Northwest Athletic Conference NWAC soccer Sports Banner Image. NWAC Slogan: Character, Competition, Community

Soccer

Men's Soccer

Women's Soccer

Fall Sports Festival - Click to view details

Women's Soccer Schedule

FILTER BY TEAM:

TEAMS Location Time
August 16th, 2016
Rogue vs Corban UniversityCorban University 4:00 pm
August 20th, 2016
Spokane vs Paradise Valley CCPVCC-Phoenix AZ 9:30 am
Rogue vs RCCCollege of the RedwoodsGrants Pass High School 12:00 pm
August 22nd, 2016
Spokane vs Embry Riddle Aeronautical UniversityERAU-Prescott, AZ 7:00 pm
August 23rd, 2016
Spokane vs Benedictine UniversityBU- Mesa, AZ 10:00 am
August 27th, 2016
NWAC Fall Festival Friendlies (Springfield, OR)
Teams: Bellevue, Blue Mountain, Columbia Basin, Spokane, Centralia, Chemeketa, Clark, Clackamas, Everett, Grays Harbor, Green River, Highline, Lane, Lower Columbia, North Idaho, Portland, Peninsula, Pierce, Rogue, Shoreline, SW Oregon, Skagit Valley, Tacoma, Treasure Valley, Whatcom, Wenatchee Valley, Walla Walla, Yakima Valley
Game 1 - North Idaho vs. Bellevue (9:00 am)
Game 2 - Highline vs. Spokane (9:00 am)
Game 3 - Lane vs. Peninsula (9:00 am)
Game 4 - Columbia Basin vs. Green River (11:00 am)
Game 5 - Everett vs. Clark (11:00 am)
Game 6 - Wenatchee Valley vs. Grays Harbor (11:00 am)
Game 7 - Blue Mountain vs. SW Oregon (1:00 pm)
Game 8 - Yakima Valley vs. Lower Columbia (1:00 pm)
Game 9 - Whatcom vs. Clackamas (1:00 pm)
Game 10 - Rogue vs. Centralia (3:00 pm)
Game 11 - Skagit Valley vs. Portland (3:00 pm)
Game 12 - Shoreline vs. Chemeketa (3:00 pm)
Game 13 - Tacoma vs. Treasure Valley (5:00 pm)
Game 14 - Pierce vs. Walla Walla (5:00 pm)

August 28th, 2016
NWAC Fall Festival Friendlies (Springfield, OR)
Teams: Bellevue, Blue Mountain, Columbia Basin, Spokane, Centralia, Chemeketa, Clark, Clackamas, Everett, Grays Harbor, Green River, Highline, Lane, Lower Columbia, North Idaho, Portland, Peninsula, Pierce, Rogue, Shoreline, SW Oregon, Skagit Valley, Tacoma, Treasure Valley, Whatcom, Wenatchee Valley, Walla Walla, Yakima Valley
Game 1 - Green River vs. Whatcom (8:00 am)
Game 2 - Tacoma vs. Shoreline (8:00 am)
Game 3 - Spokane vs. Lane (8:00 am)
Game 4 - Bellevue vs. Everett (10:00 am)
Game 5 - Peninsula vs. Highline (10:00 am)
Game 6 - Rogue vs. Wenatchee Valley (10:00 am)
Game 7 - Treasure Valley vs. Chemeketa (12:00 pm)
Game 8 - Lower Columbia vs. Skagit Valley (12:00 pm)
Game 9 - Clark vs. North Idaho (12:00 pm)
Game 10 - Clackamas vs. Columbia Basin (2:00 pm)
Game 11 - Walla Walla vs. SW Oregon (2:00 pm)
Game 12 - Grays Harbor vs. Blue Mountain (2:00 pm)
Game 13 - Portland vs. Pierce (4:00 pm)
Game 14 - Centralia vs. Yakima Valley (4:00 pm)

