Northwest Athletic Conference NWAC tennis Sports Banner Image. NWAC Slogan: Character, Competition, Community
Shop the NWAC Store

Tennis

Men's Tennis

Women's Tennis

Tennis News

2018 Spring Academic Excellence

Spring Sports Graphic

The NWAC is please to announce the 2018 spring Academic Excellence award winners.

To qualify an athlete must meet the following requirements:

  • Sophomore in Eligibility
  • Minimum of 36 Credits Earned
  • 3.25 Cumulative GPA or better
  • Recommended by the

Print Version: Baseball | Golf | Softball | Tennis | Track & Field

BASEBALL
NAME
Alex Aumick Bellevue
Grant Harris Bellevue
Eli Herrick Bellevue
Jake Lambro Bellevue
Truman Miller Bellevue
Tyler Williams Bellevue
Cody Banks Big Bend
Daniel Ochoa-Valdez Big Bend
Tyson Yamane Big Bend
Nathaniel Cantonwine Blue Mountain
Jerrett Plunkett Blue Mountain
Colton Walker Blue Mountain
Sam Chapman Centralia
Wesley Kuzminsky Centralia
Kensaku Akiya Chemeketa
Cade Baggerly Chemeketa
Morgan Dugi Chemeketa
William Gapasin Chemeketa
Dylan Morgan Chemeketa
Eric Sommerfeld Chemeketa
Cody Anderson Clackamas
Grant Horwitz Clackamas
Berry Hunt, JR Clackamas
Taylor Nelson Clackamas
Tyler Parker Clackamas
Nathaniel Affonso Clark
Nathaniel Brezner-Mendoza Clark
Charles Clark Clark
Matthew Daniels Clark
Brady Johnson Clark
Chaz Lopez Clark
Jordan Sunitsch Clark
Ben Wagner Clark
Hunter French Columbia Basin
Aldo Ripley Columbia Basin
Nate Robinson Columbia Basin
Braedon Miller Douglas
Elliot Carney Edmonds
Lucas Ford Edmonds
Evan Hurn Edmonds
Guthrie Morrison Edmonds
Nathaniel Sagdahl Edmonds
Conner Sayles Edmonds
Sam Wyatt Edmonds
Dylan Boomer Everett
Daniel Head Everett
Cameron McGrath Everett
Anderson Nicholas Everett
Alex Spahman Everett
Trent Tingelstad Everett
Ryan Gifford Grays Harbor
Nick Bowersock Green River
Jake Weiss Green River
Dane Weiss Green River
William Forrest Lane
Dillon Larsen Lane
James McDonald Lane
Colton Sakamoto Lane
Joshua Congdon Linn-Benton
Derek Dardzinski Linn-Benton
Damon Peters Linn-Benton
Trevor Wells Linn-Benton
Jarred Akin Lower Columbia
Chase Hodkinson Lower Columbia
Zac Horne Lower Columbia
Ricky Muzzy Lower Columbia
Jarrett Strickler Lower Columbia
Sam Trend-Beacom Lower Columbia
Jason Garcia Mt. Hood
Trevor Nannini Mt. Hood
Payton Presley Mt. Hood
Chris Stone Mt. Hood
Cole Chambers Olympic
Lukas Diehm Olympic
Bryan Ponce Olympic
Dan Tomkiewicz Olympic
Kyle Banister Pierce
Hudson Byorick Pierce
Aaron Foust Pierce
Benjamin Pedigo Pierce
Matt Scheffler Pierce
Tyler Swanson Pierce
Mitchell Dooley Shoreline
Cameron Martin Shoreline
Anthony Vega Shoreline
Mitchell Boesel Skagit Valley
Payton Harris Skagit Valley
Nicolas Flesher Spokane
Jesus Lopez Spokane
Brayden Olson Spokane
Cory Wagner Spokane
Isaac Wersland Spokane
Austin Hamilton Tacoma
Elijah Johnson Tacoma
Dillon O'Grady Tacoma
Nate Packard Tacoma
Owen Parsons Tacoma
Kenton Robillard Tacoma
Justin Simanek Tacoma
George Thompson Tacoma
Collin Wolf Tacoma
Dominick Zombik Tacoma
Drayson Hladky Treasure Valley
Matthew Oldham Walla Walla
Charles Wood Walla Walla
Dalton Harum Wenatchee Valley
Matthew Kley Wenatchee Valley
Abel Osoria Wenatchee Valley
Dalen Robinson Wenatchee Valley
John Sage Yakima Valley

GOLF
NAME SPORT
Brianna Esvelt Columbia Basin Women's Golf
Teagan Parrish Columbia Basin Women's Golf
Aimee Chomngarm Highline Women's Golf
McKenna Kendall Olympic Women's Golf
Alex Ferrier Skagit Valley Women's Golf
Jordan Dahl Spokane Women's Golf
Alyssa Mabey North Idaho Women's Golf
Cynthia Deville Walla Walla Women's Golf
Maguire Cavanaugh Grays Harbor Men's Golf
Andrew Nelson Olympic Men's Golf
Brett Ball Skagit Valley Men's Golf
Austin Faux Skagit Valley Men's Golf
Kobie Lockwood Southwestern Oregon Men's Golf
Andrew Schwarz Southwestern Oregon Men's Golf

