Licensed to Northwest Nazerene University
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/25/2009 04:16 PM
                       NNU Invitational 2009 - 4/25/2009                       
                                 Nampa, Idaho                                  
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Mitchell, Courtney           College of Idaho       12.90      12.82  -1.4  10   
  2 Reid, Molly                  Northwest Nazare       13.16      12.97  -1.4   8   
  3 Collins, Racheal             Treasure Valley        13.30      13.26  -1.4   6   
  4 Seward, Sharelle             Northwest Nazare       13.80      13.36  -1.4   5   
  5 Brediger, Christa            Northwest Nazare       13.30      13.52  -1.4   4   
  6 Bickford, Danielle           Northwest Nazare       14.00      14.26  -1.4   3   
  7 Michelson, Courtney          Northwest Nazare                  15.62  -1.4   2   
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Tidwell, Latoya              Northwest Nazare       25.45      25.32  -0.4  2  10   
  2 Mitchell, Courtney           College of Idaho       27.09      26.65  -0.4  2   8   
  3 Good, Emma                   Treasure Valley        27.90      27.09  -0.4  2   6   
  4 Torres, Aurora               College of Idaho       27.25      27.22  -0.4  2   5   
  5 Seward, Sharelle             Northwest Nazare       27.71      27.50  -0.4  2   4   
  6 Collins, Racheal             Treasure Valley        27.97      28.07  -0.4  2   3   
  7 Root, Janae                  Treasure Valley        27.90      28.91  -0.4  2   2   
  8 Bickford, Danielle           Northwest Nazare       30.29      29.97  +0.0  1   1   
  9 Ball, Annie                  College of Idaho                  30.55  +0.0  1 
 10 Michelson, Courtney          Northwest Nazare       30.10      32.25  +0.0  1 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brady, Lindsay               Northwest Nazare     1:00.00      59.36   10   
  2 Torres, Aurora               College of Idaho     1:02.00    1:01.61    8   
  3 Good, Emma                   Treasure Valley      1:03.50    1:02.25    6   
  4 Root, Janae                  Treasure Valley      1:02.01    1:03.46    5   
  5 Conner, Jennifer             Northwest Nazare     1:06.00    1:05.53    4   
  6 Ball, Annie                  College of Idaho                1:08.64    3   
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Puga, Ashley                 Northwest Nazare     2:05.23    2:06.59   10   
  2 Miller, Maggie               College of Idaho     2:19.00    2:14.97    8   
  3 Smith, Jordyn                Greater Boise RC     2:09.00    2:15.90    6   
  4 Sparks, Stephanie            College of Idaho     2:19.00    2:21.71    5   
  5 Saunders, Jayne              College of Idaho     2:19.00    2:21.78    4   
  6 Miller, Ashley               College of Idaho     2:19.00    2:21.88    3   
  7 Gallagher, Katherine         Boise State          2:23.00    2:23.65    2   
  8 Jones, Kayloni               College of Idaho     2:19.00    2:26.18    1   
  9 Hopewell, Ariel              Boise State          2:44.00    2:36.73  
 10 Whitlock, Breanne            Boise State          2:33.72    2:37.69  
 11 Ramos, Sahirit               Treasure Valley      2:41.00    2:42.67  
 12 Bitzenburg, Kacie            Boise State          2:45.00    2:46.20  
 13 Cardona, Maygen              Boise State          2:55.00    2:56.21  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bell, Alexandria             Boise State          4:55.00    5:11.12   10   
  2 Whitlock, Breanne            Boise State          5:19.16    5:12.29    8   
  3 Gerke, Genevieve             Unattached           5:14.00    5:16.74    6   
  4 Smith, Kristine              College of Idaho                5:17.36    5   
  5 Beesley, Danielle            Northwest Nazare     5:35.64    5:19.06    4   
  6 Herren, Chelsea              Boise State          5:30.00    5:24.80    3   
  7 Young, Jennifer              Northwest Nazare     5:22.00    5:26.58    2   
  8 davies, Tyshae               Treasure Valley      5:30.00    5:31.22    1   
  9 Morman, Ashley               Northwest Nazare     5:39.00    5:32.72  
 10 Thompson, Blythie            Treasure Valley      5:41.00    5:48.49  
 11 Hayes, Ashley                College of Idaho                6:17.25  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Colleen               College of Idaho               19:13.00   10   