August 30th, 2016
Grays Harbor vs Yakima ValleyYVC 12:00 pm
Walla Walla vs EdmondsEdmonds 1:00 pm
Spokane vs ClackamasOregon City 1:00 pm
Wenatchee Valley vs WhatcomWhatcom 3:00 pm
August 31st, 2016
Grays Harbor vs Treasure ValleyTreasure Valley 12:00 pm
Chemeketa vs Lower ColumbiaLower Columbia 1:00 pm
September 1st, 2016
Columbia Basin vs Lower ColumbiaLower Columbia 3:00 pm
September 2nd, 2016
Lane vs Walla WallaWalla Walla 12:00 pm
Highline vs College of IdahoCollege of Idaho 12:00 pm
Rogue vs RCCCollege of the SiskiyousUS Cellular Field 14 12:00 pm
Centralia vs Treasure ValleyTreasure Valley 2:00 pm
Pierce vs SW OregonSW Oregon 2:00 pm
September 3rd, 2016
Lane vs Columbia BasinColumbia Basin 12:00 pm
Edmonds vs Treasure ValleyTreasure Valley 12:00 pm
North Idaho vs TacomaTacoma 12:30 pm
Centralia vs Blue MountainBlue Mountain 1:00 pm
Centralia vs Evergreen StateEvergreen State 2:00 pm
September 4th, 2016
Pierce vs ChemeketaChemeketa 12:00 pm
September 5th, 2016
Clark vs Walla WallaWalla Walla 12:00 pm
Peninsula vs SpokaneSFCC 1:00 pm
Tacoma vs ChemeketaChemeketa 2:00 pm
September 6th, 2016
Tacoma vs SW OregonSW Oregon 11:00 am
Lower Columbia vs Treasure ValleyTreasure Valley 12:00 pm
Clark vs Columbia BasinColumbia Basin 2:00 pm
Blue Mountain vs Linfield CollegeLinfield College 6:00 pm
September 7th, 2016
Lower Columbia vs Walla WallaWalla Walla 11:00 am
Everett vs LaneLane 1:00 pm
September 9th, 2016
Clackamas vs Yakima ValleyYakima Valley 1:00 pm
September 10th, 2016
Highline vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 12:00 pm
North Idaho vs Blue Mountain (league) Blue Mountain 12:00 pm
Centralia vs Green River (league) Green River 12:00 pm
Peninsula vs Shoreline (league) Shoreline 12:00 pm
Chemeketa vs Clark (league) Clark 12:00 pm
Whatcom vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 12:00 pm
SW Oregon vs Lane (league) Lane 12:00 pm
Walla Walla vs Treasure Valley (league) Treasure Valley 12:00 pm
Columbia Basin vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 12:00 pm
Bellevue vs Pierce (league) Pierce 12:00 pm
Edmonds vs Everett (league) Everett 12:00 pm
Rogue vs Portland (league) Hillsboro Stadium 12:00 pm
Tacoma vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 4:00 pm
Wenatchee Valley vs Spokane (league) Spokane 5:00 pm
September 11th, 2016
Tacoma vs PLUPLU 2:00 pm
September 14th, 2016
North Idaho vs Treasure Valley (league) Treasure Valley 11:00 am
Clark vs Rogue (league) Rogue 12:00 pm
Portland vs Clackamas (league) OCH Stadium 1:00 pm
Lower Columbia vs Tacoma (league) Tacoma 2:00 pm
Blue Mountain vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 2:00 pm
Skagit Valley vs Shoreline (league) Shoreline 2:00 pm
Walla Walla vs Wenatchee Valley (league) Wenatchee Valley 2:00 pm
Spokane vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 2:00 pm
Peninsula vs Everett (league) Everett 2:00 pm
Highline vs Bellevue (league) Bellevue College 2:00 pm
Chemeketa vs SW Oregon (league) SOCC 2:00 pm
Grays Harbor vs Green River (league) Wilson Playfield 2:00 pm
Whatcom vs Edmonds (league) Edmonds 4:00 pm
Pierce vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
September 16th, 2016
Lane vs Clackamas (league) Clackamas 1:00 pm
Cerritos College, Norwalk, CA vs ClarkClark 2:00 pm
September 17th, 2016
