Licensed to Eastern Oregon Univ.-Spatz                    HY-TEK's Meet Manager
                     Eastern Oregon University - 3/20/2009                     
                           Blue & Gold Invitational                            
                                La Grande, Ore.                                
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Tidwell, Latoya              Northwest Nazare         12.81   1 
  2 Gamez, Orie                  Eastern Oregon           12.84   1 
  3 Brediger, Christa            Northwest Nazare         13.35   1 
  4 Abesa, Melisa                Eastern Oregon           13.44   1 
  5 Collins, Rachel              Treasure Valley          13.58   1 
  6 Kinzer, Kelsey               Eastern Oregon           13.60   1 
  7 Seward, Sharelle             Northwest Nazare         13.68   2 
  8 Murphy, Danielle             Eastern Oregon           13.83   1 
  9 Stapleton, Maddison          Eastern Oregon           13.87   2 
 10 Bickford, Danielle           Northwest Nazare         14.65   1 
 11 Kasegang, Brittany           Northwest Nazare         16.00   2 
 12 Michelson, Courtney          Northwest Nazare         16.13   2 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Tidwell, Latoya              Northwest Nazare         26.27   1 
  2 Garcilazo, Alma              Eastern Oregon           27.27   1 
  3 Decker, Elisa                Northwest Nazare         27.47   1 
  4 Harmon, Chelsee              Unattached-EOU           27.73   1 
  5 Bennett, Jill                Northwest Nazare         27.88   2 
  6 Kinzer, Kelsey               Eastern Oregon           27.97   1 
  7 Collins, Rachel              Treasure Valley          28.14   1 
  8 Woode, Emma                  Treasure Valley          28.36   2 
  9 Abesa, Melisa                Eastern Oregon           28.67   1 
 10 Stapleton, Maddison          Eastern Oregon           29.27   2 
 11 Bates, Sara                  Eastern Oregon           29.87   2 
 12 McLam, Beth                  Northwest Nazare         30.74   1 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Puga, Ashley                 Northwest Nazare         58.25  
  2 Garcilazo, Alma              Eastern Oregon         1:00.95  
  3 Marshall, Kylie              Northwest Nazare       1:02.76  
  4 Harmon, Chelsee              Unattached-EOU         1:03.69  
  5 Eckstein, Christine          Eastern Oregon         1:05.32  
  6 Woode, Emma                  Treasure Valley        1:05.96  
  7 Hernandez, Kami              Eastern Oregon         1:06.09  
  8 Conner, Jennifer             Northwest Nazare       1:08.06  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Decker, Elisa                Northwest Nazare       2:17.14  
  2 Beaty, Jamie                 Northwest Nazare       2:21.62  
  3 Bates, Sara                  Eastern Oregon         2:24.82  
  4 Heley, Jessianne             Eastern Oregon         2:30.29  
  5 Ciaccio, Amy                 Northwest Nazare       2:34.73  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Eckstein, Christine          Eastern Oregon         5:08.39  
  2 Hernandez, Kami              Eastern Oregon         5:11.79  
  3 Garcilazo, Alma              Eastern Oregon         5:15.23  
  4 Rendahl, Ashley              Northwest Nazare       5:20.17  
  5 Young, Jen                   Northwest Nazare       5:40.16  
  6 Beesley, Danielle            Northwest Nazare       5:42.69  
  7 Morman, Ashley               Northwest Nazare       5:47.53  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bosch, Marcella              Eastern Oregon        10:41.78  
  2 Rendahl, Ashley              Northwest Nazare      11:31.00  
  3 Nelson, Brooke               Treasure Valley       11:33.16  
  4 Nelson, Brina                Treasure Valley       12:10.07  
  5 DeBoer, Shannon              Northwest Nazare      12:24.75  
  6 O'Reilly, Rachel             Eastern Oregon        12:30.15  
  7 Moore, Kimberly              Eastern Oregon        12:38.60  
  8 Wasson, Keilani              Eastern Oregon        12:40.00  
  9 Lopez, Amy                   Treasure Valley       12:49.74  
 10 Ramos, Sahirit               Treasure Valley       13:21.44  
 
