Licensed to Southern Oregon University  Hy-Tek's Meet Manager 3/3/2007 04:31 PM
                    Artie sullivan Invitational - 3/3/2007                     
                                   3/3/2007                                    
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dunn, Emily                  Southern Oregon        12.28      12.94    10  
  2 Craig, Chelsea               Unattached                        13.87     7  
  2 Wilgus, Kori                 Lane CC                           13.87     7  
  4 Smith, Nikki                 Oregon Institute       12.90      14.04     5  
  5 Ward, Jessie                 Southwest Oregon                  14.33     4  
  6 Novak, Rachel                Oregon Institute                  14.38     3  
 
Women 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dunn, Emily                  Southern Oregon        25.41      26.96    10  
  2 Bishop, Heather              Unattached             26.67      27.36     8  
  3 Davis, Suni                  Southern Oregon        25.77      27.83     6  
  4 Craig, Chelsea               Unattached                        29.60     5  
  5 Richards, Shayla             Southwest Oregon                  31.06     4  
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davis, Suni                  Southern Oregon        57.03    1:02.60    10  
  2 Bishop, Heather              Unattached             59.92    1:03.68     8  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Novak, Rachel                Oregon Institute     2:25.00    2:41.74    10  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jeffers, Alicia              Southern Oregon                 5:16.03    10  
  2 Czerny, Megan                Oregon Institute     5:10.00    5:16.96     8  
  3 Alley, Katelyn               Southern Oregon                 5:19.47     6  
  4 Sanchez, Ixel                Southern Oregon                 5:22.55     5  
  5 Gibson, Tiffany              Unattached                      5:25.44     4  
  6 Zimchek, Heather             Oregon Institute     5:30.00    6:17.21     3  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jeffers, Alicia              Southern Oregon                11:00.19    10  
  2 Czerny, Megan                Oregon Institute    11:10.00   11:03.50     8  
  3 Sanchez, Ixel                Southern Oregon                11:21.60     6  
  4 Zimchek, Heather             Oregon Institute    12:30.00   13:37.57     5  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bradford, Crystal            Oregon Institute                  16.86    10  
  2 Smith, Nikki                 Oregon Institute       15.90      17.02     8  
  3 Converse, Mary               Southern Oregon                   17.51     6  
  4 Ousterhout, Deidre           Southwest Oregon                  17.86     5  
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Converse, Mary               Southern Oregon                 1:11.41    10  
  2 Hoppe, Janessa               Oregon Institute     1:10.20    1:15.55     8  
  3 Smith, Nikki                 Oregon Institute     1:08.20    1:22.06     6  
  4 Carlson, Haley               Oregon Institute     1:15.00    1:27.61     5  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Southern Oregon University  'A'                                51.78    10  
     1) Converse, Mary                  2) Davis, Suni                    
     3) Alley, Katelyn                  4) Dunn, Emily                    
  2 Oregon Institute of Technology  'A'                            55.16     8  
     1) Stolez, Kelsey                  2) Klaja, Michelle                
     3) Sticka, Amy                     4) Smith, Nikki                   
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Southern Oregon University  'A'                              4:26.24    10  
     1) Dunn, Emily                     2) Converse, Mary                 
     3) Alley, Katelyn                  4) Davis, Suni                    
  2 Oregon Institute of Technology  'A'                          4:36.27     8  
     1) Klaja, Michelle                 2) Smith, Nikki                   
     3) Sticka, Amy                     4) Novak, Rachel                  
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Orr, Kasey                   Southwest Oregon                5-00.00    10  
  2 Converse, Mary               Southern Oregon                 4-10.00     8  
  3 Longwell, Ann                Southern Oregon                 4-08.00     6  
  4 Brant, Jennifer              Oregon Institute                4-06.00     5  
 -- Andres, Tammie               Southwest Oregon                     NH  
 
Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Debit, Sara                  Lane CC             10-06.00      10.00     9  
  1 Boatsman, JoLena             Lane CC             10-06.00      10.00     9  
  3 Swartz, Cheyene              Southern Oregon                    8.00     6  
 -- Craig, Chelsea               Unattached          10-06.00         NH  
 -- Boat, Christine              Southwest Oregon                     NH  
 -- Carlson, Haley               Oregon Institute     8-06.00         NH  
 -- Graves, Jacqulyn             Oregon Institute                     NH  
 
Women Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sticka, Amy                  Oregon Institute    17-08.00   16-07.00    10  
  2 Longwell, Ann                Southern Oregon                15-06.00     8  
  3 Shelb, Sarah                 Oregon Institute    15-05.00   13-10.00     6  
  4 Brant, Jennifer              Oregon Institute               12-00.75     5  
 
