Licensed to University of Washington Huskies
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/12/2007 04:35 PM
                           Ken Foreman Invitational                            
                West Seattle Stadium  - 5/11/2007 to 5/12/2007                 
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Nettey, Sabrina              Kajaks T&F             12.29      11.98   0.9  1 
  2 Kisielewska, Paulina         British Columbia       12.20      12.49   0.9  1 
  3 Porter, Danaka               British Columbia       12.68      12.56   0.9  1 
  4 Channell, Jane               Simon Fraser           12.56      12.80   0.9  1 
  5 Johnson, Emily               Metro AC               11.97      12.86   0.9  1 
  6 Hill, Stephanie              Spokane CC             12.55      12.90   0.9  1 
  7 Phillips, Elizabeth          Spokane CC             12.95      13.30  -0.1  2 
  8 Edwards, Brandie             Spokane CC             13.41      13.40  -0.1  2 
  9 Gordillo, Luz                Treasure Valley        13.28      13.41  -0.1  2 
 10 Axtell, April                Spokane CC             13.37      13.54  -0.1  2 
 11 Simpson, Sareena             Treasure Valley        13.28      13.59  -0.1  2 
 12 Howard, Kelly                Treasure Valley        13.90      13.91  -0.1  2 
 13 Neumann, Lydia               Treasure Valley        13.80      14.10  -0.1  2 
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Hinton, Jessica              Seattle Pacific        25.30      25.59  -1.4  1 
  2 Chin Aleong, Janessa         British Columbia       25.75      26.12  -1.4  1 
  3 Channell, Jane               Simon Fraser           25.32      26.14  -1.4  1 
  4 Hill, Stephanie              Spokane CC             26.03      26.21   0.4  2 
  5 Johnson, Emily               Metro AC               26.50      26.50   0.4  2 
  6 Bendio, Kim                  Spokane CC             25.91      26.65  -1.4  1 
  7 Phillips, Elizabeth          Spokane CC             27.02      27.43   0.4  2 
  8 vanRuyven, Michelle          Kajaks T&F             26.80      27.73   0.4  2 
  9 Simpson, Sareena             Treasure Valley        27.80      28.35   0.4  2 
 10 Denniston, CyCy              Unat-Seattle Pac       29.20      28.69   0.4  2 
 11 Kuhnly, Gail                 Unattached                        32.97   0.4  2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seibel, Lauren               Vancouver OC           54.57      56.33  
  2 Legard, Terran               Central Washingt       56.45      56.41  
  3 Richard, Claudia             British Columbia       58.50      57.34  
  4 Hewitt, Cloe                 British Columbia       58.25      58.73  
  5 Gordillo, Luz                Treasure Valley      1:03.00    1:00.47  
  6 Bendio, Kim                  Spokane CC           1:00.55    1:01.23  
  7 Neumann, Lydia               Treasure Valley      1:02.50    1:02.38  
  8 Patterson, Katie             Treasure Valley      1:03.29    1:06.42  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pixler, Jessica              Seattle Pacific      2:10.64    2:08.13  
  2 Marsh, Jennifer              Seattle Pacific      2:13.00    2:15.20  
  3 Perkins, Teona               Seattle Pacific      2:13.00    2:16.39  
  4 Lisa, Anderberg              Seattle Pacific      2:17.58    2:18.29  
  5 Williams, Natasha            Unat-Douglas Col     2:32.19    2:34.08  
  6 Cadelinia, Rhiannon          Seattle U.           2:32.00    2:34.60  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Megan               Club Northwest       4:30.00    4:40.36  
  2 Hodgson, Brittany            Puget Sound          4:45.00    4:43.93  
  3 Carlson, Krinda              St. Martin's         4:44.85    4:46.31  
  4 Imperati, Anna               Unat-Washington                 4:50.90  
  5 Eckstein, Christine          Spokane CC           4:54.00    4:52.56  
  6 Lademan, Brooke              Unat-Washington      4:34.00    4:56.22  
  7 Durrance, Amy                Spokane CC           5:12.00    4:59.35  
  8 Arce, Charisse               Seattle U.           5:04.25    5:00.39  
  9 Grover, Jennifer             St. Martin's         5:00.00    5:10.50  
 10 Matthews, Valerie            Western Washingt     5:14.90    5:14.11  
 11 Williams, Alicia             Unat-Douglas Col     5:16.09    5:18.70  
 12 Clark, Jaime                 Seattle U.           5:25.00    5:27.17  
