Mt. Hood Community College Hy-Tek's MEET MANAGER 4:28 PM 4/27/2009 Page 1
Saints& Cavalier Open 09 - 4/25/2009
4/25/2009
Results
Women 100 Meter Dash
Name School Finals H# Points
Finals
1 Sims, Crystal Mt. Hood CC 12.77 2
2 Sims, Catherine Mt. Hood CC 12.93 2
3 Oniah, Joyce Concordia (Ore.) 13.03 2
4 Jameson, Kaley Concordia (Ore.) 13.05 2
5 Schumacher, Terra Mt. Hood CC 13.20 2
6 Chong, Dianne SW Oregon CC 13.50 1
7 Abesa, Melisa Eastern Oregon 13.53 1
8 Annas, Katie Warner Pacific 13.57 1
9 Murphy, Danielle Eastern Oregon 13.63 2
10 Stapleton, Maddison Eastern Oregon 13.69 1
11 Ontko, Erin Eastern Oregon 14.03 1
12 Phillips, Linda Portland Masters TC 15.03 1
Women 200 Meter Dash
Name School Finals H# Points
Finals
1 Persaud, Stephanie Concordia (Ore.) 26.26 3
2 Oniah, Joyce Concordia (Ore.) 26.76 3
3 Jameson, Kaley Concordia (Ore.) 26.78 3
4 Ricker, Haley Warner Pacific 26.85 3
5 Schumacher, Terra Mt. Hood CC 27.00 3
6 Jacoy, Dominique Concordia (Ore.) 27.53 3
7 Johnson, Kelsea SW Oregon CC 27.88 2
8 davis, bianca Corban 28.44 2
9 Berg, Marissa Central Oregon CC 28.86 2
10 Adams, Erin Unattached 28.91 2
11 Murphy, Danielle Eastern Oregon 29.31 2
12 Hicks, Ericka Warner Pacific 29.42 1
13 Gopher, Raevyn Clackamas CC 30.06 1
14 Olson, Katie Clackamas CC 30.31 1
15 Phillips, Linda Portland Masters TC 32.11 1
16 Westlake, Samantha Warner Pacific 32.89 1
17 Finch, Aubri SW Oregon CC 32.93 2
18 Estrella, Krystal Warner Pacific 38.73 1
Women 400 Meter Dash
Name School Finals H# Points
Finals
1 Persaud, Stephanie Concordia (Ore.) 58.75 2
2 Hoffman, Sabrina Concordia (Ore.) 59.53 2
3 DeBoot, Grace Eastern Oregon 59.77 2
4 Gamez, Orie Eastern Oregon 59.88 2
5 Abesa, Melisa Eastern Oregon 1:02.50 2
6 Jacoy, Dominique Concordia (Ore.) 1:02.62 2
7 Kinzer, Kelsey Eastern Oregon 1:02.84 2
8 Hicks, Ericka Warner Pacific 1:03.04 1
9 Adams, Erin Unattached 1:04.96 1
10 Cooley, Stephanie Warner Pacific 1:06.24 1
Finals ... (Women 400 Meter Dash)
Name School Finals H# Points
11 laughlin, erin Corban 1:06.96 2
12 Olson, Katie Clackamas CC 1:07.31 1
13 Gopher, Raevyn Clackamas CC 1:08.38 1
14 Westlake, Samantha Warner Pacific 1:09.08 1
15 Estrella, Krystal Warner Pacific 1:23.08 1
Women 800 Meter Run
Name School Finals Points
Finals
1 Garcilazo, Alma Eastern Oregon 2:19.19
2 Bates, Sara Eastern Oregon 2:21.49
3 Eckstein, Christine Eastern Oregon 2:23.49
4 Baker, Amanda Mt. Hood CC 2:28.46
5 Heley, Jessianne Eastern Oregon 2:29.11
6 Welling, Courtney Corban 2:31.28
7 Payment, Whitney Mt. Hood CC 2:32.77
8 Damon, Emily SW Oregon CC 2:39.49
9 Gustafson, Hannah Mt. Hood CC 2:42.65
10 Hilbert, Esther Mt. Hood CC 2:43.55
11 Winkle, Kayla Warner Pacific 2:43.71
12 Adams, Alexa SW Oregon CC 2:59.13
Women 1500 Meter Run
Name School Finals Points
Finals
1 Eckstein, Christine Eastern Oregon 4:41.59
2 Bates, Sara Eastern Oregon 4:43.17
3 Moller, Carli Corban 4:48.40
4 Frasier, Francesca SW Oregon CC 5:08.22
5 Payment, Whitney Mt. Hood CC 5:14.08
6 Hague, Jennifer Corban 5:18.03
7 Gustafson, Hannah Mt. Hood CC 5:25.04
8 Winkle, Kayla Warner Pacific 5:25.39
9 Damon, Emily SW Oregon CC 5:29.73
10 Adams, Alexa SW Oregon CC 5:57.62
Women 5000 Meter Run
Name School Finals Points
Finals
1 Gruner, Allie Bowerman Athletic Club 18:20.75
2 Hescock, Stephanie Northwest Christian 18:30.69
3 griggs, karissa Corban 18:59.49
4 Stone, Kendra Eastern Oregon 19:31.38
5 Swanson, Riley Northwest Christian 20:02.22
6 Frasier, Francesca SW Oregon CC 20:05.69
7 Pesanti, Maggie Concordia (Ore.) 20:13.99