Women Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sticka, Amy                  Oregon Institute    37-10.00   34-10.50    10  
  2 Orr, Kasey                   Southwest Oregon               29-05.75     8  
  3 Longwell, Ann                Southern Oregon                28-02.00     6  
  4 Brant, Jennifer              Oregon Institute               27-08.00     5  
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Debit, Sara                  Lane CC             34-00.00   34-03.00    10  
  2 McDonald, Samantha           Southern Oregon                33-11.50     8  
  3 Sam, Heather                 Southern Oregon     34-09.50   31-05.50     6  
  4 Fuller, Katie                Oregon Institute    34-00.00   30-00.50     5  
  5 Elliott, Emily               Oregon Institute               29-00.50     4  
  6 Prior, Nicole                Southern Oregon                28-09.50     3  
  7 Ousterhout, Deidre           Southwest Oregon               28-01.25     2  
  8 Pisan, Sara                  Southern Oregon     30-04.00   27-11.00     1  
 
Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shultz, Becky                Oregon Institute      127-00     111-02    10  
  2 Buck, Rachelle               Unattached                     94-09.50     8  
  3 Fuller, Katie                Oregon Institute      100-00      92-09     6  
  4 Baker, Latisha               Southwest Oregon                  90-05     5  
  5 Prior, Nicole                Southern Oregon                   90-03     4  
  6 McDonald, Samantha           Southern Oregon                89-03.50     3  
  7 Smith, Emily                 Southern Oregon                   84-11     2  
  8 Elliott, Emily               Oregon Institute               77-07.50     1  
 
Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shultz, Becky                Oregon Institute      132-00     128-00    10  
  2 Sam, Heather                 Southern Oregon       129-10     123-03     8  
  3 Pisan, Sara                  Southern Oregon       108-02     102-10     6  
  4 Debit, Sara                  Lane CC                           90-06     5  
  5 Fuller, Katie                Oregon Institute       90-00      70-08     4  
 
Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stolez, Kelsey               Oregon Institute      146-00     136-09    10  
  2 Shelb, Sarah                 Oregon Institute      127-00     110-09     8  
  3 Pisan, Sara                  Southern Oregon       105-02     107-01     6  
  4 Baker, Latisha               Southwest Oregon                  97-02     5  
  5 Orr, Kasey                   Southwest Oregon                  96-05     4  
  6 Taylor, Laura                Southern Oregon       108-01      93-00     3  
  7 McDonald, Samantha           Southern Oregon                   90-06     2  
  8 Ousterhout, Deidre           Southwest Oregon                  68-01     1  
 
