Licensed to Eastern Oregon Univ.-Spatz                    HY-TEK's Meet Manager
             EOU Mountaineer Invitational - 4/16/2009 to 4/18/2009             
                                La Grande, Ore.                                
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Gamez, Orie                  Eastern Oregon           12.46   1 
  2 Tidwell, Latoya              NW Nazarene              12.53   1 
  3 Kinzer, Kelsey               Eastern Oregon           12.96   1 
  4 Abesa, Melisa                Eastern Oregon           13.06   1 
  5 Murphy, Danielle             Eastern Oregon           13.08   1 
  6 Deboodt, Grace               Eastern Oregon           13.10   1 
  7 Stapleton, Maddison          Eastern Oregon           13.36   1 
  8 Bickford, Danielle           NW Nazarene              14.17   2 
  9 Michelson, Courtney          NW Nazarene              15.57   2 
 -- Collins, Rachel              Treasure Vly CC             FS   2 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Gamez, Orie                  Eastern Oregon           25.60   1 
  2 Garcilazo, Alma              Eastern Oregon           26.43   1 
  3 Deboodt, Grace               Eastern Oregon           26.75   1 
  4 Decker, Elisa                NW Nazarene              26.77   1 
  5 Brady, Lindsay               NW Nazarene              27.06   2 
  6 Kinzer, Kelsey               Eastern Oregon           27.15   1 
  7 Abesa, Melisa                Eastern Oregon           27.40   1 
  8 Collins, Rachel              Treasure Vly CC          27.97   2 
  9 Murphy, Danielle             Eastern Oregon           28.17   2 
 10 Goode, Emma                  Treasure Vly CC          28.22   2 
 11 Conner, Jennifer             NW Nazarene              28.95   1 
 12 Bickford, Danielle           NW Nazarene              30.11   2 
 13 Michelson, Courtney          NW Nazarene              32.57   2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Garcilazo, Alma              Eastern Oregon           59.74  
  2 Decker, Elisa                NW Nazarene              59.97  
  3 Marshall, Kylie              NW Nazarene            1:01.74  
  4 Root, Janea                  Treasure Vly CC        1:03.47  
  5 Jassen, Kyle                 Eastern Oregon         1:03.71  
  6 Hernandez, Kami              Eastern Oregon         1:04.77  
  7 Conner, Jennifer             NW Nazarene            1:05.67  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bates, Sara                  Eastern Oregon         2:19.68  
  2 Brady, Lindsay               NW Nazarene            2:20.85  
  3 Eckstein, Christine          Eastern Oregon         2:21.08  
  4 Davis, Tyshae                Treasure Vly CC        2:30.66  
  5 Goode, Emma                  Treasure Vly CC        2:34.63  
  6 Rendahl, Ashley              NW Nazarene            2:36.20  
  7 Beasley, Danielle            NW Nazarene            2:39.64  
  8 Nelson, Brooke               Treasure Vly CC        2:41.97  
  9 Ramos, Sahirit               Treasure Vly CC        2:45.91  
 10 Nelson, Brina                Treasure Vly CC        2:46.07  
 11 Morman, Ashley               NW Nazarene            2:46.58  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rendahl, Ashley              NW Nazarene            5:12.71  
  2 DeBoer, Shannon              NW Nazarene            5:31.10  
  3 Beasley, Danielle            NW Nazarene            5:36.84  
  4 Morman, Ashley               NW Nazarene            5:39.05  
  5 Thompson, Blythe             Treasure Vly CC        5:41.64  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Clapp, Katie                 Eastern Oregon        20:35.73  
  2 O'Reilly, Rachel             Eastern Oregon        22:03.20  
  3 Wasson, Keilani              Eastern Oregon        22:23.22  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon           15.79  
  2 Bennett, Jill                NW Nazarene              16.09  
  3 Weissert, Cayla              Eastern Oregon           17.36  
  4 Larlee, Annie                NW Nazarene              17.69  
  5 Pence, Heather               NW Nazarene              17.71  
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Beaty, Jamie                 NW Nazarene            1:03.54  
  2 Harmon, Chelsee              Eastern Oregon         1:07.54  
  3 Ciaccio, Amy                 NW Nazarene            1:07.97  
  4 Campbell, Kayli              Eastern Oregon         1:08.91  
  5 Thompson, Blythe             Treasure Vly CC        1:17.75  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nelson, Brooke               Treasure Vly CC       12:34.6h  
  2 Nelson, Brina                Treasure Vly CC       13:17.2h  
  3 Ramos, Sahirit               Treasure Vly CC       14:13.2h  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Eastern Oregon Univ.  'A'                             49.2h  
     1) Moore, Kimberly                 2) Abesa, Melisa                  
     3) Gamez, Orie                     4) Harmon, Chelsee                
  2 Northwest Nazarene Univ.  'A'                         52.9h  
     1) Beasley, Danielle               2) Ciaccio, Amy                   
     3) Conner, Jennifer                4) Beaty, Jamie                   
  3 Northwest Nazarene Univ.  'B'                         53.3h  
     1) Bickford, Danielle              2) Pence, Heather                 
     3) Larlee, Annie                   4) Michelson, Courtney            
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northwest Nazarene Univ.  'A'                       4:02.42  
     1) Tidwell, Latoya                 2) Beaty, Jamie                   
     3) Ciaccio, Amy                    4) Marshall, Kylie                
  2 Eastern Oregon Univ.  'A'                           4:05.36  
     1) Deboodt, Grace                  2) Kinzer, Kelsey                 
     3) Abesa, Melisa                   4) Harmon, Chelsee                
  3 Treasure Valley C.C.  'A'                           4:28.58  
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Deboodt, Grace               Eastern Oregon           1.55m    5-01.00 
  2 McLam, Beth                  NW Nazarene              1.45m    4-09.00 
  3 Jones, Chelsey               NW Nazarene             J1.45m    4-09.00 
  4 Maycee, Bekka                NW Nazarene              1.35m    4-05.00 
 -- Ferch, Tiffany               NW Nazarene                 NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Weissert, Cayla              Eastern Oregon           3.66m   12-00.00 
  2 Usabel, MJ                   NW Nazarene              3.20m   10-06.00 
  3 Egger, Ashley                NW Nazarene              2.90m    9-06.25 
  3 Elzinga, Karina              NW Nazarene              2.90m    9-06.25 
  5 Huguet, Allison              Eastern Oregon           2.74m    8-11.75 
  5 Stapleton, Maddison          Eastern Oregon           2.74m    8-11.75 
  5 Konzol, Amanda               NW Nazarene              2.74m    8-11.75 
  8 Ferch, Tiffany               NW Nazarene              2.60m    8-06.25 
 
Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Bekkedahl, Maycee            NW Nazarene              4.63m   15-02.25 
  2 Bennett, Jill                NW Nazarene              4.53m   14-10.50 
 -- Reid, Molly                  NW Nazarene               FOUL            
 
Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Von Arx, Laura               NW Nazarene             11.60m   38-00.75 
  2 Reid, Molly                  NW Nazarene             10.43m   34-02.75 
  3 Bekkedahl, Maycee            NW Nazarene             10.32m   33-10.25 
 -- Campbell, Kayli              Eastern Oregon            FOUL            
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Warrington, Joy              NW Nazarene             12.87m   42-02.75 
  2 Michelson, Ashlee            Eastern Oregon          11.92m   39-01.25 
  3 Shute, Shayna                NW Nazarene             11.16m   36-07.50 
  4 Jones, Chelsey               NW Nazarene             10.34m   33-11.25 
  5 Lutjuns, Katy                Treasure Vly CC          9.96m   32-08.25 
  6 Nash, Marybeth               Eastern Oregon           9.30m   30-06.25 
 
Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Unger, Becky                 Eastern Oregon          39.16m     128-06 
  2 Warrington, Joy              NW Nazarene             37.97m     124-07 
  3 Michelson, Ashlee            Eastern Oregon          36.08m     118-04 
  4 Lutjuns, Katy                Treasure Vly CC         35.07m     115-01 
  5 Little, Courtney             NW Nazarene             34.56m     113-05 
  6 Nash, Marybeth               Eastern Oregon          33.70m     110-07 
  7 Bortz, Bethany               Unattached              33.25m     109-01 
  8 Jones, Chelsey               NW Nazarene             32.40m     106-03 
  9 Shute, Shayna                NW Nazarene             31.89m     104-07 
 10 McCarthy, Erika              NW Nazarene             26.66m      87-06 
 11 Bartlett, Tiffany            Unattached              21.43m      70-04 
 
Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 McCarthy, Erika              NW Nazarene             45.48m     149-02 
  2 Little, Courtney             NW Nazarene             43.62m     143-01 
  3 Harshberger, Trisha          Eastern Oregon          41.83m     137-03 
  4 Shute, Shayna                NW Nazarene             41.31m     135-06 
  5 Nash, Marybeth               Eastern Oregon          39.91m     130-11 
  6 Unger, Becky                 Eastern Oregon          37.14m     121-10 
  7 Bortz, Bethany               Unattached              34.02m     111-07 
  8 Dick, Mandi                  NW Nazarene             28.99m      95-01 
  9 Warrington, Joy              NW Nazarene             28.49m      93-06 
 10 Lutjuns, Katy                Treasure Vly CC         25.29m      83-00 
 11 Bartlett, Tiffany            Unattached              23.17m      76-00 
 
Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Nilles, Lakiesha             NW Nazarene             36.98m     121-04 
  2 Von Arx, Laura               NW Nazarene             36.87m     120-11 
  3 Larsen, Kristi               NW Nazarene             29.40m      96-05 
  4 Jones, Chelsey               NW Nazarene             29.26m      96-00 
  5 Bartlett, Tiffany            Unattached              28.62m      93-11 
  6 Dick, Mandi                  NW Nazarene             25.63m      84-01 
  7 Everett, Charlie             NW Nazarene             20.45m      67-01 
 
Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon           26.8h     729
  2 Boyd, Samantha               Eastern Oregon           27.8h     647
  3 Ontko, Erin                  Eastern Oregon           28.50     592
  4 Heley, Jessianne             Eastern Oregon           29.4h     525
 
Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon         2:25.32     753
  2 Heley, Jessianne             Eastern Oregon         2:30.79     683
  3 Boyd, Samantha               Eastern Oregon         2:39.91     574
  4 Ontko, Erin                  Eastern Oregon         2:52.18     441
 
Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon           16.02     712
  2 Boyd, Samantha               Eastern Oregon           17.14     581
  3 Ontko, Erin                  Eastern Oregon           18.15     473
  4 Heley, Jessianne             Eastern Oregon           19.05     386
 
Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon           1.47m    4-09.75    588
  1 Boyd, Samantha               Eastern Oregon           1.47m    4-09.75    588
  3 Heley, Jessianne             Eastern Oregon           1.37m    4-06.00    481
  4 Ontko, Erin                  Eastern Oregon           1.32m    4-04.00    429
 
Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon           4.98m   16-04.25    554
  2 Heley, Jessianne             Eastern Oregon           4.38m   14-04.50    398
  3 Boyd, Samantha               Eastern Oregon           4.34m   14-03.00    388
  4 Ontko, Erin                  Eastern Oregon           3.78m   12-05.00    259
 
Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Heley, Jessianne             Eastern Oregon           9.25m   30-04.25    480
  2 Moore, Kimberly              Eastern Oregon           9.18m   30-01.50    476
  3 Ontko, Erin                  Eastern Oregon           8.34m   27-04.50    421
  4 Boyd, Samantha               Eastern Oregon           7.84m   25-08.75    389
 
Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Heley, Jessianne             Eastern Oregon          29.90m      98-01    475
  2 Moore, Kimberly              Eastern Oregon          28.02m      91-11    439
  3 Ontko, Erin                  Eastern Oregon          27.05m      88-09    421
  4 Boyd, Samantha               Eastern Oregon          24.52m      80-05    373
 
Women Heptathlon
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon            4251  
  2 Boyd, Samantha               Eastern Oregon            3540  
  3 Heley, Jessianne             Eastern Oregon            3428  
  4 Ontko, Erin                  Eastern Oregon            3036  
 