8 Eloff, Brandi Clark College 21:10.75
Women 10000 Meter Run
Name School Finals
Finals
1 Jaske, Kelly Unattached 34:27.42
2 Clapp, Katie Eastern Oregon 41:34.70
3 O' Reilly, Rachel Eastern Oregon 43:45.92
4 Bosch, Marcella Eastern Oregon 43:45.98
5 Wasson, Kei Eastern Oregon 43:53.31
Women 100 Meter Hurdles
Name School Finals H# Points
Finals
1 Schumacher, Terra Mt. Hood CC 15.12 3
2 Makinde, Eunice Concordia (Ore.) 15.29 3
3 Sims, Catherine Mt. Hood CC 15.73 3
4 Sims, Crystal Mt. Hood CC 15.93 3
5 Moore, Kimmy Eastern Oregon 16.31 3
6 Jacoy, Dominique Concordia (Ore.) 16.50 3
7 Yeldon, Chloe Warner Pacific 16.99 2
8 Boyd, Samantha Eastern Oregon 17.07 3
9 Avalos, Andrea Clark College 17.09 1
10 Williams, Brittanie Clark College 17.17 1
11 Smith, Jocelyn Corban 17.35 2
12 Weissert, Cayla Eastern Oregon 17.36 2
13 Ontko, Erin Eastern Oregon 17.98 1
14 Ward, Emma Concordia (Ore.) 18.31 2
15 Ciccarelli, Maria SW Oregon CC 19.20 1
16 Campbell, Kayli Eastern Oregon 23.11 2
Women 400 Meter Hurdles
Name School Finals Points
Finals
1 Bannister, Cortney Concordia (Ore.) 1:07.37
2 Hoffman, Sabrina Concordia (Ore.) 1:08.65
3 Annas, Katie Warner Pacific 1:08.82
4 Williams, Brittanie Clark College 1:09.02
5 Kermode, Danielle Clark College 1:15.56
6 Avalos, Andrea Clark College 1:17.93
Women 3000 Meter Steeplechase
Name School Finals
Finals
1 Moran, Lauren Concordia (Ore.) 11:30.30
2 Renfro, Amy Corban 13:01.83
3 Osten, Karly Clackamas CC 13:28.09
4 Spring, Crystal Clackamas CC 14:46.93
Women 4x100 Meter Relay
Team Relay Finals Points
Finals
1 Concordia (Ore.) A 48.93
1) Hoffman, Sabrina 2) Oniah, Joyce 3) Persaud, Stephanie 4) Jameson, Kaley
Finals ... (Women 4x100 Meter Relay)
Team Relay Finals Points
2 Eastern Oregon A 49.58
1) Moore, Kimmy 2) Abesa, Melisa 3) Gamez, Orie 4) Kinzer, Kelsey
3 Clark College A 51.44
1) Avalos, Andrea 2) Kent, Kandra 3) Williams, Brittanie 4) Lamping, Leanne
4 Corban A 52.22
1) Renfro, Amy 2) Smith, Jocelyn 3) Welling, Courtney 4) davis, bianca
Women 4x400 Meter Relay
Team Relay Finals Points
Finals
1 Eastern Oregon A 3:58.38
1) Garcilazo, Alma 2) DeBoot, Grace 3) Gamez, Orie 4) Moore, Kimmy
2 Corban A 4:08.65
1) Moller, Carli 2) Smith, Jocelyn 3) Welling, Courtney 4) davis, bianca
3 Concordia (Ore.) A 4:09.85
1) Jameson, Kaley 2) Jacoy, Dominique 3) Hoffman, Sabrina 4) Bannister, Cortney
4 Warner Pacific A 4:12.36
1) Ricker, Haley 2) Hicks, Ericka 3) Yeldon, Chloe 4) Annas, Katie
5 Mt. Hood CC A 4:30.48
1) Schumacher, Terra 2) Baker, Amanda 3) Payment, Whitney 4) Gustafson, Hannah
Women High Jump
Name School Finals
Finals
1 Schmid, Erika Concordia (Ore.) 1.55m 5-01.00
2 DeBoot, Grace Eastern Oregon J1.55m 5-01.00
3 Orr, Kasey Unattached J1.55m 5-01.00
4 Boyd, Samantha Eastern Oregon 1.45m 4-09.00
5 Hehn, Halley Central Oregon CC J1.45m 4-09.00
6 Fergason, Danielle Concordia (Ore.) J1.45m 4-09.00
7 Sims, Crystal Mt. Hood CC 1.40m 4-07.00
8 Butterfield, Julie Eastern Oregon J1.40m 4-07.00
9 Oniah, Joyce Concordia (Ore.) 1.35m 4-05.00
9 Ciccarelli, Maria SW Oregon CC 1.35m 4-05.00
9 Ontko, Erin Eastern Oregon 1.35m 4-05.00
12 Sims, Catherine Mt. Hood CC J1.35m 4-05.00
--- Neilson, Kelsey Western Oregon NH
Women Pole Vault
Name School Finals
Finals
1 Schumacher, Terra Mt. Hood CC 3.40m 11-01.75
1 Weissert, Cayla Eastern Oregon 3.40m 11-01.75
3 Gillespie, Kaycee Concordia (Ore.) 3.10m 10-02.00
4 Stapleton, Maddison Eastern Oregon 2.90m 9-06.25
4 Jantzi, Kendra Concordia (Ore.) 2.90m 9-06.25
--- Bergmann, Anja Concordia (Ore.) NH
