burck, Eric                  CC of Spokan          33:57.90  
  3 Juarez, Jose                 CC of Spokan          34:12.30  
  4 Blount, Kevin                CC of Spokan          34:17.30  
  5 Bergquist, Michael           Unattached            35:09.90  
  6 Brian, Elliot                Whitman               36:01.90  
  7 Kopet, Adam                  Whitman               36:30.50  
 -- Pearson, Joel                Unattached                 DNF  
 
Men 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Williams, Elvie              CC of Spokan             15.75   1 
  2 Thorpe, Brandon              CC of Spokan             15.92   1 
  3 Bacon, Steve                 Eastern Wash             16.02   1 
  4 Mapp, Andrew                 Unattached-C             16.11   2 
  5 Weber, Ian                   CC of Spokan             16.34   1 
  6 Spaun, Benjamin           SO WHTW                     16.36   1 
  7 Shields, Kaleb               CC of Spokan             16.52   1 
  8 Ludwigson, Matt              Eastern Wash             17.41   2 
  9 Silver, Grant                CC of Spokan             17.51   2 
 10 Mitchell, Alex            FR WHTW                     17.72   2 
 11 Lutz, Issac               FR WHTW                     18.45   2 
 12 Tucker, Michael           SO WHTW                     20.75   2 
 
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Spaun, Benjamin           SO WHTW                     56.39   1 
  2 Dennis, L'Shawn              Eastern Wash             58.23   1 
  3 Richards, Davis              CC of Spokan           1:00.33   2 
  4 Silver, Grant                CC of Spokan           1:00.50   1 
  5 Thorpe, Brandon              CC of Spokan           1:02.00   2 
  6 Mapp, Andrew                 Unattached-C           1:02.26   1 
  7 Robinson, Stefan          SO WHTW                   1:03.77   2 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Laughlin, Derek              Idaho                 10:05.51  
  2 Houk, Jon                    Houk Chiro            10:22.63  
  3 Forsyth, Jeff             FR WHTW                  10:25.00  
  4 Harris, Kirk              SR WHTW                  10:40.98  
  5 Baldwin, Christopher      FR WHTW                  10:42.25  
  6 Olschner, Alec            FR WHTW                  10:50.79  
  7 Jones, Bryan              SO WHTW                  10:57.16  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Comm Coll of Spokane  'A'                             42.41  
  2 Eastern Washington U  'A'                             42.91  
  3 Whitworth  'B'                                        46.65  
     1) Anderson, Nathan FR             2) Baker, Matthew FR              
     3) Clark, Jesse JR                 4) Tapia, Mark FR                 
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Houk Chiropractic TC  'A'                           3:48.27  
  2 Whitworth  'B'                                      3:56.61  
  3 Whitworth  'C'                                      3:58.22  
 
Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 DeBell, Kevin                CC of Spokan             1.85m    6-00.75 
  2 Allen, Mike                  Unattached               1.80m    5-10.75 
  2 Keyes, Kenny                 CC of Spokan             1.80m    5-10.75 
  4 Williams, Nathan          SR WHTW                     1.75m    5-08.75 
  4 Baker, Matthew            FR WHTW                     1.75m    5-08.75 
  6 Tucker, Michael           SO WHTW                     1.70m    5-07.00 
 -- Clemmens, Luke               Eastern Wash                NH            
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ludwigson, Matt              Eastern Wash             4.20m   13-09.25 
 -- Duncan, Kyle              FR WHTW                        NH            
 -- Taylor, Vance                CC of Spokan                NH            
 -- Burkholder, Bryce         SO WHTW                        NH            
 -- Uhlenkott, Mike              Eastern Wash                NH            
 -- Powell, James                Unattached                  NH            
 
Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Caune, Jeff                  Unattached               6.81m   22-04.25 
  2 Bacon, Steve                 Eastern Wash             6.65m   21-10.00 
  3 Keyes, Kenny                 CC of Spokan             6.57m   21-06.75 
  4 Penrod, Geoff                Eastern Wash             6.56m   21-06.25 
  5 Low, Heath                   Idaho                    6.34m   20-09.75 
  6 Thorpe, Brandon              CC of Spokan             5.96m   19-06.75 
  7 Lambert, Eric                CC of Spokan             5.64m   18-06.00 
  8 DeBell, Kevin                CC of Spokan             5.56m   18-03.00 
 
Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Caune, Jeff                  Unattached              14.80m   48-06.75 
  2 Penrod, Geoff                Eastern Wash            12.96m   42-06.25 
  3 Weber, Ian                   CC of Spokan            11.88m   38-11.75 
  4 Baker, Matthew            FR WHTW                    11.67m   38-03.50 
  5 Barnhart, Travis             Eastern Wash            10.80m   35-05.25 
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lehosky, Corey               Eastern Wash            14.62m   47-11.75 
  2 Nave, John                   CC of Spokan            14.00m   45-11.25 
  3 Lovik, Adam                  Eastern Wash            13.88m   45-06.50 
  4 Dawson, Seth                 CC of Spokan            13.84m   45-05.00 
  5 Lawton, Nate                 CC of Spokan            13.82m   45-04.25 
  6 Faire, Brody                 Eastern Wash            13.56m   44-06.00 
  7 Banning, Scott               Eastern Wash            13.34m   43-09.25 
  8 Shanklin, Jake               CC of Spokan            13.27m   43-06.50 
  9 Whiteny, Beau                Unattached              12.75m   41-10.00 
 10 Freestone, CJ                Eastern Wash            12.73m   41-09.25 
 11 Hendricks, Wes               Idaho                   12.45m   40-10.25 
 12 Whitley, Ron                 CC of Spokan            12.13m   39-09.75 
 13 Hewitson, Miles           SO WHTW                    10.66m   34-11.75 
 
Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lehosky, Corey               Eastern Wash            48.11m  157-10.00 
  2 Quinn, Mike                  Unattached              45.41m  149-00.00 
  3 Dolny, Greg                  Unattached              41.55m  136-04.00 
  4 Dewindt, Derrick          SR WHTW                    40.89m  134-02.00 
  5 Dawson, Seth                 CC of Spokan            40.64m  133-04.00 
  6 Lemieux, Kevin               Unattached              40.60m  133-02.00 
  7 Pauls, Clark              JR WHTW                    40.15m  131-09.00 
  8 McCord, Matthew           JR WHTW                    39.98m  131-02.00 
  9 Faire, Brody                 Eastern Wash            39.78m  130-06.00 
 10 Shanklin, Jake               CC of Spokan            39.41m  129-03.00 
 11 VanHoomissen, Joey        FR WHTW                    37.96m  124-06.00 
 12 Whitley, Ron                 CC of Spokan            37.87m  124-03.00 
 13 Lovik, Adam                  Eastern Wash            37.34m  122-06.00 
 14 Nave, John                   CC of Spokan            37.24m  122-02.00 
 15 Lawton, Nate                 CC of Spokan            30.25m   99-03.00 
 -- Mastumoto, Noah              Whitman                   FOUL            
 -- Freestone, CJ                Eastern Wash              FOUL            
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Shanklin, Jake               CC of Spokan            55.79m  183-00.00 
  2 Linerud, Aaron               Unattached              53.81m  176-06.00 
  3 Lehosky, Corey               Eastern Wash            51.09m  167-07.00 
  4 Hendricks, Wes               Idaho                   49.82m  163-05.00 
  5 Smith, Jonathan              CC of Spokan            49.47m  162-04.00 
  6 Nave, John                   CC of Spokan            48.60m  159-05.00 
  7 Lovik, Adam                  Eastern Wash            48.18m  158-01.00 
  8 Dawson, Seth                 CC of Spokan            46.76m  153-05.00 
  9 McCord, Matthew           JR WHTW                    45.45m  149-01.00 
 10 Lawton, Nate                 CC of Spokan            43.16m  141-07.00 
 11 Whiteny, Beau                Unattached              43.02m  141-02.00 
 12 Faire, Brody                 Eastern Wash            42.46m  139-04.00 
 13 Whitley, Ron                 CC of Spokan            41.83m  137-03.00 
 14 Pauls, Clark              JR WHTW                    40.78m  133-09.00 
 15 VanHoomissen, Joey        FR WHTW                    39.52m  129-08.00 
 16 Irby, Cody                   Eastern Wash            36.92m  121-01.00 
 17 Freestone, CJ                Eastern Wash            36.90m  121-01.00 
 -- Dewindt, Derrick          SR WHTW                      FOUL            
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Weidman, Ryan                Big Foot                61.83m  202-10.00 
  2 Irby, Cody                   Eastern Wash            57.54m  188-09.00 
  3 Hewitson, Miles           SO WHTW                    55.10m  180-09.00 
  4 Hook, Kyle                   Idaho                   52.36m  171-09.00 
  5 Lemieux, Kevin               Unattached              51.83m  170-00.00 
  6 Vorhees, Peter               CC of Spokan            51.25m  168-02.00 
  7 Klein, Garrett               Eastern Wash            50.93m  167-01.00 
  8 Denevan, Andrew           FR WHTW                    47.50m  155-10.00 
  9 Roesler, Grant            SR WHTW                    44.54m  146-01.00