  2 Ward, Pamila                 Boise State         18:50.00   19:16.88    8   
  3 Braden, Melody               Boise State         19:00.00   19:31.00    6   
  4 Rendahl, Ashley              Northwest Nazare    19:29.42   19:32.15    5   
  5 Nielson, Brook               Treasure Valley     19:10.00   19:43.00    4   
  6 Varland, Chantel             College of Idaho               20:11.00    3   
  7 Knigge, Nicole               Unattached          19:45.00   20:15.00    2   
 
Women 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lopez, Tavia                 College of Idaho               43:08.00   10   
  2 DeBoer, Shannon              Northwest Nazare               43:16.00    8   
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Anderson, Lindsey            Unattached             16.00      16.07  -0.9  10   
  2 McCutchan, Emily             College of Idaho       16.38      16.19  -0.9   8   
  3 Bennett, Jill                Northwest Nazare       16.09      16.64  -0.9   6   
  4 Larlee, Annie                Northwest Nazare                  17.31  -0.9   5   
  5 Pence, Heather               Northwest Nazare       17.54      17.34  -0.9   4   
  6 McLam, Beth                  Northwest Nazare                  17.36  -0.9   3   
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beaty, Jamie                 Northwest Nazare     1:05.40    1:02.28   10   
  2 Hopkins, Lacy                Boise State          1:07.31    1:06.60    8   
  3 Ciaccio, Amy                 Northwest Nazare     1:07.90    1:08.25    6   
  4 Anderson, Lindsey            Unattached           1:15.00    1:11.68    5   
  5 Silver, Andrea               Boise State          1:10.00    1:12.34    4   
  6 Thompson, Blythie            Treasure Valley                 1:16.19    3   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest Nazarene  'A'                             50.90      49.60   10   
     1) Brediger, Christa               2) Reid, Molly                    
     3) Brady, Lindsay                  4) Tidwell, Latoya                
  2 College of Idaho  'A'                               50.87      51.05    8   
     1) Mitchell, Courtney              2) Saunders, Jayne                
     3) Torres, Aurora                  4) McCutchan, Emily               
  3 Treasure Valley CC  'A'                             52.55      53.00    6   
     1) Good, Emma                      2) davies, Tyshae                 
     3) Collins, Racheal                4) Root, Janae                    
  4 Northwest Nazarene  'B'                             53.00      56.54    5   
     1) Bickford, Danielle              2) Pence, Heather                 
     3) Larlee, Annie                   4) Michelson, Courtney            
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 College of Idaho  'A'                             4:05.00    4:02.92   10   
     1) McCutchan, Emily                2) Miller, Maggie                 
     3) Miller, Ashley                  4) Saunders, Jayne                
  2 Treasure Valley CC  'A'                           4:20.00    4:12.52    8   
     1) Good, Emma                      2) davies, Tyshae                 
     3) Root, Janae                     4) Collins, Racheal               
  3 Northwest Nazarene  'A'                           4:06.00    4:13.32    6   
     1) Brady, Lindsay                  2) Marshall, Kylie                
     3) Ciaccio, Amy                    4) Conner, Jennifer               
  4 Boise State  'A'                                  4:10.00    4:30.52    5   
     1) Gallagher, Katherine            2) Bell, Alexandria               
     3) Orcutt, Paige                   4) Suder, Heidi                   
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bekkedahl, Maycee            Northwest Nazare                  1.43m    4-08.25   7.25
  1 Ferch, Tiffany               Northwest Nazare       1.47m      1.43m    4-08.25   7.25
  1 McLam, Beth                  Northwest Nazare       1.45m      1.43m    4-08.25   7.25
  1 Jones, Chelsey               Northwest Nazare       1.45m      1.43m    4-08.25   7.25
  5 Hughes, Alex                 College of Idaho                  1.13m    3-08.50   4   
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Elzinga, Karina              Northwest Nazare       3.20m      3.40m   11-01.75   9   
  1 Dorling, Heidi               Unattached             3.67m      3.40m   11-01.75   9   
  3 Konzal, Amanda               Northwest Nazare       2.89m      3.10m   10-02.00   6   