--- Huguet, Allison Eastern Oregon NH
--- Smith, Sarah SW Oregon CC NH
--- Shafer, Lauren Clackamas CC NH
Women Long Jump
Name School Finals
Finals
1 Tune, Kim Mt. Hood CC 4.92m 16-01.75
2 Sims, Catherine Mt. Hood CC 4.80m 15-09.00
3 Kent, Kandra Clark College 4.78m 15-08.25
4 Fergason, Danielle Concordia (Ore.) 4.63m 15-02.25
5 Iveans, Kyla SW Oregon CC 4.62m 15-02.00
5 davis, bianca Corban 4.62m 15-02.00
7 Sims, Crystal Mt. Hood CC 4.61m 15-01.50
8 Hehn, Halley Central Oregon CC 4.56m 14-11.50
9 Ward, Emma Concordia (Ore.) 4.36m 14-03.75
10 Bird, Stacy Mt. Hood CC 4.25m 13-11.50
11 Filipetti, Erica Clackamas CC 4.20m 13-09.50
--- Lamping, Leanne Clark College ND
Women Triple Jump
Name School Finals
Finals
1 Lamping, Leanne Clark College 10.77m 35-04.00
2 Fergason, Danielle Concordia (Ore.) 10.58m 34-08.50
3 Tune, Kim Mt. Hood CC 10.03m 32-11.00
4 Iveans, Kyla SW Oregon CC 10.02m 32-10.50
5 Butterfield, Julie Eastern Oregon 9.81m 32-02.25
6 Filipetti, Erica Clackamas CC 9.63m 31-07.25
7 Bird, Stacy Mt. Hood CC 9.59m 31-05.75
8 Ciccarelli, Maria SW Oregon CC 9.18m 30-01.50
Women Shot Put
Name School Finals
Finals
1 Leonard, Kristine Concordia (Ore.) 13.41m 44-00.00
2 Kenady, Sharayah Concordia (Ore.) 12.57m 41-03.00
3 Strot, Kelsey Mt. Hood CC 12.33m 40-05.50
4 Mickleson, Ashlee Eastern Oregon 11.57m 37-11.50
5 Wentz, Breezy Clark College 11.47m 37-07.75
6 Taylor, Alyssa Western Oregon 11.30m 37-01.00
7 Ramos, Chelsey Mt. Hood CC J11.30m 37-01.00
8 McLaughlin, Melanie SW Oregon CC 11.03m 36-02.25
9 Bryant, Hailey Clark College 10.92m 35-10.00
10 Cuthbertson, Justine SW Oregon CC 10.32m 33-10.25
11 Morgan, Caitlin Warner Pacific 9.70m 31-10.00
12 Heley, Jessianne Eastern Oregon 9.60m 31-06.00
13 Nash, Mary Beth Eastern Oregon 9.42m 30-11.00
14 Santiago, Fatina Cascade College 9.25m 30-04.25
15 Hess, Sierra Clackamas CC 9.19m 30-02.00
16 Beardsley, Tamara SW Oregon CC 9.08m 29-09.50
17 Phillips, Shawnna Warner Pacific 9.00m 29-06.50
18 Goodman, Michelle SW Oregon CC 8.72m 28-07.50
Women Discus Throw
Name School Finals
Finals
1 Leonard, Kristine Concordia (Ore.) 42.20m 138-05
2 Kenady, Sharayah Concordia (Ore.) 39.20m 128-07
3 Unger, Becky Eastern Oregon 38.83m 127-05
4 Wentz, Breezy Clark College 37.28m 122-04
5 Mickleson, Ashlee Eastern Oregon 36.18m 118-08
6 Taylor, Alyssa Western Oregon 35.81m 117-06
7 Harshberger, Trisha Eastern Oregon 35.77m 117-04
8 Beardsley, Tamara SW Oregon CC 33.53m 110-00
9 Santiago, Fatina Cascade College 32.75m 107-05
10 Nash, Mary Beth Eastern Oregon 32.40m 106-03
11 McLaughlin, Melanie SW Oregon CC 31.50m 103-04
12 Heley, Jessianne Eastern Oregon 31.45m 103-02
13 Ramos, Chelsey Mt. Hood CC 31.11m 102-01
14 Cuthbertson, Justine SW Oregon CC 30.51m 100-01
15 Bortz, Bethany Unattached 29.94m 98-03
16 Goodman, Michelle SW Oregon CC 28.10m 92-02
17 Morgan, Caitlin Warner Pacific 23.25m 76-03
--- Strot, Kelsey Mt. Hood CC ND
--- Sexton, Lauren Concordia (Ore.) ND
--- Redmayne-Titley, Emily Concordia (Ore.) ND
Women Hammer Throw
Name School Finals
Finals
1 Sims, Caressa Unattached 54.59m 179-01
2 Kenady, Sharayah Concordia (Ore.) 43.90m 144-00
3 Salmela, Jessi Unattached 43.06m 141-03
4 Harshberger, Trisha Eastern Oregon 41.99m 137-09
5 Nash, Mary Beth Eastern Oregon 40.47m 132-09
6 Wentz, Breezy Clark College 40.43m 132-08
7 Leonard, Kristine Concordia (Ore.) 37.91m 124-04
8 Taylor, Alyssa Western Oregon 37.08m 121-08
9 Hamilton, Lauren Unattached 36.77m 120-08
10 Beardsley, Tamara SW Oregon CC 36.60m 120-01