Men 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hogges, Jauwon               Oregon Institute       10.90      11.04   1   10  
  2 Simones, James               Oregon Institute                  11.19   2    8  
  3 Lewman, Jeremiah             Southern Oregon        11.05      11.50   1    6  
  4 Grochowsky, Gordon           Southern Oregon        11.17      11.60   1    5  
  5 Musselamn, Ryan              Southern Oregon        11.32      11.67   1    4  
  6 Van Cleve, Ryan              Oregon Institute       11.40      12.04   1    2.5
  6 Dick, Nate                   Southern Oregon                   12.04   2    2.5
  8 Carter, Steve                Oregon Institute                  12.19   1    1  
  9 Sherwood, Ross               Southern Oregon                   12.38   3 
 10 Billstine, Jimmy             Unattached                        12.58   2 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hogges, Jauwon               Oregon Institute       22.00      22.35   1   10  
  2 Kinney, Benjamin             Southern Oregon                   23.81   1    8  
  3 Hayden, Jacob                Southern Oregon                   23.93   1    6  
  4 Grochowsky, Gordon           Southern Oregon        23.08      23.96   1    5  
  5 Thompson, Kelly              Lane CC                23.41      24.04   1    4  
  6 Ferraro, Nick                Oregon Institute                  24.58   2    3  
  7 Dick, Nate                   Southern Oregon                   24.62   2    2  
  8 Ockunzzi, Jordan             Unattached             23.60      24.99   3    1  
  9 Jorgenson, Mark              Southwest Oregon                  25.79   2 
 10 Enloe, Matt                  Oregon Institute                  26.03   2 
 11 Wilwerding, Nick             Oregon Institute                  29.83   2 
 12 Daugherty, Derik             Southwest Oregon                  32.76   3 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hayden, Jacob                Southern Oregon        49.58      51.26   1   10  
  2 Thompson, Kelly              Lane CC                50.59      52.13   1    8  
  3 Kinney, Benjamin             Southern Oregon                   52.46   1    6  
  4 Ockunzzi, Jordan             Unattached             51.88      53.06   2    5  
  5 Renno, Caleb                 Southern Oregon        53.72      54.05   1    3.5
  5 Bowdoin, Dan                 Oregon Institute       53.70      54.05   1    3.5
  7 Peters, J. D.                Southwest Oregon                  54.27   2    2  
  8 Enloe, Matt                  Oregon Institute       54.80      58.50   1    1  
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Palmer, Trevor               Southern Oregon      1:51.41    1:55.15   1   10  
  2 Kreuz, Cameron               Southern Oregon      1:56.96    1:56.78   1    8  
  3 Baker, Ben                   Oregon Institute     2:02.00    2:03.88   1    6  
  4 Roudebush, Levi              Southern Oregon                 2:04.92   2    5  
  5 Roberson, Ben                Oregon Institute     1:58.00    2:07.64   1    4  
  6 Howard, Andrew               Unattached                      2:08.71   2    3  
  7 Bowdoin, Dan                 Oregon Institute     2:04.00    2:10.09   1    2  
  8 Smolich, Matt                Oregon Institute     2:04.00    2:11.06   1    1  
  9 Holmes, Kyle                 Oregon Institute                2:15.70   1 
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baker, Ben                   Oregon Institute     4:04.00    4:11.88    10  
  2 Ulmer, Kameron               Southwest Oregon                4:14.31     8  
  3 Smolich, Matt                Oregon Institute     4:12.00    4:23.21     6  
  4 Powers, Tyler                Southwest Oregon                4:30.68     5  
  5 Tague, Ryan                  Oregon Institute                4:31.88     3.5
  5 Fox, Randy                   Oregon Institute     4:30.00    4:31.88     3.5
  7 Paine, Devin                 Oregon Institute     4:17.00    4:35.16     2  
  8 Holmes, Kyle                 Oregon Institute     4:25.00    4:42.44     1  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Olsen, Jeff                  Southern Oregon                 8:59.60    10  
  2 Jeffers, Kevin               Southern Oregon                 9:05.90     8  
  3 Monteleone, Anthony          Southern Oregon                 9:12.10     6  
  4 Moses, J. J.                 Southern Oregon                 9:27.40     5  
  5 Richardson, David            Southern Oregon                 9:35.90     4  
  6 Ulmer, Kameron               Southwest Oregon                9:59.80     3  
  7 Goff, Darren                 Southern Oregon                10:05.60     2  
  8 Paine, Devin                 Oregon Institute               10:12.80     1  
  9 Fox, Randy                   Oregon Institute               10:33.90  
 
Men 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Moorhead, Joel               Lane CC                15.93      16.29   1   10  
  2 Hopt, Brett                  Southern Oregon        15.54      16.43   1    8  
  3 Billstine, Jimmy             Unattached                        16.98   2    6  
  4 Daugherty, Derik             Southwest Oregon                  17.01   2    5  
  5 Comstock, Kevin              Southwest Oregon                  20.62   2    4  
  6 Wilwerding, Nick             Oregon Institute       19.20      21.84   1    3  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Comstock, Kevin              Southwest Oregon                  58.10    10  
  2 Hopt, Brett                  Southern Oregon        58.58      58.34     8  
  3 Moorhead, Joel               Lane CC                58.77      58.62     6  
  4 Fox, Randy                   Oregon Institute     1:08.90    1:04.83     5  
  5 Paine, Devin                 Oregon Institute     1:08.90    1:07.99     4  
  6 Andres, Christopher          Southern Oregon                 1:21.98     3  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Southern Oregon University  'A'                                44.10    10  
     1) Lewman, Jeremiah                2) Kinney, Benjamin               
     3) Hopt, Brett                     4) Grochowsky, Gordon             
  2 Oregon Institute of Technology  'A'                            44.59     8  
     1) Ferraro, Nick                   2) Carter, Steve                  
     3) Schubert, Matt                  4) Hogges, Jauwon                 
  3 Southern Oregon University  'B'                                45.63     6  
     1) Musselamn, Ryan                 2) Brannaman, Grant               
     3) Sherwood, Ross                  4) Renno, Caleb                   
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Southern Oregon University  'A'                              3:30.71    10  
     1) Lewman, Jeremiah                2) Kinney, Benjamin               
     3) Palmer, Trevor                  4) Hayden, Jacob                  
  2 Oregon Institute of Technology  'A'                          3:43.51     8  
     1) Bowdoin, Dan                    2) Roberson, Ben                  
     3) Van Cleve, Ryan                 4) Hogges, Jauwon                 
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cecchini, Daniel             Southern Oregon      6-04.00    6-04.00    10  
  2 Hogges, Jauwon               Oregon Institute                6-02.00     8  
  3 Van Cleve, Ryan              Oregon Institute     6-00.00    5-10.00     6  
  4 Bready, Shaun                Oregon Institute     6-00.00    5-06.00     5  
  5 Billstine, Jimmy             Unattached                      5-02.00     3.5
  5 North, Jeff                  Oregon Institute                5-02.00     3.5
 -- Johnson, Ryan                Oregon Institute     6-04.00         NH  
 -- Gorman, Tanner               Southwest Oregon                     NH  
 