Women 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon           16.22   1 
  2 Boyd, Samantha               Eastern Oregon           16.41   1 
  3 Campbell, Kayli              Eastern Oregon           16.54   1 
  4 Bennett, Jill                Northwest Nazare         16.95   1 
  5 Usabel, MJ                   Northwest Nazare         17.69   2 
  6 Pence, Heather               Northwest Nazare         17.89   2 
  7 Larlee, Annie                Northwest Nazare         18.01   1 
  8 McLam, Beth                  Northwest Nazare         18.13   1 
  9 Ontko, Erin                  Eastern Oregon           19.18   1 
 10 Gamez, Orie                  Eastern Oregon           19.93   2 
 11 Deboodt, Grace               Eastern Oregon           22.09   2 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Kimberly              Eastern Oregon         1:06.66  
  2 Weissert, Cayla              Eastern Oregon         1:15.07  
  3 McKenzie, Monique            Eastern Oregon         1:27.98  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Eastern Oregon University  'A'                        49.89  
  2 Northwest Nazarene  'D'                               50.33  
  3 Northwest Nazarene  'E'                               52.96  
  4 Northwest Nazarene  'A'                               55.57  
  5 Northwest Nazarene  'B'                               57.53  
  6 Northwest Nazarene  'C'                               57.73  
  7 Northwest Nazarene  'F'                               58.87  
  8 Northwest Nazarene  'G'                             1:01.40  
 
Women 4x300 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northwest Nazarene  'B'                             2:57.41  
  2 Northwest Nazarene  'A'                             2:58.38  
  3 Eastern Oregon University  'A'                      3:07.75  
  4 Eastern Oregon University  'B'                      3:10.05  
  5 Treasure Valley CC  'A'                             3:17.26  
  6 Northwest Nazarene  'C'                             3:25.00  
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Deboodt, Grace               Eastern Oregon         5-00.00      1.52m 
  2 Boyd, Samantha               Eastern Oregon         4-10.00      1.47m 
  3 Bekkedahl, Maycee            Northwest Nazare       4-08.00      1.42m 
  4 Butterfield, Julie           Eastern Oregon         4-08.00      1.42m 
  5 Ferch, Tiffany               Northwest Nazare       4-08.00      1.42m 
  6 McLam, Beth                  Northwest Nazare       4-08.00      1.42m 
  7 Von Arx, Laura               Northwest Nazare       4-06.00      1.37m 
  8 Abesa, Melisa                Eastern Oregon         4-04.00      1.32m 
 -- Ontko, Erin                  Eastern Oregon              NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Weissert, Cayla              Eastern Oregon        11-00.00      3.35m 
  2 Elzinga, Karina              Northwest Nazare      10-00.00      3.04m 
  2 Usabel, MJ                   Northwest Nazare      10-00.00      3.04m 
  4 Konzol, Amanda               Northwest Nazare       9-06.00      2.89m 
  5 Stapleton, Maddison          Eastern Oregon         9-00.00      2.74m 
  5 Egger, Ashley                Northwest Nazare       9-00.00      2.74m 
  7 Huguet, Allison              Eastern Oregon         8-06.00      2.59m 
  8 Ferch, Tiffany               Northwest Nazare       8-00.00      2.43m 
  8 Butterfield, Julie           Eastern Oregon         8-00.00      2.43m 
 -- Campbell, Kayli              Eastern Oregon              NH            
 
Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Von Arx, Laura               Northwest Nazare      16-08.50      5.09m 
  2 Reid, Molly                  Northwest Nazare      16-07.50      5.06m 
  3 Bekkedahl, Maycee            Northwest Nazare      16-02.00      4.92m 
  4 Bennett, Jill                Northwest Nazare      15-07.50      4.76m 
  5 Bosch, Marcella              Eastern Oregon        13-05.00      4.08m 
  6 Eckstein, Christine          Eastern Oregon        12-08.00      3.86m 
  7 Harshberger, Trisha          Eastern Oregon        12-06.50      3.82m 
 
Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Von Arx, Laura               Northwest Nazare      37-06.00     11.43m 
  2 Reid, Molly                  Northwest Nazare      33-03.50     10.14m 
  3 Bekkedahl, Maycee            Northwest Nazare      33-01.00     10.08m 
  4 Campbell, Kayli              Eastern Oregon        32-03.50      9.84m 
  5 Butterfield, Julie           Eastern Oregon        32-02.50      9.81m 
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Warrington, Joy              Northwest Nazare        11.85m   38-10.50 
  2 Shute, Shayna                Northwest Nazare        10.81m   35-05.75 
  3 Dine-Aubert, Hannah          Northwest Nazare        10.15m   33-03.75 
  4 Lutjuns, Katy                Treasure Valley          9.98m   32-09.00 
  5 Nash, Marybeth               Eastern Oregon           9.70m   31-10.00 
  6 Harshberger, Trisha          Eastern Oregon           9.19m   30-02.00 
  7 Gamez, Orie                  Eastern Oregon           8.62m   28-03.50 
  8 Ontko, Erin                  Eastern Oregon           8.48m   27-10.00 
  9 Hoppie, Carla                Eastern Oregon           7.77m   25-06.00 
 
Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Unger, Becky                 Eastern Oregon          123-08     37.69m 
  2 Lutjuns, Katy                Treasure Valley         120-03     36.65m 
  3 Harshberger, Trisha          Eastern Oregon          112-04     34.23m 
  4 Shute, Shayna                Northwest Nazare        112-03     34.21m 
  5 Bortz, Bethany               Unattached-EOU          109-10     33.47m 
  6 Nash, Marybeth               Eastern Oregon           99-06     30.32m 
  7 Little, Courtney             Northwest Nazare         97-04     29.66m 
  8 Nilles, Lakiesha             Northwest Nazare         88-11     27.10m 
  9 Heley, Jessianne             Eastern Oregon           81-02     24.73m 
 10 Dine-Aubert, Hannah          Northwest Nazare         75-03     22.93m 
 
Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Harshberger, Trisha          Eastern Oregon          144-07     44.06m 
  2 Little, Courtney             Northwest Nazare        142-03     43.35m 
  3 Shute, Shayna                Northwest Nazare        138-11     42.34m 
  4 Bortz, Bethany               Unattached-EOU          133-04     40.64m 
  5 McCarthy, Erika              Northwest Nazare        131-09     40.15m 
  6 Warrington, Joy              Northwest Nazare        131-08     40.13m 
  7 Nash, Marybeth               Eastern Oregon          129-06     39.47m 
  8 Dine-Aubert, Hannah          Northwest Nazare        129-05     39.44m 
  9 Unger, Becky                 Eastern Oregon          128-08     39.21m 
 10 Lutjuns, Katy                Treasure Valley          88-05     26.94m 
 11 Dick, Mandi                  Northwest Nazare         73-07     22.42m 
 
Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Nilles, Lakiesha             Northwest Nazare     128-06.50     39.17m 
  2 Moore, Kimberly              Eastern Oregon       107-05.50     32.75m 
  3 Von Arx, Laura               Northwest Nazare     106-06.25     32.46m 
  4 Heley, Jessianne             Eastern Oregon       103-06.75     31.56m 
  5 McLam, Beth                  Northwest Nazare      77-03.75     23.56m 
  6 Bennett, Jill                Northwest Nazare      74-08.75     22.77m 
  7 Dick, Mandi                  Northwest Nazare         73-00     22.25m 
  8 Hoppie, Carla                Eastern Oregon           62-06     19.05m 
  9 Everett, Charlie             Northwest Nazare      60-05.50     18.42m 
 10 Bates, Sara                  Eastern Oregon        59-06.25     18.14m 
 