11 Kennedy, Lacy Mt. Hood CC 35.53m 116-07
12 Bortz, Bethany Unattached 33.72m 110-07
13 Unger, Becky Eastern Oregon 33.70m 110-07
14 Bryant, Hailey Clark College 32.60m 106-11
Women Javelin Throw
Name School Finals
Finals
1 Nojima, Aria Concordia (Ore.) 44.13m 144-09
2 Peoples, Jill Warner Pacific 39.99m 131-02
3 Kennedy, Lacy Mt. Hood CC 38.31m 125-08
4 Newby, Rachel Warner Pacific 36.93m 121-02
5 Lane, Stephanie Western Oregon 34.16m 112-01
6 Ramos, Chelsey Mt. Hood CC 34.00m 111-06
Finals ... (Women Javelin Throw)
Name School Finals
7 Morris, Caitlyn Western Oregon 32.83m 107-08
8 Hess, Sierra Clackamas CC 32.41m 106-04
9 Yokbay, Kayla SW Oregon CC 32.18m 105-07
10 Finch, Aubri SW Oregon CC 31.52m 103-05
11 Phillips, Shawnna Warner Pacific 31.06m 101-11
12 Richardson, Kacie Unattached 29.97m 98-04
13 Heley, Jessianne Eastern Oregon 25.54m 83-09
Men 100 Meter Dash
Name School Finals H# Points
Finals
1 lang, tylan Unattached 10.98 4
2 Strong, Micah Mt. Hood CC 11.24 4
3 Faber, Brandon Mt. Hood CC 11.30 4
4 Fisher, Curtis Warner Pacific 11.48 2
5 Wise, Andrew Eastern Oregon 11.54 3
6 Furrow, Alex Western Oregon 11.72 3
7 Freeman, Chris Western Oregon 11.78 4
8 Remesnik, Dustin Unattached 11.81 1
9 Baskett, Bobby Warner Pacific 11.90 2
10 Fennimore, Patrick Concordia (Ore.) 11.93 3
11 Feemster, Trace SW Oregon CC 11.98 2
12 Ragland, Chris SW Oregon CC 12.08 4
13 Murphy, Vance Unattached 12.10 2
14 Petty, Steven Cascade College 12.25 1
15 Streed, Connor Warner Pacific 12.35 1
16 Berhe, Dayvion SW Oregon CC 12.44 3
17 Burton, DeAndre Concordia (Ore.) 12.51 2
18 Aiken, Jason Unattached 12.61 2
19 Marshall, Stephen Concordia (Ore.) 12.69 3
20 Scholer, Matthew Unattached 12.81 1
Men 200 Meter Dash
Name School Finals H# Points
Finals
1 lang, tylan Unattached 22.13 4
2 Faber, Brandon Mt. Hood CC 22.47 4
3 Mott, Ashtin Western Oregon 22.64 4
4 Bourne, Alex Western Oregon 22.99 4
5 Challender, Matt Concordia (Ore.) 23.08 4
6 Lindstrom, Travis Mt. Hood CC 23.56 3
7 Furrow, Alex Western Oregon 23.59 3
8 Baskett, Bobby Warner Pacific 23.91 2
9 Remesnik, Dustin Unattached 23.95 3
10 Schwanz, Trevor Concordia (Ore.) 23.99 3
11 Ragland, Chris SW Oregon CC 24.16 2
12 Hamilton, Cameron Warner Pacific 24.17 4
13 Bellefeuille, Jed Clackamas CC 24.29 2
14 Urias, Emmanuel SW Oregon CC 24.71 2
15 Wall, Brett Mt. Hood CC 24.74 3
Finals ... (Men 200 Meter Dash)
Name School Finals H# Points
16 Petty, Steven Cascade College 24.84 2
17 Bicknell, Aaron Cascade College 25.14 2
18 Spencer, Brandon Warner Pacific 25.29 1
19 Aiken, Jason Unattached 25.36 2
20 McCusker, Andrew Eastern Oregon 25.56 1
21 Pirkl, Drew Clark College 25.60 3
22 Scholer, Matthew Unattached 25.73 1
23 Estes, Mike Central Oregon CC 27.41 1
24 Fink, Dennis Warner Pacific 27.88 1
25 Stevens, James Unattached 29.10 1
Men 400 Meter Dash
Name School Finals H# Points
Finals
1 Perri, Andrew Eastern Oregon 50.22 4
2 Hope, Nathan Mt. Hood CC 50.39 4
3 Stevens, Markus Mt. Hood CC 50.42 3
4 Clark, Nick Western Oregon 50.46 3
5 Wise, Andrew Eastern Oregon 50.54 4
6 Gobel, Joseph Unat-Clackamas CC 50.79 4
7 St. Peter, Beau Corban 50.83 3
8 Challender, Matt Concordia (Ore.) 51.14 4
9 Lindstrom, Travis Mt. Hood CC 51.17 3
10 Yecny, Jason Concordia (Ore.) 51.71 3
11 Burdett, Tom Eastern Oregon 52.12 3
12 Booth, Ryan Eastern Oregon 52.34 3
13 Ragland, Chris SW Oregon CC 52.61 2
14 Akers, Tyrell SW Oregon CC 52.88 2
15 Shields, Cory Corban 53.01 2
16 Schwanz, Trevor Concordia (Ore.) 53.44 3