SOFTBALL
NAME
Ryley Eldridge Bellevue
Michelle Fusco Bellevue
Gabrielle Koehler Bellevue
Kimberly  Tutt Bellevue
Ember Armstrong Big Bend
Taylor Ferguson Big Bend
Savannah Hughes Big Bend
Miah Slater Blue Mountain
Toni Cloud Centralia
Mikayla Deffenbaugh Centralia
Mikayla Kanawyer Centralia
Keeley-Shea Salazar Centralia
Brittany Ensley Chemeketa
Sydney Beck Clackamas
Tristan Fisher Clackamas
Victoria Harper Clackamas
Lucy Yazzolino Clark
Karley Yoshioka Clark
Monique Maldonado Columbia Basin
Kimberly  Anderson Douglas
Cassa Courtney Douglas
Nicole Manuel Edmonds
Olivia Berkan Everett
Whitney Harris Everett
Amanda Lee Everett
Arlissa Oettel Everett
Sydney Taggart Everett
Rosalynn Delrosario Highline
Hannah Gyer Highline
Shanay Dotson Lower Columbia
Grace Helyer Mt. Hood
Makiah Johnson Mt. Hood
Taylor Lawson Mt. Hood
Holiday Ribac Mt. Hood
Audrey Seipert North Idaho
Kelby Smith Pierce
Dakota Underwood Shoreline
Maleah Woodley Shoreline
Breanna Valencia Skagit Valley
Jessica Weaver Skagit Valley
Marisa  Coleman Southwestern Oregon
Emily Greenwood Southwestern Oregon
Shelby Harris Southwestern Oregon
Hannah Hirning Southwestern Oregon
Alyssa Martinez Southwestern Oregon
Anna Petras Southwestern Oregon
Leslie Jones Spokane
Katelyn Sage Spokane
Tory Wolf Spokane
Samantha MacFee Treasure Valley
Gracie Waite Treasure Valley
Hailey Danly Walla Walla
Brandi Schoessler Walla Walla
Emily Thornton Walla Walla
Kylee Brulotte Wenatchee Valley
Carlie Durgeloh Wenatchee Valley
Aaliyah Enriquez Wenatchee Valley
Allycia Gonzales Wenatchee Valley
Makenzi Howard Wenatchee Valley
Jamie Withrow Wenatchee Valley
Cheyenne Stallions Yakima Valley

TENNIS
NAME SPORT
Kathleen Nolan Bellevue Women's Tennis
Sharon Thomsen Bellevue Women's Tennis
Holly Wright Bellevue Women's Tennis
Celeste Andreotti Highline Women's Tennis
Samantha McElwain Highline Women's Tennis
Lindsay Crahan Skagit Valley Women's Tennis
Rinka Kawauchi Skagit Valley Women's Tennis
Ashley Rotchford Spokane Women's Tennis
Elizabeth Dohren Spokane Women's Tennis
Jocelynn Truman Treasure Valley Women's Tennis
Shu Chatani Bellevue Men's Tennis
Edgardo Quintero-Delgado Bellevue Men's Tennis
Naoki Motomuro Skagit Valley Men's Tennis
Christian Flannery Spokane Men's Tennis
Sean Singco Spokane Men's Tennis
Kyle Smithgall Spokane Men's Tennis

TRACK & FIELD
NAME SPORT
Lydia Pavlenko Clackamas Women's Track & Field
Chloe Lindbo Clark Women's Track & Field
Sierra Mayberry Clark Women's Track & Field
Jewelia Meischke Everett Women's Track & Field
Camren Salmonson Everett Women's Track & Field
Sarah Curran Lane Women's Track & Field
Morgan Fossen Lane Women's Track & Field
Toni Hall Lane Women's Track & Field
Gabriella Mace Lane Women's Track & Field
Emily Morin Lane Women's Track & Field
Erica Veltkamp Mt. Hood Women's Track & Field
Erika Hettick Olympic Women's Track & Field
Dylan McArdie Olympic Women's Track & Field
Hanna Peterson Olympic Women's Track & Field
Presley Leblanc SW Oregon Women's Track & Field
Lexie Lofthouse SW Oregon Women's Track & Field
Ana Alnso-Vallejo Spokane Women's Track & Field
Jordan Arlt Spokane Women's Track & Field
Rebekah Henry Spokane Women's Track & Field
Margaret Nelson Spokane Women's Track & Field
Jeanna Segaline Spokane Women's Track & Field
Emma Adkins Treasure Valley Women's Track & Field
Maris Mortensen Treasure Valley Women's Track & Field
Troy Carver Clackamas Men's Track & Field
Isaiah Diggs Clackamas Men's Track & Field
Zachary Garcia Clackamas Men's Track & Field
Patrick Carrier Clark Men's Track & Field
David Tran Clark Men's Track & Field
Jacoby McNamara Lane Men's Track & Field
Damian Williams Lane Men's Track & Field
William Hawks Mt. Hood Men's Track & Field
Colton Paller Olympic Men's Track & Field
Koshi Ukai Olympic Men's Track & Field
Braden Walters SW Oregon Men's Track & Field
Benjamin Giachetti Spokane Men's Track & Field

back
M TEAMS
W TEAMS

Men's Tennis Alumni
Women's Tennis Alumni

Tennis Championships - Click for event details

NWAC home