 13 Innes, Jennifer              Seattle U.           5:30.00    5:33.03  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kolstad, Kristen             Simon Fraser         9:35.94    9:50.98  
  2 Macgregor, Meredith          Simon Fraser         9:34.89    9:55.60  
  3 Pixler, Jessica              Seattle Pacific      9:37.41   10:01.83  
  4 Larson, Jane                 Seattle Pacific     10:05.00   10:02.01  
  5 Hummel, Katie                Central Washingt    10:11.00   10:14.98  
  6 Harline, Kate                Seattle Pacific     10:34.75   10:29.19  
  7 Strickler, Suzie             Seattle Pacific     10:18.13   10:38.80  
  8 Bailey, Rachel               Unattached          10:25.00   10:41.69  
  9 carpenter, kristen           Kajaks T&F                     10:48.47  
 10 Rutter, Taebrooke            Spokane CC          11:10.00   11:02.93  
 11 Compogno, Katie              Spokane CC          11:10.00   11:06.52  
 12 Cronrath, Kysa               Seattle Pacific     10:53.00   11:13.14  
 13 Yorkston, Rachel             Seattle U.          11:32.14   11:18.55  
 14 Slaughter, Danielle          Western Washingt    10:54.32   11:24.90  
 15 Martinez, Natalie            Seattle U.          11:40.00   11:26.81  
 16 Stickney, Greta              Seattle U.          11:40.00   12:20.38  
 17 Perkins, Michelle            Unattached                     14:41.58  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bailey, Rachel               Unattached          17:28.00   17:43.09  
  2 Elmer, Shannon               British Columbia    17:30.20   17:45.06  
  3 Mullen, Marcie               Unattached          18:00.00   18:40.04  
  4 Ward, Pam                    Treasure Valley     18:52.00   18:45.38  
  5 McDougall, Ashley            Western Washingt    19:13.70   18:59.92  
  6 Akeroyd, Nicole              British Columbia    18:10.20   19:14.82  
  7 Jenson, Nikki                Seattle Pacific     19:01.00   19:17.28  
  8 Hart, Katie                  Seattle Pacific     18:45.28   19:19.03  
  9 Rohde, Kaitlin               Seattle Pacific     19:00.00   19:43.61  
 10 Green, Amber                 Central Washingt    18:59.00   19:44.56  
 11 Peterson, Heidi              Seattle Pacific     19:30.00   19:56.11  
 12 Kathriner, Amber             Treasure Valley     21:50.00   20:58.40  
 13 Frazier, Emily               Spokane CC          20:30.00   21:13.23  
 14 Meeker, Rosie                Highline CC         21:04.00   21:33.98  
 15 VanKomen, Kelsie             Treasure Valley     21:55.00   22:36.27  
 
Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Nettey, Christabel           Kajaks T&F             14.80      14.58   0.6  1 
  2 Olfert, Jessica              British Columbia       14.38      14.70   0.6  1 
  3 Stoffman, Zaria              Vancouver OC           14.60      15.29  -1.1  2 
  4 Edwards, Brandie             Spokane CC             15.02      15.43   0.6  1 
  5 Preveteau, Louise            Unat-British Col       15.63      15.49   0.6  1 
  6 Baker, Leslie                Spokane CC             17.55      16.85   0.6  1 
  7 Fewkes, Shere                Treasure Valley        16.90      17.37   0.6  1 
  8 Axtell, April                Spokane CC             16.88      18.32   0.6  1 
  8 Blake, Linda                 Unattached             15.50      18.32   0.6  1 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dimmitt, Heidi               Western Washingt     1:02.94    1:02.01  
  2 Araya, Faven                 Pacific Lutheran     1:03.56    1:02.46  
  3 Preveteau, Louise            Unat-British Col     1:05.10    1:05.66  
  4 Wong, Hali                   Simon Fraser         1:03.70    1:05.83  
  5 Higa, Kelly                  Puget Sound          1:05.86    1:05.98  
  6 Baker, Leslie                Spokane CC           1:05.99    1:08.42  
  7 Fewkes, Shere                Treasure Valley      1:11.66    1:13.49  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rohde, Karin                 Seattle Pacific     11:01.00   11:04.90  
  2 Becker, Sarna                Club Northwest      11:00.00   11:20.38  
  3 Benson, Sarah                Central Washingt    11:11.44   11:37.30  
  4 Agee, Larsen                 Spokane CC          12:11.00   11:41.68  
  5 Rutter, Chelsea              Spokane CC          11:51.00   11:50.74  