17 Aucoin, Jeremy Northwest Christian 53.71 2
18 Wall, Brett Mt. Hood CC 53.85 1
19 Aiken, Jason Unattached 54.53 2
20 Pirkl, Drew Clark College 54.86 1
21 Scholer, Matthew Unattached 56.53 1
22 Gillies, Thomas Northwest Christian 56.88 1
23 Stevens, James Unattached 1:04.02 1
Men 800 Meter Run
Name School Finals Points
Finals
1 Cisneros, Cordero Concordia (Ore.) 1:54.50
2 Brown, Jessy Concordia (Ore.) 1:55.26
3 Romey, Matt Mt. Hood CC 1:56.25
4 Morales, Fernando Eastern Oregon 1:56.56
5 Kebbe, Mike Beaverton RC 1:58.17
6 Lockard, Curt Warner Pacific 1:58.25
7 Sanders, Steven SW Oregon CC 1:59.23
8 Search, Ben Corban 2:00.43
9 Quintana, Carlos Eastern Oregon 2:00.90
Finals ... (Men 800 Meter Run)
Name School Finals Points
10 Burrus, Josh Concordia (Ore.) 2:01.66
11 Ishenin, Slavic Mt. Hood CC 2:02.04
12 Bauman, Ahrlin Unattached 2:02.31
13 Graves, Jonathan Warner Pacific 2:02.81
14 McChesney, Jesse East County Running Club 2:03.52
15 Bell, Jason Northwest Christian 2:03.69
16 Schloemer, Jeffery Corban 2:04.11
17 Aucoin, Cody Northwest Christian 2:04.75
18 Loewen, Josh Clark College 2:05.33
19 Burris, Sam Central Oregon CC 2:05.64
20 Fisher, Jake Cascade College 2:06.70
21 Urias, Emmanuel SW Oregon CC 2:08.12
22 Benton, Andrew Central Oregon CC 2:08.60
23 Fink, Dennis Warner Pacific 2:09.59
24 McCusker, Andrew Eastern Oregon 2:11.10
25 Lopez, Robert Warner Pacific 2:11.91
26 Wayrynen, Willie SW Oregon CC 2:14.10
Men 1500 Meter Run
Name School Finals Points
Finals
1 Van Patten, Zeke Unattached 3:57.18
2 Lopez, Brandon Robotron 9000 3:58.42
3 Benson, Doug Eastern Oregon 3:59.10
4 Romero-Clark, Martin Unattached 4:00.65
5 McChesney, Jesse East County Running Club 4:01.44
6 Roy, Jeff Eastern Oregon 4:02.20
7 Urbanski, Matthew Unattached 4:02.67
8 Goins, Caleb Corban 4:04.55
9 Bauman, Ahrlin Unattached 4:05.27
10 Graves, Jonathan Warner Pacific 4:06.34
11 Burrus, Josh Concordia (Ore.) 4:12.61
12 Garcia, Julio Warner Pacific 4:13.58
13 Ishenin, Slavic Mt. Hood CC 4:13.68
14 Lagerstrom, Eric Warner Pacific 4:16.47
15 Shakalia, Karim Warner Pacific 4:16.48
16 Kundert, Brandon Northwest Christian 4:23.53
17 Fisher, Jake Cascade College 4:25.12
18 Gongora, Gilmer Mt. Hood CC 4:29.28
19 Dieu, Levi Northwest Christian 4:29.93
20 Owen, Kurtis Unattached 4:48.70
Men 5000 Meter Run
Name School Finals Points
Finals
1 Johnsen, Terry Eastern Oregon 15:34.86
2 Goins, Caleb Corban 15:46.22
3 Garcia, Julio Warner Pacific 15:49.50
4 Snell, Ben Corban 15:55.73
5 Sanders, Steven SW Oregon CC 16:18.09
Finals ... (Men 5000 Meter Run)
Name School Finals Points
6 Robison, Samuel Northwest Christian 16:21.33
7 Melles, Ben Unattached 16:27.70
8 Godwin, Craig Oregon Track Club Masters 16:44.02
9 Dolezal, Eric Unattached 16:48.59
10 De La Cruz, Juan Unattached 16:54.13
11 Gongora, Gilmer Mt. Hood CC 16:54.33
12 Rich, Robert Northwest Christian 16:54.99
13 Merrick, Shelby Central Oregon CC 19:29.20
Men 10000 Meter Run
Name School Finals
Finals
1 Schmidt, Andrew Cascade College 32:20.51
2 Mammo, Ephrem Warner Pacific 34:45.53
3 Zitzer, Dylan Concordia (Ore.) 35:09.78
4 Lewis, Grant Clackamas CC 35:34.04
5 Raleigh, Brent Warner Pacific 35:48.86
6 Pengra, Travis Warner Pacific 36:35.74
7 Davis, Marcus Warner Pacific 38:54.57
Men 110 Meter Hurdles
Name School Finals H# Points
Finals
1 Wilson, Chris Concordia (Ore.) 15.48 2
2 Ohmes, Lucas Eastern Oregon 15.87 2
3 Howelton, Brian Mt. Hood CC 16.02 2
4 Serres, Eric Concordia (Ore.) 16.20 2
5 Werner, Jordan Western Oregon 16.37 2