Men 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sepe, Derek                  NW Nazarene              11.43  
  2 Burch-Licich, Beau           Treasure Vly CC          11.46  
  3 Zwieffelhofer, Eric          Unattached-NNU           11.59  
  4 Gagle, Gran                  Unattached               11.69  
  5 Green, Tim                   Unattached-NNU           12.09  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Wise, Andrew                 Eastern Oregon           22.85   1 
  2 Hill, Dan                    NW Nazarene              22.98   1 
  3 Perri, Andrew                Eastern Oregon           23.11   1 
  4 Burch-Licich, Beau           Treasure Vly CC          23.30   2 
  5 Cloud, Dustin                Unattached               23.31   1 
  6 Manley, Dane                 NW Nazarene              23.63   1 
  7 Morales, Fernando            Eastern Oregon           23.82   2 
  8 Burdett, Tom                 Eastern Oregon           23.98   1 
  9 Sepe, Derek                  NW Nazarene              24.08   1 
 10 Stark, Matt                  Unattached-NNU           24.14   2 
 11 Ward, Mitch                  NW Nazarene              24.18   1 
 12 Lannon, Marc                 Treasure Vly CC          24.32   2 
 13 Gagle, Gran                  Unattached               24.37   2 
 14 Zwieffelhofer, Eric          Unattached-NNU           24.62   2 
 15 Winslow, Gary                Unattached               25.62   2 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Perri, Andrew                Eastern Oregon           49.91   1 
  2 Hill, Dan                    NW Nazarene              50.04   1 
  3 Morales, Fernando            Eastern Oregon           50.71   1 
  4 Ward, Mitch                  NW Nazarene              50.81   1 
  5 Wise, Andrew                 Eastern Oregon           51.11   1 
  6 Booth, Ryan                  Eastern Oregon           52.38   1 
  7 Stark, Matt                  Unattached-NNU           52.64   1 
  8 Heidegger, Ben               NW Nazarene              53.05   2 
  9 Burdett, Tom                 Eastern Oregon           53.51   1 
 10 Lannon, Marc                 Treasure Vly CC          53.62   2 
 11 Winslow, Gary                Unattached               55.86   2 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Benson, Doug                 Eastern Oregon         1:57.65   1 
  2 Roy, Jeff                    Eastern Oregon         2:00.12   1 
  3 Hetrick, Hank                NW Nazarene            2:02.69   2 
  4 Hetrick, Luke                NW Nazarene            2:03.55   1 
  5 Dean, Kyler                  Treasure Vly CC        2:04.03   2 
  6 Lewis, Mike                  NW Nazarene            2:04.12   1 
  7 Begay, Aciitty               Treasure Vly CC        2:04.80   2 
  8 Smith, Casey                 Treasure Vly CC        2:05.56   2 
  9 June, Tyler                  Boise TC               2:05.82   1 
 10 Merioles, Josh               NW Nazarene            2:05.89   1 
 11 Reynolds, Caleb              NW Nazarene            2:08.03   2 
 12 McCusker, Andrew             Eastern Oregon         2:09.20   2 
 13 Easter, Neil                 NW Nazarene            2:09.33   1 
 14 Anderson, Darin              Treasure Vly CC        2:11.80   2 
 15 Frates, Josh                 Treasure Vly CC        2:15.31   2 
 16 Hernandez, Fredy             Treasure Vly CC        2:16.11   2 
 17 Ward, Casey                  Treasure Vly CC        2:17.34   2 
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lumprey, Forrest             Eastern Oregon         4:13.29  
  2 Quintana, Carlos             Eastern Oregon         4:16.23  
  3 Ward, Kurt                   Treasure Vly CC        4:18.80  
  4 Porter, Wesley               Boise TC               4:24.60  
  5 Seven, Michael               Boise TC               4:43.15  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cloud, Dustin                Unattached               15.32  
  2 Beaty, Dallas                NW Nazarene              15.46  
  3 Kegan, Lassiter              NW Nazarene              15.99  
  4 Williams, TJ                 Treasure Vly CC          17.66  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Beaty, Dallas                NW Nazarene              55.13  
  2 Miller, Adam                 Eastern Oregon           56.60  
  3 Hanson, Mark                 NW Nazarene              57.17  
  4 Kegan, Lassiter              NW Nazarene            1:02.61  
  5 Williams, TJ                 Treasure Vly CC        1:04.87  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Starner, Cam                 Eastern Oregon         9:38.7h  
  2 Johnson, Terry               Eastern Oregon        10:07.8h  
  3 Anderson, Darin              Treasure Vly CC       10:38.1h  
  4 Crystal, Alex                NW Nazarene           10:44.5h  
  5 Dean, Kyler                  Treasure Vly CC       10:45.7h  
  6 Ward, Casey                  Treasure Vly CC       10:58.0h  
  7 Begay, Aciitty               Treasure Vly CC       11:37.6h  
  8 Hernandez, Fredy             Treasure Vly CC       12:17.2h  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northwest Nazarene Univ.  'A'                         44.44  
     1) Sepe, Derek                     2) Hill, Dan                      
     3) Johnson, Corey                  4) Manley, Dane                   
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northwest Nazarene Univ.  'B'                       3:27.80  
     1) Easter, Neil                    2) Reynolds, Caleb                
     3) Crystal, Alex                   4)                                
  2 Eastern Oregon Univ.  'A'                           3:29.50  
     1) Burdett, Tom                    2) Roy, Jeff                      
     3) Miller, Adam                    4) Wise, Andrew                   
  3 Northwest Nazarene Univ.  'A'                       3:31.40  
     1) Hetrick, Hank                   2) Hetrick, Luke                  
     3) Lewis, Mike                     4) Merioles, Josh                 
  4 Treasure Valley C.C.  'A'                           3:34.17  
  5 Northwest Nazarene Univ.  'C'                       3:38.58  
  6 Eastern Oregon Univ.  'B'                           3:41.38  
     1) Quintana, Carlos                2) Benson, Doug                   
     3) McCusker, Andrew                4) Starner, Cam                   
  7 Unattached  'A'                                     3:42.61  
  8 Northwest Nazarene Univ.  'D'                       3:42.92  
 
Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Cloud, Dustin                Unattached               1.90m    6-02.75 
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Shea, Ben                    NW Nazarene           14-09.00      4.49m 
 -- Gagle, Gran                  Unattached                  NH            
 -- Schafer, Luke                NW Nazarene                 NH            
 
Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Hanson, Mark                 NW Nazarene              6.04m   19-09.75 
 
Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Heidegger, Josh              NW Nazarene             12.29m   40-04.00 
 
Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Baxter, Quinten              Eastern Oregon          14.97m   49-01.50 
  2 Case, Levi                   Treasure Vly CC         12.87m   42-02.75 
  3 Darcy, Tom                   Unattached              12.54m   41-01.75 
  4 Estrada, Diego               NW Nazarene             12.00m   39-04.50 
  5 Munsey, Andy                 Unattached              11.76m   38-07.00 
  6 Jones, Reggie                Treasure Vly CC         10.49m   34-05.00 
  7 White, Grady                 Unattached              10.48m   34-04.75 
 
Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dilley, Chris                Eastern Oregon          46.53m     152-08 
  2 Miller, Grant                NW Nazarene             46.29m     151-10 
  3 Baxter, Quinten              Eastern Oregon          43.81m     143-09 
  4 Wheelhouse, Mitch            Eastern Oregon          43.19m     141-08 
  5 Barclay, Zach                NW Nazarene             39.88m     130-10 
  6 Fenters, Jordan              NW Nazarene             37.64m     123-06 
  7 Estrada, Diego               NW Nazarene             35.81m     117-06 
  8 Munsey, Andy                 Unattached              35.63m     116-11 
  9 Eaton, Alex                  NW Nazarene             33.44m     109-08 
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Barclay, Zach                NW Nazarene             51.37m     168-06 
  2 Dilley, Chris                Eastern Oregon          51.34m     168-05 
  3 Wheelhouse, Mitch            Eastern Oregon          51.07m     167-07 
  4 Baxter, Quinten              Eastern Oregon          50.52m     165-09 
  5 Miller, Grant                NW Nazarene             50.27m     164-11 
  6 Fenters, Jordan              NW Nazarene             44.94m     147-05 
  7 Munsey, Andy                 Unattached              44.27m     145-03 
  8 Eaton, Alex                  NW Nazarene             41.14m     135-00 
  9 Estrada, Diego               NW Nazarene             37.18m     122-00 
 10 White, Grady                 Unattached              24.83m      81-05 
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Case, Levi                   Treasure Vly CC         47.83m     156-11 
  2 Hart, Kyler                  Treasure Vly CC         46.60m     152-11 
  3 Darcy, Tom                   Unattached              45.35m     148-09 
  4 Fenters, Jordan              NW Nazarene             41.80m     137-02 
  5 Ainsworth, Dustin            Unattached              41.70m     136-10 
  6 Toreson, Nick                Unattached              40.78m     133-09 
  7 Jones, Josh                  NW Nazarene             39.90m     130-11 
 
Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Vly CC          11.25     806
  2 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon           11.51     750
  3 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon           11.58     736
  4 Hoppie, Chris                Eastern Oregon           11.68     715
  5 Miller, Asa                  Eastern Oregon           12.30     593
 
Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Vly CC          49.82     823
  2 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon           51.98     726
  3 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon           53.36     666
  4 Miller, Asa                  Eastern Oregon           55.21     590
  5 Hoppie, Chris                Eastern Oregon           56.35     546
 
Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Vly CC        4:23.11     790
  2 Miller, Asa                  Eastern Oregon         4:46.34     641
  3 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon         4:47.44     634
  4 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon         5:06.06     525
  5 Hoppie, Chris                Eastern Oregon         5:27.01     414
 
Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Vly CC          15.49     791
  2 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon           15.77     759
  3 Hoppie, Chris                Eastern Oregon           16.97     627
  4 Miller, Asa                  Eastern Oregon           17.00     624
  5 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon           17.24     599
 
Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Miller, Asa                  Eastern Oregon           1.95m    6-04.75    758
  2 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon           1.80m    5-10.75    627
  3 Hoppie, Chris                Eastern Oregon           1.77m    5-09.75    602
  3 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon           1.77m    5-09.75    602
  5 Noble, Philip                Treasure Vly CC          1.71m    5-07.25    552
 
Decathlon: #8 Men Pole Vault Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Vly CC          4.60m   15-01.00    790
  1 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon           4.60m   15-01.00    790
  3 Hoppie, Chris                Eastern Oregon           3.75m   12-03.50    549
  4 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon           3.55m   11-07.75    496
  5 Miller, Asa                  Eastern Oregon           3.35m   10-11.75    444
 
Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon           6.32m   20-09.00    657
  2 Hoppie, Chris                Eastern Oregon           6.15m   20-02.25    619
  3 Noble, Philip                Treasure Vly CC          6.07m   19-11.00    602
  4 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon           5.70m   18-08.50    523
  5 Miller, Asa                  Eastern Oregon           5.66m   18-07.00    514
 
Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon          12.45m   40-10.25    634
  2 Hoppie, Chris                Eastern Oregon          11.91m   39-01.00    601
  3 Noble, Philip                Treasure Vly CC         10.81m   35-05.75    534
  4 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon          10.68m   35-00.50    527
  5 Miller, Asa                  Eastern Oregon           9.33m   30-07.50    445
 
Decathlon: #7 Men Discus Throw Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoppie, Chris                Eastern Oregon          40.26m     132-01    670
  2 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon          36.30m     119-01    590
  3 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon          31.38m     102-11    492
  4 Noble, Philip                Treasure Vly CC         29.04m      95-03    446
  5 Miller, Asa                  Eastern Oregon          28.06m      92-01    426
 
Decathlon: #9 Men Javelin Throw Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hoppie, Chris                Eastern Oregon          45.74m     150-01    526
  2 Noble, Philip                Treasure Vly CC         45.43m     149-00    521
  3 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon          44.77m     146-10    512
  4 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon          44.48m     145-11    507
  5 Miller, Asa                  Eastern Oregon          36.03m     118-02    385
 
Men Decathlon
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Vly CC           6655  
  2 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon            6480  
  3 Staeheli, Ivan               Eastern Oregon            5872  
  4 Hoppie, Chris                Eastern Oregon            5869  
  5 Miller, Asa                  Eastern Oregon            5420  
 
Mixed 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hoppie, Carla              W Eastern Oregon        20:14.32  
  2 Guerra, Blas               M Unattached            20:18.35