Blue Mountain vs North Idaho (league) North Idaho 12:00 pm
Skagit Valley vs Peninsula (league) Peninsula 12:00 pm
Bellevue vs Tacoma (league) Tacoma 12:00 pm
Treasure Valley vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 12:00 pm
Shoreline vs Edmonds (league) Edmonds 12:00 pm
Highline vs Pierce (league) Pierce 12:00 pm
Yakima Valley vs Wenatchee Valley (league) Wenatchee Valley 12:00 pm
Everett vs Whatcom (league) Whatcom 12:00 pm
Clark vs Portland (league) 53rd Ave Field 12:00 pm
Rogue vs SW Oregon (league) SOCC 1:00 pm
Walla Walla vs Spokane (league) Spokane 5:00 pm
September 18th, 2016
Lower Columbia vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 12:00 pm
September 21st, 2016
Lane vs Rogue (league) Rogue 12:00 pm
Treasure Valley vs Wenatchee Valley (league) Wenatchee Valley 12:00 pm
Tacoma vs Highline (league) Starfire Field #1 1:00 pm
Lower Columbia vs Centralia (league) Centralia 2:00 pm
Spokane vs Blue Mountain (league) Blue Mountain 2:00 pm
SW Oregon vs Clark (league) Clark 2:00 pm
Edmonds vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 2:00 pm
Columbia Basin vs Walla Walla (league) Walla Walla 2:00 pm
Shoreline vs Everett (league) Everett 2:00 pm
Portland vs Whatcom (league) Whatcom 2:00 pm
Grays Harbor vs Bellevue (league) BCC 2:00 pm
Portland vs Chemeketa (league) Chcc 2:00 pm
September 22nd, 2016
Pierce vs Green River (league) Green River 2:00 pm
September 23rd, 2016
Walla Walla vs Blue Mountain (league) Blue Mountain 1:00 pm
September 24th, 2016
Bellevue vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 12:00 pm
Edmonds vs Peninsula (league) Peninsula 12:00 pm
North Idaho vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 12:00 pm
Skagit Valley vs Everett (league) Everett 12:00 pm
Tacoma vs Pierce (league) Pierce 12:00 pm
Wenatchee Valley vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 12:00 pm
Whatcom vs Shoreline (league) Shoreline 12:00 pm
Spokane vs Treasure Valley (league) Treasure Valley 12:00 pm
SW Oregon vs Portland (league) 53rd Ave Field 12:00 pm
Green River vs Highline (league) Starfire Field #1 12:00 pm
Chemeketa vs Rogue (league) Grants Pass 1:00 pm
Centralia vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 3:00 pm
Lane vs Linfield JVMcMinnville 5:00 pm
September 28th, 2016
Clackamas vs Rogue (league) Rogue 12:00 pm
Treasure Valley vs North Idaho (league) North Idaho 1:00 pm
Centralia vs Highline (league) Starfire Field #1 1:00 pm
Columbia Basin vs Blue Mountain (league) Blue Mountain 2:00 pm
Clark vs Chemeketa (league) Chemeketa 2:00 pm
Shoreline vs Peninsula (league) Peninsula 2:00 pm
Skagit Valley vs Whatcom (league) Whatcom 2:00 pm
Grays Harbor vs Tacoma (league) Tacoma 2:00 pm
Lane vs SW Oregon (league) SW Oregon 2:00 pm
Wenatchee Valley vs Walla Walla (league) Walla Walla 2:00 pm
Pierce vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 4:00 pm
Everett vs Edmonds (league) Edmonds 4:00 pm
Yakima Valley vs Spokane (league) CCS 5:00 pm
September 30th, 2016
SW Oregon vs Clackamas (league) Oregon City, OR 1:00 pm
October 1st, 2016
Tacoma vs Green River (league) Green River TBD
Blue Mountain vs Wenatchee Valley (league) Wenatchee Valley 12:00 pm
Centralia vs Bellevue (league) Bellevue 12:00 pm
Everett vs Peninsula (league) Peninsula 12:00 pm