6 Smith, Justin SW Oregon CC 16.38 1
7 Berhe, Dayvion SW Oregon CC 16.70 1
8 Kowalko, Caleb Warner Pacific 17.57 1
9 Miller, Asa Eastern Oregon 17.60 1
10 Clark, Michael Concordia (Ore.) 18.89 1
11 Williams, Trevor Clackamas CC 19.15 1
12 Moore, Cody Warner Pacific 21.52 1
Men 400 Meter Hurdles
Name School Finals H# Points
Finals
1 Hamblen, Jordan Concordia (Ore.) 55.44 3
2 Anderson, David Corban 57.10 3
3 Miller, Shawn Warner Pacific 57.53 2
4 Howelton, Brian Mt. Hood CC 57.56 3
5 Staeheli, Ivan Eastern Oregon 57.96 3
6 Berhe, Dayvion SW Oregon CC 58.47 2
7 Bellefeuille, Jed Clackamas CC 58.53 2
8 Serres, Eric Concordia (Ore.) 58.94 3
9 Manwell, Robert Western Oregon 59.46 1
10 Hanshumaker, Marshall Western Oregon 59.57 2
11 Schnell, Garrett Unat-Clackamas CC 1:01.01 1
Finals ... (Men 400 Meter Hurdles)
Name School Finals H# Points
12 Werner, Jordan Western Oregon 1:01.25 2
13 Williams, Trevor Clackamas CC 1:03.86 2
14 Burdett, Tom Eastern Oregon 1:04.08 1
15 Miller, Adam Eastern Oregon 1:04.13 3
Men 3000 Meter Steeplechase
Name School Finals Points
Finals
1 Starner, Cam Eastern Oregon 9:26.72
2 Lumpry, Forrest Eastern Oregon 10:00.95
3 Banker, Travis Western Oregon 10:10.70
4 Reese, Nate Western Oregon 10:22.63
5 Hardrath, Jason Corban 10:33.29
6 Correll, Jared Clackamas CC 10:38.69
7 Cook, Kevin Corban 10:54.96
8 Correll, Luke Clackamas CC 11:01.97
9 Wayrynen, Willie SW Oregon CC 11:11.71
10 Ellis, Bobby Mt. Hood CC 11:14.74
11 Pinkstaff, Brian Unattached 11:28.22
Men 4x100 Meter Relay
Team Relay Finals Points
Finals
1 Mt. Hood CC A 43.18
1) Faber, Brandon 2) Strong, Micah 3) Lindstrom, Travis 4) Hope, Nathan
2 Concordia (Ore.) A 43.80
1) Challender, Matt 2) Schwanz, Trevor 3) Serres, Eric 4) Wilson, Chris
3 Warner Pacific A 44.37
1) Moore, Cody 2) Fisher, Curtis 3) Hamilton, Cameron 4) Baskett, Bobby
4 SW Oregon CC A 44.39
5 Cascade College A 46.59
1) Mendoza, Adam 2) Bicknell, Aaron 3) Bradley, Benjamin 4) Smerke, Chris
Men 4x400 Meter Relay
Team Relay Finals H# Points
Finals
1 Eastern Oregon A 3:21.51 2
1) Morales, Fernando 2) Miller, Adam 3) Perri, Andrew 4) Wise, Andrew
2 Corban A 3:22.90 2
1) St. Peter, Beau 2) Goins, Caleb 3) Search, Ben 4) Anderson, David
3 Mt. Hood CC A 3:26.77 2
1) Hope, Nathan 2) Strong, Micah 3) Stevens, Markus 4) Romey, Matt
4 Eastern Oregon B 3:30.66 1
1) Benson, Doug 2) Booth, Ryan 3) Roy, Jeff 4) Quintana, Carlos
5 Warner Pacific A 3:31.49 2
1) VanAsch, Brett 2) Baskett, Bobby 3) Miller, Shawn 4) Lockard, Curt
6 Concordia (Ore.) A 3:32.66 2
1) Fennimore, Patrick 2) Wilson, Chris 3) Challender, Matt 4) Hamblen, Jordan
7 Concordia (Ore.) B 3:33.51 2
1) Brown, Jessy 2) Serres, Eric 3) Yecny, Jason 4) Parrish, Curtis
8 SW Oregon CC A 3:36.27 1
Finals ... (Men 4x400 Meter Relay)
Team Relay Finals H# Points
9 Northwest Christian A 3:37.77 1
1) Aucoin, Jeremy 2) Aucoin, Cody 3) Bell, Jason 4) Kundert, Brandon
10 Cascade College A 3:40.89 1
1) Mendoza, Adam 2) Sibold, Shane 3) Smerke, Chris 4) Fisher, Jake
11 Warner Pacific B 3:45.00 2
1) Fisher, Curtis 2) Graves, Jonathan 3) Hamilton, Cameron 4) Mammo, Ephrem
12 Warner Pacific C 3:54.14 1
1) Kowalko, Caleb 2) Raleigh, Brent 3) Spencer, Brandon 4) Lopez, Robert
Men High Jump
Name School Finals
Finals
1 Adams, Roy Unat-Warner Pacific 1.88m 6-02.00
2 Wegner, Robert Western Oregon 1.83m 6-00.00
3 Miller, Asa Eastern Oregon J1.83m 6-00.00
4 Andersen, Jesse Unat-Mt. Hood CC 1.78m 5-10.00
5 Leman, Tyler SW Oregon CC J1.78m 5-10.00
5 Scheetz, Daniel Concordia (Ore.) J1.78m 5-10.00