  4 Usabel, MJ                   Northwest Nazare       3.20m      2.95m    9-08.00   5   
  5 Ferch, Tiffany               Northwest Nazare       2.65m      2.80m    9-02.25   4   
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Reid, Molly                  Northwest Nazare       5.26m      5.31m  -2.8  17-05.25  10   
  2 Bekkedahl, Maycee            Northwest Nazare       4.60m      5.04m  -0.8  16-06.50   8   
  3 Larlee, Annie                Northwest Nazare                  4.95m  -0.1  16-03.00   6   
  4 McCutchan, Emily             College of Idaho       4.76m      4.93m  -1.8  16-02.25   5   
  5 Bennett, Jill                Northwest Nazare       5.07m      4.89m  -1.4  16-00.50   4   
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Bekkedahl, Maycee            Northwest Nazare      10.06m     10.97m  -1.9  36-00.00  10   
  2 Reid, Molly                  Northwest Nazare      11.13m     10.62m  -1.7  34-10.25   8   
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Warrington, Joy              Northwest Nazare      12.79m     12.46m   40-10.50  10   
  2 Shute, Shayna                Northwest Nazare      10.70m     11.34m   37-02.50   8   
  3 Lutjens, Kathryn             Treasure Valley        9.81m     10.60m   34-09.50   6   
  4 Schwalbe, Dani               Boise State           11.27m     10.36m   34-00.00   5   
 -- Jones, Chelsey               Northwest Nazare      10.34m         ND            
 -- Osai, Alyssa                 Unattached            12.00m       FOUL            
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lutjens, Kathryn             Treasure Valley       36.82m     36.14m     118-07  10   
  2 Osai, Alyssa                 Unattached            30.00m     34.53m     113-03   8   
  3 Shute, Shayna                Northwest Nazare      32.14m     34.22m     112-03   6   
  4 Little, Courtney             Northwest Nazare      29.36m     32.44m     106-05   5   
  5 Warrington, Joy              Northwest Nazare      36.00m     31.84m     104-05   4   
  6 Jones, Chelsey               Northwest Nazare      32.40m     30.74m     100-10   3   
  7 Dine-Aubert, Hannah          Northwest Nazare      32.16m     30.67m     100-07   2   
  8 McCarthy, Erika              Northwest Nazare      33.00m     27.40m      89-11   1   
  9 Stephenson, Tawnie           Boise State           30.74m     26.55m      87-01 
 10 Schwalbe, Dani               Boise State                      24.01m      78-09 
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 McCarthy, Erika              Northwest Nazare      40.93m     48.08m     157-09  10   
  2 Little, Courtney             Northwest Nazare      40.74m     46.97m     154-01   8   
  3 Shute, Shayna                Northwest Nazare      38.74m     42.18m     138-05   6   
  4 Dine-Aubert, Hannah          Northwest Nazare      39.22m     42.08m     138-01   5   
  5 Stephenson, Tawnie           Boise State                      41.96m     137-08   4   
  6 Osai, Alyssa                 Unattached            35.00m     41.66m     136-08   3   
  7 Dick, Mandi                  Northwest Nazare      30.00m     32.96m     108-02   2   
  8 Schwalbe, Dani               Boise State                      32.00m     105-00   1   
  9 Lutjens, Kathryn             Treasure Valley       25.29m     22.61m      74-02 
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Nilles, Lakiesha             Northwest Nazare      43.00m     39.92m     131-00  10   
  2 Vonarx, Laura                Northwest Nazare      36.87m     38.54m     126-05   8   
  3 Elwell, Sarah                Unat-Northwest N      34.87m     31.55m     103-06   6   
  4 Larson, Kristine             Northwest Nazare      38.00m     31.42m     103-01   5   
  5 Jones, Chelsey               Northwest Nazare      29.65m     30.11m      98-09   4   
  6 Hughes, Alex                 College of Idaho                 27.06m      88-09   3   
  7 Dick, Mandi                  Northwest Nazare      23.93m     26.20m      85-11   2   
  8 McLam, Beth                  Northwest Nazare      23.55m     25.75m      84-06   1   
  9 Everett, Charleen            Northwest Nazare      33.00m     21.20m      69-07 
 
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Sepe, Derek                  Northwest Nazare       11.45      11.42  -1.6  10   
  2 Zwieflhoffer, Eric           Unat-Northwest N                  11.54  -1.6   8   
  3 Burch-lucich, Beau           Treasure Valley        11.30      11.71  -1.6   6   