  6 Beamon, Kim                  Seattle Pacific     11:58.00   11:55.56  
  7 Davignon, Kristin            Unat-Pacific Lut               12:18.92  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 British Columbia  'A'                               48.20      48.52  
     1) Olfert, Jessica                 2) Richard, Claudia               
     3) Kisielewska, Paulina            4) Hewitt, Cloe                   
  1 Simon Fraser  'A'                                   47.80      48.52  
     1) Abdulai, Ruky                   2) Boss, Traci                    
     3) Channell, Jane                  4) Williams, Valerie              
  3 Spokane CC  'A'                                     48.78      49.38  
     1) Hill, Stephanie                 2) Abersfeller, Natalie           
     3) Bendio, Kim                     4) Mallory, Ren                   
  4 Treasure Valley CC  'A'                             51.01      51.23  
     1) Simpson, Sareena                2) Simpson, Sareena               
     3) Gordillo, Luz                   4) Gordillo, Luz                  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Central Washington  'A'                           3:51.48    3:50.17  
     1) Kaercher, Rachael               2) Gius, Amanda                   
     3) Evans, Chelsea                  4) Legard, Terran                 
  2 Seattle Pacific  'A'                                         4:06.06  
     1) Perkins, Teona                  2) Marsh, Jennifer                
     3) Hinton, Jessica                 4) Lisa, Anderberg                
  3 Spokane CC  'A'                                   4:00.34    4:09.68  
     1) Hill, Stephanie                 2) Eckstein, Christine            
     3) Bendio, Kim                     4) Abersfeller, Natalie           
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Abdulai, Ruky                Simon Fraser           1.85m      1.73m    5-08.00 
  2 Perkins, Teona               Seattle Pacific        1.75m      1.68m    5-06.00 
  3 Cook, Clara                  Western Washingt       1.68m      1.58m    5-02.25 
  4 Williams, Juliana            Whitman                1.55m      1.53m    5-00.25 
  5 Hewitt, Katie                British Columbia       1.55m     J1.53m    5-00.25 
  6 Shoemake, Kristina           Washington             1.55m     J1.53m    5-00.25 
  7 Blake, Linda                 Unattached             1.60m     J1.53m    5-00.25 
 -- Vielma, Nicole               Washington             1.55m         NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Anderson, Monica             Seattle Pacific        3.70m      3.65m   11-11.75 
  2 Lundsten, Tracie             Seattle Pacific        3.55m      3.50m   11-05.75 
  3 Miller, Christy              Western Washingt       3.50m      3.35m   10-11.75 
  3 Hedges, Allison              Unattached             3.33m      3.35m   10-11.75 
  5 Amos, Haley                  Central Washingt       3.40m      3.20m   10-06.00 
  6 Kamphuis, Esther             Valley Royals          3.42m     J3.20m   10-06.00 
  6 Bolton, Jennifer             Spokane CC             3.65m     J3.20m   10-06.00 
  6 Hauck, Carrie                Unattached             3.42m     J3.20m   10-06.00 
  9 Clarke, Camille              Western Washingt       3.20m      2.90m    9-06.25 
 -- Nestman, Jenna               Unat-British Col       3.10m         NH            
 -- Gillespy, Becca              Club Northwest         2.90m         NH            
 -- Walker, Lauren               Unat-Washington        3.70m         NH            
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Abdulai, Ruky                Simon Fraser           6.55m      6.03m   0.7  19-09.50 
  2 Nettey, Sabrina              Kajaks T&F             5.75m      6.00m   0.2  19-08.25 
  3 Nettey, Christabel           Kajaks T&F             6.12m      5.92m  -1.2  19-05.25 
  4 Preveteau, Louise            Unat-British Col       5.25m      5.33m  -2.0  17-06.00 
  5 Abersfeller, Natalie         Spokane CC             5.15m      5.22m  -0.5  17-01.50 
  6 Bekins, Brittany             Seattle Pacific        5.00m      5.18m   NWI  17-00.00 
  7 Williams, Valerie            Simon Fraser           5.21m      5.09m  -0.8  16-08.50 
  8 Nestman, Jenna               Unat-British Col       5.17m      5.05m  -2.6  16-07.00 
  9 Spear, Anjuli                Central Washingt       5.15m      4.96m   0.8  16-03.25 