7 VanAsch, Brett Warner Pacific 1.73m 5-08.00
--- Schwanz, Trevor Concordia (Ore.) NH
--- Ojala, Markus Clackamas CC NH
--- Lariza, Matt Western Oregon NH
--- Frischman, Beau Mt. Hood CC NH
--- Stevens, Markus Mt. Hood CC NH
--- Garrett, Calvin Mt. Hood CC NH
--- Melum, Trevor Clackamas CC NH
--- Gobel, Joseph Unat-Clackamas CC NH
Men Pole Vault
Name School Finals
Finals
1 Ohmes, Lucas Eastern Oregon 4.50m 14-09.00
2 Lundy, Tim Unat-Western Oregon 4.20m 13-09.25
2 Rudelistch, Jessie Unat-Central Oregon CC 4.20m 13-09.25
4 Roberts, Austin Western Oregon 4.10m 13-05.25
5 Streed, Connor Warner Pacific 4.00m 13-01.50
5 Tom, Sorenson Central Oregon CC 4.00m 13-01.50
7 Lair, Josh Clackamas CC 3.90m 12-09.50
8 VanAsch, Brett Warner Pacific J3.90m 12-09.50
9 Yaden, Jon Warner Pacific 3.60m 11-09.75
10 Gold, Josh Willamette Striders 3.40m 11-01.75
--- Moore, Cody Warner Pacific NH
--- Burris, Sam Central Oregon CC NH
--- Kowalko, Caleb Warner Pacific NH
Men Long Jump
Name School Finals
Finals
1 Wegner, Robert Western Oregon 6.15m 20-02.25
2 Marshall, Stephen Concordia (Ore.) 6.07m 19-11.00
3 Hamilton, Cameron Warner Pacific 6.02m 19-09.00
Finals ... (Men Long Jump)
Name School Finals
4 Faber, Brandon Mt. Hood CC 6.00m 19-08.25
5 Staeheli, Ivan Eastern Oregon 5.97m 19-07.00
6 Miller, Shawn Warner Pacific 5.88m 19-03.50
7 Freeman, Chris Western Oregon 5.75m 18-10.50
8 Melum, Trevor Clackamas CC 5.73m 18-09.75
9 Jenkins, Howard Unat-Western Oregon 5.58m 18-03.75
10 Gannon, Justin SW Oregon CC 5.57m 18-03.25
11 Fennimore, Patrick Concordia (Ore.) 5.52m 18-01.50
11 Moore, Cody Warner Pacific 5.52m 18-01.50
13 Ragland, Chris SW Oregon CC 5.36m 17-07.00
14 Howelton, Brian Mt. Hood CC 5.33m 17-06.00
15 Kowalko, Caleb Warner Pacific 5.23m 17-02.00
16 Lair, Josh Clackamas CC 5.18m 17-00.00
17 Bicknell, Aaron Cascade College 5.11m 16-09.25
18 Frischman, Beau Mt. Hood CC 4.93m 16-02.25
19 Estes, Mike Central Oregon CC 4.68m 15-04.25
20 Bradley, Benjamin Cascade College 4.59m 15-00.75
Men Triple Jump
Name School Finals
Finals
1 Burton, DeAndre Concordia (Ore.) 13.83m 45-04.50
2 Marshall, Stephen Concordia (Ore.) 13.47m 44-02.50
3 Fisher, Curtis Warner Pacific 13.27m 43-06.50
4 Smith, Isaiah Western Oregon 12.91m 42-04.25
5 Gannon, Justin SW Oregon CC 12.63m 41-05.25
6 Lariza, Matt Western Oregon 12.59m 41-03.75
6 Yecny, Jason Concordia (Ore.) 12.59m 41-03.75
8 Leman, Tyler SW Oregon CC 12.40m 40-08.25
9 Howelton, Brian Mt. Hood CC 12.39m 40-07.75
10 Scheetz, Daniel Concordia (Ore.) 11.94m 39-02.25
11 Sibold, Shane Cascade College 11.67m 38-03.50
Men Shot Put
Name School Finals
Finals
1 Baxter, Quinten Eastern Oregon 15.12m 49-07.25
2 Velasquez, Jr. Mt. Hood CC 14.96m 49-01.00
3 Carl, Leon Concordia (Ore.) 14.78m 48-06.00
4 Barrett, Robert Western Oregon 14.17m 46-06.00
5 Furgason, Derek Concordia (Ore.) 13.90m 45-07.25
6 Mentzer, Jason Corban 13.86m 45-05.75
7 Oliva, Matt Concordia (Ore.) 13.55m 44-05.50
8 Wheelhouse, Mitch Eastern Oregon 12.99m 42-07.50
9 weidemann, kevin Unattached 12.97m 42-06.75
10 Webster, Matthew Concordia (Ore.) 12.82m 42-00.75
11 Crews, Arthur Unattached 12.32m 40-05.00
12 Munsey, Andy Unattached 12.19m 40-00.00
13 Pike, Luke Clackamas CC 11.99m 39-04.00
14 Chau, Bryan Clark College 11.65m 38-02.75
Finals ... (Men Shot Put)
Name School Finals
14 Gobel, Joseph Unat-Clackamas CC 11.65m 38-02.75
16 Schryvers, Matt Western Oregon 11.62m 38-01.50
17 Carnahan, Ben SW Oregon CC 11.57m 37-11.50
18 Weber, Adrian Mt. Hood CC 11.49m 37-08.50