  4 Salek, Styles                College of Idaho       12.07      12.04  -1.6   5   
  5 Greene, Tim                  Unat-Northwest N       12.30      12.23  -1.6   4   
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Beaty, Dallas                Northwest Nazare       23.04      22.68  -2.3  2  10   
  2 Hill, Dan                    Northwest Nazare       22.98      23.07  -2.3  2   8   
  3 Sepe, Derek                  Northwest Nazare       23.30      23.23  -2.3  2   6   
  4 Manley, Dane                 Northwest Nazare       23.43      23.28  -2.3  2   5   
  5 Ward, Mitch                  Northwest Nazare       23.56      23.30  -2.3  2   4   
  6 Burch-lucich, Beau           Treasure Valley        23.01      23.42  -2.3  2   3   
  7 Zwieflhoffer, Eric           Unat-Northwest N                  23.74  -2.2  1   2   
  8 Lannon, marc                 Treasure Valley        23.90      23.75  -2.3  2   1   
  9 Greene, Tim                  Unat-Northwest N       23.90      24.46  -2.2  1 
 10 Johnson, Corey               Northwest Nazare       24.60      24.61  -2.2  1 
 
Men 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 saxby, collin                Unattached             48.87      50.66   10   
  2 Finch, Sam                   College of Idaho       52.00      51.82    8   
  3 Archer, Andre                College of Idaho       52.00      51.89    6   
  4 Heidegger, Ben               Northwest Nazare       53.12      51.94    5   
  5 Lannon, marc                 Treasure Valley        51.00      53.62    4   
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clark, David                 Unattached           1:57.56    1:57.42   10   
  2 Ward, Kurt                   Treasure Valley      1:57.00    1:59.31    8   
  3 Edwards, Austin              Bronco Track & R     1:57.80    1:59.94    6   
  4 Wilson, Zeke                 Unattached           1:57.00    2:00.94    5   
  5 Langat, Kiprotich            College of Idaho     1:59.00    2:00.98    4   
  6 Bush, Greg                   College of Idaho     1:59.00    2:01.06    3   
  7 Stark, Matt                  Unat-Northwest N     1:57.00    2:01.54    2   
  8 Dean, Kyler                  Treasure Valley      2:02.00    2:03.58    1   
  9 June, Tyler                  Bronco Track & R     2:03.00    2:03.88  
 10 Merioles, Josh               Northwest Nazare     1:59.00    2:04.05  
 11 Hetrick, Hank                Northwest Nazare     1:59.00    2:04.25  
 12 Smith, Casey                 Treasure Valley      2:05.00    2:04.98  
 13 Strong, Darren               Boise State          2:01.00    2:05.33  
 14 Hardy, Sam                   College of Idaho     1:58.00    2:05.68  
 15 Reynolds, Caleb              Northwest Nazare     2:03.00    2:06.25  
 16 Ngeno, Benard                Unat-Northwest N                2:06.55  
 17 Tatro, Nick                  Boise State          1:58.61    2:06.65  
 18 Lewis, Mike                  Northwest Nazare     1:59.00    2:07.02  
 19 Moore, Geoff                 Boise State          1:58.87    2:07.38  
 20 Montgomery, Stuart           Northwest Nazare     2:08.00    2:07.70  
 21 Traughber, Garrett           College of Idaho                2:10.35  
 22 Fortin, Josh                 Bronco Track & R     2:00.00    2:10.37  
 23 Frates, Josh                 Treasure Valley                 2:10.50  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Earnest-Jones, Eddie         Greater Boise RC     3:54.00    4:01.28   10   
  2 Peters, Kevin                Greater Boise RC     3:53.00    4:05.17    8   
  3 Foley, Scott                 Boise State          3:59.54    4:05.65    6   
  4 Hardy, Sam                   College of Idaho     4:03.00    4:05.89    5   
  5 Sartin, Paul                 College of Idaho     4:03.00    4:06.23    4   
  6 Gray, Kyle                   Unat-Northwest N     4:04.00    4:07.45    3   
  7 Higgs, Kevin                 Boise State          4:07.00    4:11.96    2   
  8 Burk, JJ                     College of Idaho     4:07.00    4:13.66    1   
  9 Porter, Wesley               Bronco Track & R     4:22.00    4:18.13  
 10 Goold, Alex                  Unat-Northwest N                4:20.64  
 11 Bigsby, Cassidy              Boise State          4:10.00    4:22.40  
 12 Gunn, Derek                  Boise State          4:10.00    4:24.44  
 13 Traughber, Garrett           College of Idaho                4:30.40  
 14 Wenz, Daniel                 College of Idaho                4:39.65  