North Idaho vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 12:00 pm
Shoreline vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 12:00 pm
Pierce vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 12:00 pm
Edmonds vs Whatcom (league) Whatcom 12:00 pm
Treasure Valley vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 12:00 pm
Lane vs Portland (league) 53rd Ave Field 12:00 pm
October 4th, 2016
Treasure Valley vs Walla Walla (league) Walla Walla 2:00 pm
October 5th, 2016
Rogue vs Clackamas (league) Clackamas 1:00 pm
Pierce vs Highline (league) Starfire Field #1 1:00 pm
Blue Mountain vs Spokane (league) Spokane 2:00 pm
Skagit Valley vs Peninsula (league) Peninsula 2:00 pm
Portland vs Clark (league) Clark 2:00 pm
North Idaho vs Wenatchee Valley (league) Wenatchee Valley 2:00 pm
Lane vs Chemeketa (league) Chemeketa 2:00 pm
Yakima Valley vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 2:00 pm
Edmonds vs Shoreline (league) Shoreline 2:00 pm
Whatcom vs Everett (league) Everett 2:00 pm
Centralia vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 4:00 pm
October 7th, 2016
Chemeketa vs Clackamas (league) Oregon City 1:00 pm
October 8th, 2016
Walla Walla vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 10:00 am
Green River vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 12:00 pm
Whatcom vs Peninsula (league) Peninsula 12:00 pm
Clark vs SW Oregon (league) SW Oregon 12:00 pm
Skagit Valley vs Edmonds (league) Edmonds 12:00 pm
Highline vs Tacoma (league) Tacoma 12:00 pm
Everett vs Shoreline (league) Shoreline 12:00 pm
Wenatchee Valley vs Treasure Valley (league) Treasure Valley 12:00 pm
North Idaho vs Spokane (league) Spokane 5:00 pm
Grays Harbor vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
October 11th, 2016
Treasure Valley vs Blue Mountain (league) Blue Mountain 2:00 pm
October 12th, 2016
Grays Harbor vs Highline (league) Starfire Field #1 1:00 pm
SW Oregon vs Chemeketa (league) Chemeketa 1:30 pm
Lane vs Clark (league) Clark 2:00 pm
North Idaho vs Walla Walla (league) Walla Walla 2:00 pm
Everett vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 2:00 pm
Columbia Basin vs Wenatchee Valley (league) Wenatchee Valley 2:00 pm
Shoreline vs Whatcom (league) Whatcom 2:00 pm
Clackamas vs Portland (league) Hillsboro Stadium 2:00 pm
Spokane vs Yakima Valley (league) YVC 2:00 pm
Tacoma vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 4:00 pm
Pierce vs Edmonds (league) EdCC 4:00 pm
Bellevue vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
October 13th, 2016
Green River vs Pierce (league) Pierce 2:00 pm
October 15th, 2016
Blue Mountain vs Walla Walla (league) Walla Walla 12:00 pm
Shoreline vs Peninsula (league) Peninsula 12:00 pm
Yakima Valley vs North Idaho (league) North Idaho 12:00 pm
Clackamas vs Lane (league) Lane 12:00 pm
Pierce vs Bellevue (league) Bellevue 12:00 pm
Whatcom vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 12:00 pm
Edmonds vs Everett (league) Everett 12:00 pm
Lower Columbia vs Highline (league) Starfire Field #1 12:00 pm
Portland vs Rogue (league) US Cellular Field 14 1:00 pm
Columbia Basin vs Spokane (league) Spokane 5:00 pm
Tacoma vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
Green River vs Grays Harbor (league) Stewart Field 7:00 pm
October 18th, 2016