 10 vanRuyven, Michelle          Kajaks T&F             5.40m      4.82m  -1.1  15-09.75 
 11 Mallory, Ren                 Spokane CC             5.00m      4.81m   0.5  15-09.50 
 12 Lewis, Rebecca               Pacific Lutheran       4.87m      4.47m   NWI  14-08.00 
 13 Axtell, April                Spokane CC             4.64m      4.46m   NWI  14-07.75 
 14 Edwards, Brandie             Spokane CC             4.57m      4.35m   NWI  14-03.25 
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Abersfeller, Natalie         Spokane CC            11.58m     11.42m   NWI  37-05.75 
  2 Bascom, Kim                  Western Washingt      11.55m     11.21m   NWI  36-09.50 
  3 Vielma, Nicole               Washington            10.93m     10.71m   NWI  35-01.75 
  4 Williams, Valerie            Simon Fraser          11.30m     10.62m   NWI  34-10.25 
  5 Spear, Anjuli                Central Washingt      10.50m     10.36m   NWI  34-00.00 
  6 Blymia, Lydia                Washington                       10.14m   NWI  33-03.25 
  7 Mallory, Ren                 Spokane CC             9.98m      9.93m   NWI  32-07.00 
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Tandle, Krissy               Central Washingt      13.92m     13.95m   45-09.25 
  2 Zappe, Cortney               Spokane CC            14.22m     13.21m   43-04.25 
  3 Afoa, Shaina                 Central Washingt      12.81m     12.49m   40-11.75 
  4 Hutchinson, Corissa          Spokane CC            13.79m     12.14m   39-10.00 
  5 Hacker, Taylor               Pacific Lutheran      11.42m     11.05m   36-03.00 
  6 Currier, Lindsay             Seattle U.            11.20m     10.54m   34-07.00 
  7 Afoa, Savannah               Colorado School       12.00m     10.22m   33-06.50 
  8 Keita, Kahlia                Seattle U.            10.97m      9.54m   31-03.75 
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hutchinson, Corissa          Spokane CC            46.10m     42.44m     139-03 
  2 Afoa, Savannah               Colorado School       43.83m     41.97m     137-08 
  3 Ter Laak, Lara               Simon Fraser          44.00m     41.63m     136-07 
  4 Tandle, Krissy               Central Washingt      41.95m     40.70m     133-06 
  5 Currier, Lindsay             Seattle U.            41.87m     40.62m     133-03 
  6 Rance, Erica                 Western Washingt                 38.85m     127-05 
  7 Scherer, Becky               Central Washingt      41.28m     37.35m     122-06 
  8 Afoa, Shaina                 Central Washingt      39.82m     36.36m     119-03 
  9 Zappe, Cortney               Spokane CC            40.66m     33.73m     110-08 
 10 Hacker, Taylor               Pacific Lutheran      31.85m     33.25m     109-01 
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wochnick, Megan              Pacific Lutheran      49.21m     47.24m     155-00 
  2 Hacker, Taylor               Pacific Lutheran      46.59m     46.29m     151-10 
  3 Ter Laak, Lara               Simon Fraser          47.00m     46.26m     151-09 
  4 Hansen, Kaylee               Simon Fraser          48.02m     45.34m     148-09 
  5 Scherer, Becky               Central Washingt      43.52m     39.80m     130-07 
  6 Taylor, Katie                Western Washingt      46.66m     39.51m     129-07 
  7 Neuman, Missy                Spokane CC            40.66m     37.74m     123-10 
  8 Zappe, Cortney               Spokane CC            33.83m     32.72m     107-04 
  9 Hutchinson, Corissa          Spokane CC            39.21m     29.25m      95-11 
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Gleadle, Liz                 British Columbia      52.26m     47.55m     156-00 
  2 McMeel, Katie                Central Washingt      44.82m     42.91m     140-09 
  3 Barnes, Molly                Seattle Pacific       44.88m     41.78m     137-01 
  4 Gruszecki, Monica            Western Washingt      44.76m     39.37m     129-02 
  5 Hatch, Karin                 Pacific Lutheran      39.95m     38.17m     125-03 
  6 Janney, Kristin              Seattle Pacific       37.13m     37.48m     122-11 
  7 Bolton, Jennifer             Spokane CC            37.92m     37.22m     122-01 
  8 Baker, Leslie                Spokane CC            38.30m     36.02m     118-02 
  9 Howe, Liz                    Western Washingt      37.49m     34.55m     113-04