Men 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Wise, Andrew                 Eastern Oregon           11.42  
  2 Llama, Greg                  Unattached-EOU           11.49  
  3 Burdett, Tom                 Eastern Oregon           11.86  
  4 Gagle, Grant                 Unattached-EOU           12.12  
  5 Soliven, Ben                 Unattached               12.15  
  6 Dilley, Chris                Eastern Oregon           12.92  
  7 White, Grady                 Unattached-EOU           14.84  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Wise, Andrew                 Eastern Oregon           23.27   1 
  2 Manley, Dane                 Northwest Nazare         23.47   1 
  3 Sepe, Derek                  Northwest Nazare         23.64   1 
  4 White, Shay                  Unattached-EOU           23.84   1 
  5 Burdett, Tom                 Eastern Oregon           23.85   1 
  6 Johnson, Terry               Unattached-EOU           25.10   2 
  7 McCusker, Andrew             Eastern Oregon           25.74   1 
  8 Winslow, Gary                Unattached-EOU           25.77   2 
  9 Roy, Jeff                    Eastern Oregon           26.11   1 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Perri, Andrew                Unattached-EOU           50.49   1 
  2 Smith, Casey                 Treasure Valley          51.09   1 
  3 Ward, Kurt                   Treasure Valley          52.36   1 
  4 Hanson, Mark                 Northwest Nazare         53.46   1 
  5 Heidegger, Ben               Northwest Nazare         53.83   2 
  6 Quintana, Carlos             Eastern Oregon           54.43   2 
  7 McCusker, Andrew             Eastern Oregon           56.26   1 
  8 Roy, Jeff                    Eastern Oregon           56.56   1 
  9 Winslow, Gary                Unattached-EOU           58.14   2 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ward, Mitch                  Northwest Nazare       2:02.40   2 
  2 Begay, Aciitty               Treasure Valley        2:02.43   2 
  3 Hill, Dan                    Northwest Nazare       2:04.33   1 
  4 Beaty, Dallas                Northwest Nazare       2:05.40   1 
  5 Dean, Kyler                  Treasure Valley        2:05.50   2 
  6 Lewis, Mike                  Northwest Nazare       2:08.37   1 
  7 Merioles, Josh               Northwest Nazare       2:09.34   1 
  8 Roy, Jeff                    Eastern Oregon         2:09.77   1 
  9 Reynolds, Caleb              Northwest Nazare       2:10.41   2 
 10 Montgomery, Stuart           Northwest Nazare       2:10.84   1 
 11 Anderson, Darin              Treasure Valley        2:11.64   2 
 12 Crystal, Alex                Northwest Nazare       2:12.51   2 
 13 Stark, Matt                  Unattached-NNU         2:13.04   1 
 14 Hetrick, Luke                Northwest Nazare       2:18.08   2 
 15 Ward, Casey                  Treasure Valley        2:25.06   2 
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gray, Kyle                   Unattached-NNU         4:16.24  
  2 Johnson, Terry               Unattached-EOU         4:23.58  
  3 Dean, Justin                 Unattached-EOU         4:26.15  
  4 Hetrick, Luke                Northwest Nazare       4:26.17  
  5 Anderson, Darin              Treasure Valley        4:33.22  
  6 Crystal, Alex                Northwest Nazare       4:39.32  
  7 Booth, Ryan                  Eastern Oregon         4:44.33  
  8 Ward, Casey                  Treasure Valley        4:46.43  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Starner, Cam                 Eastern Oregon         9:18.06  
  2 Johnson, Terry               Unattached-EOU         9:21.00  
  3 Benson, Doug                 Unattached-EOU         9:21.23  
  4 Lumprey, Forrest             Eastern Oregon         9:26.90  
  5 Easter, Neil                 Northwest Nazare       9:31.74  
  6 Ward, Kurt                   Treasure Valley        9:46.22  
  7 Vandervlugt, Tim             Unattached             9:49.19  
  8 Gray, Kyle                   Unattached-NNU         9:50.46  
  9 Begay, Aciitty               Treasure Valley        9:55.17  
 10 Crystal, Alex                Northwest Nazare      10:08.38  
 -- Dean, Kyler                  Treasure Valley            DNF  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Valley          15.56  
  2 Beaty, Dallas                Northwest Nazare         15.84  
  3 Cloud, Dustin                Unattached-EOU           15.91  
  4 Hoppie, Chris                Eastern Oregon           16.56  
  5 Williams, TJ                 Treasure Valley          17.60  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Valley          55.39  
  2 Starner, Cam                 Eastern Oregon           58.99  
  3 Booth, Ryan                  Eastern Oregon         1:01.77  
  4 Williams, TJ                 Treasure Valley        1:05.74  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northwest Nazarene  'E'                               44.20  
  2 Unattached-EOU  'A'                                   44.50  
  3 Northwest Nazarene  'A'                               47.53  
  4 Northwest Nazarene  'B'                               49.37  
  5 Northwest Nazarene  'C'                               50.90  
  6 Northwest Nazarene  'D'                               51.14  
 -- Northwest Nazarene  'F'                                  DQ  
 
Men 4x300 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northwest Nazarene  'B'                             2:31.76  
  2 Northwest Nazarene  'A'                             2:33.83  
  3 Unattached-EOU  'A'                                 2:36.13  
  4 Eastern Oregon University  'A'                      2:37.23  
  5 Northwest Nazarene  'C'                             2:39.20  
  6 Treasure Valley CC  'A'                             2:48.37  
 
Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Cloud, Dustin                Unattached-EOU         6-00.00      1.82m 
  2 Sneed, Andrew                Northwest Nazare       5-08.00      1.72m 
  3 White, Shay                  Unattached-EOU         5-06.00      1.67m 
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Noble, Philip                Treasure Valley       14-06.00      4.41m 
  2 Schafer, Luke                Northwest Nazare      14-06.00      4.41m 
  3 Shea, Ben                    Northwest Nazare      14-00.00      4.26m 
  4 Gagle, Grant                 Unattached-EOU        13-00.00      3.96m 
 -- Sneed, Andrew                Northwest Nazare            NH            
 
Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Hanson, Mark                 Northwest Nazare      20-11.00      6.37m 
  1 Hoppie, Chris                Eastern Oregon        20-11.00      6.37m 
  3 Sneed, Andrew                Northwest Nazare      18-10.00      5.74m 
  4 Miller, Adam                 Eastern Oregon        17-01.00      5.20m 
  5 Sepe, Derek                  Northwest Nazare      15-11.00      4.85m 
  6 Burdett, Tom                 Eastern Oregon        15-10.00      4.82m 
 
Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Miller, Adam                 Eastern Oregon        34-06.50     10.52m 
 
Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Miller, Grant                Northwest Nazare      48-10.00     14.88m 
  2 Barclay, Zach                Northwest Nazare      47-05.50     14.46m 
  3 Wheelhouse, Mitch            Eastern Oregon        42-04.50     12.91m 
  4 Fenters, Jordan              Northwest Nazare      42-04.00     12.90m 
  5 Estrada, Drago               Northwest Nazare      40-03.00     12.26m 
  6 Hoppie, Chris                Eastern Oregon        39-08.00     12.09m 
  7 Noble, Philip                Treasure Valley       36-00.00     10.97m 
  8 Lovell, Zach                 Northwest Nazare      33-04.00     10.16m 
  9 Wise, Andrew                 Eastern Oregon        32-00.50      9.76m 
 
Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Miller, Grant                Northwest Nazare        154-10     47.19m 
  2 Wheelhouse, Mitch            Eastern Oregon          145-01     44.22m 
  3 Dilley, Chris                Eastern Oregon          144-10     44.14m 
  4 Barclay, Zach                Northwest Nazare        121-01     36.90m 
  5 Hoppie, Chris                Eastern Oregon          120-10     36.83m 
  6 Fenters, Jordan              Northwest Nazare        119-09     36.49m 
  7 Cloud, Dustin                Unattached-EOU          118-00     35.96m 
  8 Estrada, Drago               Northwest Nazare        111-02     33.88m 
  9 Eaton, Alex                  Northwest Nazare        104-05     31.82m 
 10 Grewe, Josh                  Northwest Nazare         93-04     28.44m 
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dilley, Chris                Eastern Oregon          186-09     56.92m 
  2 Wheelhouse, Mitch            Eastern Oregon          174-00     53.03m 
  3 Barclay, Zach                Northwest Nazare        169-08     51.71m 
  4 Miller, Grant                Northwest Nazare        156-06     47.70m 
  5 Munsey, Andy                 Unattached-EOU          146-08     44.70m 
  6 Fenters, Jordan              Northwest Nazare        145-11     44.47m 
  7 Estrada, Drago               Northwest Nazare        133-09     40.76m 
  8 Eaton, Alex                  Northwest Nazare        131-03     40.00m 
  9 Wise, Andrew                 Eastern Oregon           96-07     29.43m 
 10 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon           83-02     25.34m 
 11 White, Grady                 Unattached-EOU           76-10     23.41m 
 12 White, Shay                  Unattached-EOU           65-07     19.98m 
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Togstad, Adam                Unattached           181-11.75     55.46m 
  2 Ohmes, Lucas                 Eastern Oregon       168-02.50     51.26m 
  3 Hart, Kyle                   Unattached-TVCC      158-00.25     48.16m 
  4 Noble, Philip                Treasure Valley      133-04.50     40.65m 
  5 Jones, Josh                  Northwest Nazare        125-02     38.15m 
  6 Lovell, Zach                 Northwest Nazare        124-03     37.87m 
  7 Wise, Andrew                 Eastern Oregon       115-05.75     35.19m