 15 Gould, Elliot                College of Idaho     4:46.08    4:59.61  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Geoff              College of Idaho    15:37.00   16:15.50   10   
  2 Wageman, Josh                Northwest Nazare               16:34.92    8   
  3 Tobiason, Mike               College of Idaho    15:59.00   16:50.85    6   
  4 Rosales, Oliver              College of Idaho    16:20.00   17:00.33    5   
  5 Begay, Atcitty               Treasure Valley     17:00.00   17:31.68    4   
  6 Hernandez, Freddy            Treasure Valley     17:30.00   18:12.23    3   
 
Men 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lockard, Cameron             Boise State                    34:57.00   10   
  2 Kniep, Cory                  College of Idaho               35:38.00    8   
  3 Hatch, Rich                  College of Idaho               37:54.24    6   
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Beaty, Dallas                Northwest Nazare       15.35      15.20  -2.5  10   
  2 Thomas, Terriel              College of Idaho       15.39      15.33  -2.5   8   
  3 Lassiter, Kegan              Northwest Nazare       15.79      15.41  -2.5   6   
  4 Noble, Philip                Treasure Valley        15.60      15.60  -2.5   5   
  5 Williams, TJ                 Treasure Valley        17.40      17.43  -2.5   4   
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas, Terriel              College of Idaho       57.00      55.02   10   
  2 Hanson, Mark                 Northwest Nazare       57.61      55.26    8   
  3 Kline, Rand                  College of Idaho       59.50    1:00.56    6   
  4 Lassiter, Kegan              Northwest Nazare       59.20    1:02.23    5   
  5 Williams, TJ                 Treasure Valley      1:02.00    1:03.51    4   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hetrick, Luke                Northwest Nazare               10:15.19   10   
  2 Perry, Jake                  Unat-Northwest N               10:21.63    8   
  3 Easter, Neil                 Northwest Nazare               10:26.10    6   
  4 Dean, Kyler                  Treasure Valley     10:52.00   10:35.10    5   
  5 Anderson, Darrin             Treasure Valley     10:38.00   10:38.70    4   
  6 Ward, Casey                  Treasure Valley     13:59.00   10:49.01    3   
  7 Crystal, Alex                Northwest Nazare    10:44.00   10:57.19    2   
  8 Williams, Josh               College of Idaho    11:05.00   11:06.90    1   
  9 Ricci, Nash                  College of Idaho               11:19.56  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest Nazarene  'A'                             44.50      44.10   10   
     1) Sepe, Derek                     2) Hill, Dan                      
     3) Johnson, Corey                  4) Manley, Dane                   
  2 Northwest Nazarene  'B'                             44.60      44.33    8   
     1) Heidegger, Ben                  2) Lassiter, Kegan                
     3) Beaty, Dallas                   4) Ward, Mitch                    
  3 College of Idaho  'A'                                          44.53    6   
     1) Swanson, Andy                   2) Thomas, Terriel                
     3) Archer, Andre                   4) Finch, Sam                     
  4 Treasure Valley CC  'A'                                        45.03    5   
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 College of Idaho  'A'                             3:26.00    3:23.46   10   
     1) Thomas, Terriel                 2) Bush, Greg                     
     3) Archer, Andre                   4) Finch, Sam                     
  2 Treasure Valley CC  'A'                                      3:23.57    8   
  3 Northwest Nazarene  'A'                           3:30.20    3:33.18    6   
     1) Manley, Dane                    2) Heidegger, Ben                 
     3) Sepe, Derek                     4) Johnson, Corey                 
  4 Boise State  'A'                                  3:20.00    3:35.13    5   
     1) Moore, Geoff                    2) Gunn, Derek                    
     3) Strong, Darren                  4) Tatro, Nick                    
  5 Northwest Nazarene  'B'                           3:30.00    3:37.80    4   
     1) Hetrick, Hank                   2) Hetrick, Luke                  
     3) Lewis, Mike                     4) Merioles, Josh                 
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Valley        1.70m      1.73m    5-08.00  10   