Blue Mountain vs Treasure Valley (league) Treasure Valley 2:00 pm
October 19th, 2016
Columbia Basin vs North Idaho (league) North Idaho 1:00 pm
Yakima Valley vs Walla Walla (league) Walla Walla 1:00 pm
Bellevue vs Highline (league) Starfire Field #1 1:00 pm
Clackamas vs Chemeketa (league) Chcc 1:30 pm
Lower Columbia vs Green River (league) Green River 2:00 pm
Centralia vs Tacoma (league) Tacoma 2:00 pm
Rogue vs Clark (league) Clark 2:00 pm
Portland vs Lane (league) Lane 2:00 pm
Skagit Valley vs Shoreline (league) Shoreline 2:00 pm
Grays Harbor vs Pierce (league) Pierce 2:00 pm
Spokane vs Wenatchee Valley (league) Wenatchee Valley 2:00 pm
Peninsula vs Everett (league) Everett 2:00 pm
Whatcom vs Edmonds (league) Edmonds 4:00 pm
October 21st, 2016
Clark vs Clackamas (league) Clackamas 1:00 pm
October 22nd, 2016
Tacoma vs Bellevue (league) Bellevue TBD
Grays Harbor vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 12:00 pm
Blue Mountain vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 12:00 pm
Walla Walla vs North Idaho (league) North Idaho 12:00 pm
Chemeketa vs Lane (league) Lane 12:00 pm
Shoreline vs Edmonds (league) Edmonds 12:00 pm
Wenatchee Valley vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 12:00 pm
Everett vs Whatcom (league) Whatcom 12:00 pm
Treasure Valley vs Spokane (league) Spokane 12:00 pm
Peninsula vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 12:00 pm
SW Oregon vs Rogue (league) Grants Pass, OR 1:00 pm
Centralia vs Pierce (league) Pierce 2:00 pm
Highline vs Green River (league) Green River 7:00 pm
October 26th, 2016
Bellevue vs Grays Harbor (league) Stewart Field 12:00 pm
Spokane vs North Idaho (league) North Idaho 1:00 pm
Walla Walla vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 1:00 pm
Clackamas vs SW Oregon (league) SOCC 1:00 pm
Lower Columbia vs Pierce (league) Pierce 2:00 pm
Wenatchee Valley vs Blue Mountain (league) Blue Mountain 2:00 pm
Edmonds vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 2:00 pm
Green River vs Tacoma (league) Tacoma 2:00 pm
Rogue vs Lane (league) Lane 2:00 pm
Everett vs Shoreline (league) Shoreline 2:00 pm
Peninsula vs Whatcom (league) Whatcom 2:00 pm
Yakima Valley vs Treasure Valley (league) Treasure Valley 2:00 pm
Chemeketa vs Portland (league) Hillsboro Stadium 2:00 pm
Highline vs Centralia (league) Centralia College 7:00 pm
October 29th, 2016
Lower Columbia vs Bellevue (league) Bellevue 12:00 pm
Yakima Valley vs Blue Mountain (league) Blue Mountain 12:00 pm
Edmonds vs Peninsula (league) Peninsula 12:00 pm
Clark vs Lane (league) Lane 12:00 pm
Wenatchee Valley vs North Idaho (league) North Idaho 12:00 pm
Pierce vs Tacoma (league) Tacoma 12:00 pm
Spokane vs Walla Walla (league) Walla Walla 12:00 pm
Columbia Basin vs Treasure Valley (league) Treasure Valley 12:00 pm
Skagit Valley vs Everett (league) Everett 12:00 pm
Rogue vs Chemeketa (league) Chcc 12:00 pm
Highline vs Grays Harbor (league) Stewart Field 12:00 pm
Shoreline vs Whatcom (league) Whatcom 12:30 pm
Portland vs SW Oregon (league) SOCC 1:00 pm
Green River vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
Stats MENS STATS
Stats WOMENS STATS
Folder MENS TEAMS
Folder WOMENS TEAMS
Men's Soccer Alumni
Women's Soccer Alumni
2015 NWAC Soccer Championships - Click for details
 
NWAC home