Men Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Musselamn, Ryan              Southern Oregon     16-04.75   15-06.00    10  
  2 Giddens, Jayce               Unattached          14-09.00   14-06.00     7  
  2 Hellard, Sam                 Unattached          14-09.00   14-06.00     7  
  4 Brannaman, Grant             Southern Oregon     15-05.00   14-00.00     5  
  5 Volpi, Joe                   Lane CC             14-00.00   13-00.00     4  
  6 Sherwood, Ross               Southern Oregon     13-00.00   12-00.00     2.5
  6 North, Jeff                  Oregon Institute               12-00.00     2.5
  8 Anderson, Noah               Oregon Institute    12-00.00   11-06.00     1  
 -- Cordell, Seth                Southwest Oregon                     NH  
 -- North, Donald                Unattached          13-09.00         NH  
 -- Evans, Darryl                Unattached          15-09.00         NH  
 -- Hadley, Jeff                 Oregon Institute    13-09.00         NH  
 
Men Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Van Cleve, Ryan              Oregon Institute    22-06.00   21-07.50    10  
  2 Taylor, Anthony              Southern Oregon                20-01.25     8  
  3 Schubert, Matt               Oregon Institute    19-00.00   20-00.00     6  
  4 Carter, Steve                Oregon Institute               18-08.00     5  
  5 Billstine, Jimmy             Unattached                     18-07.00     4  
  6 Cecchini, Daniel             Southern Oregon                18-05.50     3  
  7 Comstock, Kevin              Southwest Oregon               16-11.50     2  
  8 Bready, Shaun                Oregon Institute    19-00.00   15-04.75     1  
  9 Walker, Kermit               Unattached                     14-11.25  
 10 Daugherty, Derik             Southwest Oregon               14-01.00  
 
Men Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schubert, Matt               Oregon Institute               41-05.50    10  
  2 Taylor, Anthony              Southern Oregon                40-05.00     8  
  3 Cecchini, Daniel             Southern Oregon                39-02.50     6  
  4 Van Cleve, Ryan              Oregon Institute    40-00.00   38-02.00     5  
  5 Andres, Christopher          Southern Oregon                35-06.50     4  
  6 Walker, Kermit               Unattached                     31-03.00     3  
 
Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wuerich, Brian               Unattached          51-00.00   46-03.50    10  
  2 Mentzer, Jason               Lane CC                        43-04.25     8  
  3 Brenner, Jesten              Oregon Institute               42-05.50     6  
  4 Hasse, Nick                  Southern Oregon                41-03.50     5  
  5 Davidson, Derek              Southern Oregon                40-06.50     4  
  6 Schryvers, Matt              Lane CC             40-00.00   37-11.00     3  
 -- Maxfield, Asa                Southwest Oregon                    DNF  
 -- Fischer, Garrett             Southwest Oregon                    DNF  
 
Men Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Burchfiel, Jordan            Unattached                    135-05.50    10  
  2 Wheeler, Travis              Unattached                    133-06.50     8  
  3 Wuerich, Brian               Unattached            135-00  126-03.50     6  
  4 Brenner, Jesten              Oregon Institute                 125-05     5  
  5 Millstine, Jimmy             Unattached                    115-11.50     4  
  6 Mentzer, Jason               Lane CC                          114-10     3  
  7 Davidson, Derek              Southern Oregon       116-06  113-02.50     2  
  8 Hasse, Nick                  Southern Oregon                  109-09     1  
 
Men Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mentzer, Jason               Lane CC                          123-08    10  
  2 Schryvers, Matt              Lane CC                          100-02     8  
  3 Snider, Pat                  Oregon Institute      120-00      95-09     6  
  4 Brenner, Jesten              Oregon Institute                  85-03     5  
 
Men Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wuerich, Brian               Unattached            202-00     178-04    10  
  2 Davidson, Derek              Southern Oregon       168-04     176-10     8  
  3 Carter, Steve                Oregon Institute      198-00     174-03     6  
  4 Musselamn, Matt              Southern Oregon                  154-08     5  
  5 Billstine, Jimmy             Unattached                       154-01     4