  2 Sneed, Andrew                Northwest Nazare                  1.68m    5-06.00   8   
  3 Swanson, Andy                College of Idaho                  1.63m    5-04.25   6   
 -- Heidegger, Josh              Northwest Nazare       1.81m         NH            
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Shea, Ben                    Northwest Nazare       4.49m      4.30m   14-01.25   9   
  1 Ferrell, Wesley              Unattached             4.40m      4.30m   14-01.25   9   
  3 Sneed, Andrew                Northwest Nazare       4.05m      4.15m   13-07.25   6   
  4 Montgomery, Stuart           Northwest Nazare       3.04m      2.60m    8-06.25   5   
 -- Schafer, Luke                Northwest Nazare       4.43m         NH            
 
Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Hanson, Mark                 Northwest Nazare       6.28m      6.45m  -2.0  21-02.00  10   
  2 Noble, Philip                Treasure Valley        6.07m      6.36m  -3.8  20-10.50   8   
  3 Burch-lucich, Beau           Treasure Valley        6.09m      6.32m  -3.8  20-09.00   6   
  4 Swanson, Andy                College of Idaho                  6.07m  -2.0  19-11.00   5   
  5 Salek, Styles                College of Idaho       6.07m      6.01m  -2.2  19-08.75   4   
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
 -- Mahoney, Chris               Unattached            14.02m        DNF   NWI           
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Miller, Grant                Northwest Nazare      15.39m     14.35m   47-01.00  10   
  2 Barclay, Zach                Northwest Nazare      14.73m     14.10m   46-03.25   8   
  3 Fenters, Jordan              Northwest Nazare      13.99m     13.63m   44-08.75   6   
  4 Case, Levi                   Treasure Valley       13.36m     12.89m   42-03.50   5   
  5 Estrada, Diego               Northwest Nazare      12.77m     12.25m   40-02.25   4   
  6 Jones III, Reginald          Treasure Valley       10.49m     10.15m   33-03.75   3   
  7 Lovell, Zach                 Northwest Nazare      12.00m      9.51m   31-02.50   2   
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Miller, Grant                Northwest Nazare      47.16m     46.32m     152-00  10   
  2 Barclay, Zach                Northwest Nazare      40.40m     39.24m     128-09   8   
  3 Fenters, Jordan              Northwest Nazare      40.06m     38.97m     127-10   6   
  4 Eaton, Alex                  Northwest Nazare      35.90m     36.30m     119-01   5   
  5 Estrada, Diego               Northwest Nazare      34.08m     35.80m     117-05   4   
  6 Montgomery, Stuart           Northwest Nazare      30.00m     33.43m     109-08   3   
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wardhaugh, Simon             Boise State           69.05m     62.45m     204-11  10   
  2 Nelson, Alex                 Boise State           55.41m     56.57m     185-07   8   
  3 Kraychir, Trevor             Boise State           60.07m     55.49m     182-01   6   
  4 Miller, Grant                Northwest Nazare      50.10m     51.80m     169-11   5   
  5 Barclay, Zach                Northwest Nazare      52.69m     51.00m     167-04   4   
  6 Fenters, Jordan              Northwest Nazare      44.04m     46.29m     151-10   3   
  7 Eaton, Alex                  Northwest Nazare      40.45m     41.37m     135-09   2   
  8 Estrada, Diego               Northwest Nazare      40.59m     39.13m     128-04   1   
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hart, Kyle                   Treasure Valley       48.79m     52.78m     173-02  10   
  2 Ainsworth, Dustin            Unat-Northwest N                 41.50m     136-02   8   
  3 Greene, Tim                  Unat-Northwest N                 39.57m     129-10   6   
  4 Fenters, Jordan              Northwest Nazare      44.00m     38.82m     127-04   5   
  5 Salek, Styles                College of Idaho                 38.56m     126-06   4   
  6 Jones, Josh                  Northwest Nazare      39.58m     37.54m     123-02   3   
  7 Beaty, Dallas                Northwest Nazare                 33.30m     109-03   2   
  8 Hill, Dan                    Northwest Nazare                 30.12m      98-10   1   
 -- Lovell, Zach                 Northwest Nazare      41.00m         ND            
 -- Ward, Mitch                  Northwest Nazare                     ND            
 -- Case, Levi                   Treasure Valley       50.65m         ND