19 Thies, Zach SW Oregon CC 11.08m 36-04.25
20 Reece, William Mt. Hood CC 11.02m 36-02.00
21 Havens, Darrell Cascade College 10.44m 34-03.00
21 Bates, Aaron Clackamas CC 10.44m 34-03.00
23 Reese, Howard SW Oregon CC 9.42m 30-11.00
24 McNutt, Brett Mt. Hood CC 9.35m 30-08.25
Men Discus Throw
Name School Finals
Finals
1 Kay, Nik Concordia (Ore.) 54.48m 178-09
2 Carl, Leon Concordia (Ore.) 46.65m 153-01
3 Oliva, Matt Concordia (Ore.) 45.54m 149-05
4 Baxter, Quinten Eastern Oregon 44.90m 147-04
5 Furgason, Derek Concordia (Ore.) 44.21m 145-00
6 Webster, Matthew Concordia (Ore.) 43.78m 143-08
7 Wheelhouse, Mitch Eastern Oregon 42.44m 139-03
8 Velasquez, Jr. Mt. Hood CC 40.62m 133-03
9 Wright, Michael Concordia (Ore.) 40.56m 133-01
10 Dilley, Chris Eastern Oregon 39.76m 130-05
11 Mentzer, Jason Corban 37.28m 122-04
12 Weber, Adrian Mt. Hood CC 37.00m 121-05
13 Schryvers, Matt Western Oregon 36.64m 120-02
14 Pike, Luke Clackamas CC 35.55m 116-08
15 Thies, Zach SW Oregon CC 33.24m 109-01
16 Chau, Bryan Clark College 32.87m 107-10
17 Fennimore, Patrick Concordia (Ore.) 31.49m 103-04
18 Carnahan, Ben SW Oregon CC 30.89m 101-04
19 McNutt, Brett Mt. Hood CC 30.57m 100-03
20 Keller, Braden Clackamas CC 29.80m 97-09
21 Mastin, Zeke SW Oregon CC 28.99m 95-01
22 Bates, Aaron Clackamas CC 27.83m 91-04
23 Reese, Howard SW Oregon CC 24.55m 80-06
Men Hammer Throw
Name School Finals
Finals
1 Milakovic, Mike Ota 60.92m 199-10
2 Dilley, Chris Eastern Oregon 53.10m 174-02
3 Caster, Garret Western Oregon 49.65m 162-11
3 Marin, Anthony Western Oregon 49.65m 162-11
5 Wright, Michael Concordia (Ore.) 48.07m 157-08
6 Baxter, Quinten Eastern Oregon 47.58m 156-01
7 Crews, Arthur Unattached 46.82m 153-07
8 Webster, Matthew Concordia (Ore.) 46.69m 153-02
9 Munsey, Andy Unattached 46.26m 151-09
Finals ... (Men Hammer Throw)
Name School Finals
10 Pike, Luke Clackamas CC 43.71m 143-05
11 Schryvers, Matt Western Oregon 43.50m 142-08
12 Wheelhouse, Mitch Eastern Oregon 40.91m 134-03
13 Bates, Aaron Clackamas CC 40.48m 132-10
14 Barrett, Robert Western Oregon 40.23m 132-00
15 Keller, Braden Clackamas CC 38.99m 127-11
16 Oliva, Matt Concordia (Ore.) 38.17m 125-03
17 Carl, Leon Concordia (Ore.) 38.14m 125-01
18 Mentzer, Jason Corban 37.73m 123-09
19 weidemann, kevin Unattached 37.46m 122-11
20 Velasquez, Jr. Mt. Hood CC 36.45m 119-07
21 Reavis, Kody Western Oregon 34.66m 113-08
22 Kee, Tatsuya Clark College 28.47m 93-05
Men Javelin Throw
Name School Finals
Finals
1 Halley, Scott Unat-Concordia (Ore.) 66.84m 219-03
2 Whalen, Eric Concordia (Ore.) 60.79m 199-05
3 Staub, Jesse Concordia (Ore.) 58.77m 192-10
4 Wyland, Tim Concordia (Ore.) 57.08m 187-03
5 Guffy, Paul SW Oregon CC 56.61m 185-09
6 Keller, Braden Clackamas CC 53.84m 176-08
7 Murphy, Vance Unattached 52.36m 171-09
8 Robinson, Kyle Mt. Hood CC 52.30m 171-07
9 Nelms, Kelsey Clark College 50.75m 166-06
10 Reavis, Kody Western Oregon 50.39m 165-04
11 Weber, Adrian Mt. Hood CC 50.27m 164-11
12 Gannon, Justin SW Oregon CC 48.71m 159-10
13 Ohmes, Lucas Eastern Oregon 47.46m 155-08
14 Fennimore, Patrick Concordia (Ore.) 47.11m 154-07
15 Fugere, Kyle Clark College 45.85m 150-05
16 VanAsch, Brett Warner Pacific 45.58m 149-06
17 Nicola, Jacob Western Oregon 43.46m 142-07
18 Staeheli, Ivan Eastern Oregon 41.43m 135-11
19 Mastin, Zeke SW Oregon CC 39.74m 130-04
20 Estes, Mike Central Oregon CC 36.02m 118-02
21 Merrick, Shelby Central Oregon CC 20.02m 65-08
--- Hughes, Alex Clark College ND
--- Phillips, Mark Portland Masters TC ND