Licensed to Whitworth College          HY-TEK's Meet Manager 3/27/2010 04:41 PM
       2010 Buc Scoring Invite and Multi Events - 3/25/2010 to 3/27/2010       
                        Spokane, Wash. (Boppell Track)                         
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 James, Chanel             SO Spokane                11.81      12.23   1.7   6   
  2 Harris, Vanessa           SO Spokane                12.40      13.06   1.7   4   
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Lawhead, Chelsea          SO Spokane                26.03      26.40   1.5  1   6   
  2 Rouse, Ellen              SO Idaho                  25.22      26.59   1.5  1   4   
  3 Jackson, Shallyn          FR Spokane                27.55      27.23   1.5  2   3   
  4 Ortiz, Yesenia            FR Spokane                27.31      27.62   1.5  2   2   
  5 Berry, Lillie             FR Whitworth              27.89      28.24   1.5  2   1   
  6 Reuben, Sasha             SO Spokane                27.69      28.85   1.5  2 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McDaniel, Rachel          FR Spokane                59.00      59.02   1   6   
  2 Lawhead, Chelsea          SO Spokane                58.60      59.30   1   4   
  3 Nida, Nicole              SO Spokane                58.44    1:00.23   1   3   
  4 Ortiz, Yesenia            FR Spokane              1:00.44    1:02.55   2   2   
  5 Stewart, Kortney          FR Whitworth            1:02.67    1:02.71   2   1   
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Draper, Laurel            FR Idaho                2:11.79    2:21.64   1   6   
  2 Dart, Megan               FR Spokane              2:19.22    2:23.49   1   4   
  3 Misterek, Dana            JR Whitworth            2:18.46    2:25.85   1   3   
  4 Page, Elise               SR Whitworth            2:24.60    2:26.63   1   2   
  5 Jenkins, Darby            FR Gonzaga              2:30.00    2:27.69   1   1   
  6 Estep, Rachel             FR Idaho                           2:27.93   2 
  7 Moravec, Taylor           FR Gonzaga              2:29.66    2:28.90   1 
  8 Whalen, Virginia          FR Gonzaga              2:40.20    2:35.10   2 
  9 Spartas, Elizabeth        SO Whitworth            2:28.45    2:37.26   1 
 10 Fjortoft, Annelie         NA Unat-Gonzaga         2:36.20    2:38.82   2 
 11 Yost, Jonna               FR Gonzaga              2:35.70    2:40.70   2 
 12 Caputo, Cathy             SO Gonzaga              2:38.57    2:42.94   2 
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Donnelly, Brenn           SO Gonzaga              5:00.68    4:50.53    6   
  2 Misterek, Dana            JR Whitworth            4:39.93    4:55.34    4   
  3 Nation, Lacey             FR Gonzaga              4:55.20    4:57.73    3   
  4 Lloyd, Kayla              SO Gonzaga              4:59.65    5:03.69    2   
  5 North, Lauren             SO Big Foot TC          5:10.02    5:05.14    1   
  6 Sweeney, Melissa          SO Spokane              5:10.09    5:08.89  
  7 Slamkowski, Elizabeth     SO Gonzaga              4:58.73    5:09.71  
  8 Owens, Katie              SO Spokane              5:03.44    5:15.79  
  9 Lightfoot, Kristen        FR Gonzaga              5:30.20    5:22.03  
 10 Moore, Molly              SO Gonzaga                         5:23.18  
 11 Wilkinson, Kelly          JR Gonzaga              5:44.20    5:40.12  
 12 Rochholz, Lauren          SR Gonzaga              5:39.69    5:58.80  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Volcheff, Laura           JR Gonzaga             17:56.64   17:44.25    6   
  2 Turner, Tonya             JR Whitworth           17:53.81   17:55.39    4   
  3 Veseth, Julia             SO Idaho               17:41.03   18:09.22    3   
  4 Ritchie, Adrienne         JR Whitworth           20:02.64   19:56.63    2   
  5 Morehouse, Emily          SR Whitworth                      20:14.71    1   
  6 Rosslerova, Diana         SO Idaho               20:46.88   20:54.55  
  7 Dols, Caitlin             JR Gonzaga             20:12.91   21:41.64  
 
Women 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Funk, Molly               SR Gonzaga                        37:56.20    6   
  2 Bergam, Lauren            FR Gonzaga                        40:41.93    4   
  3 Van Lith, Jaime           FR Gonzaga                        41:10.89    3   
  4 Makowski, Teresa          SO Gonzaga                        42:32.55    2   
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Morehouse, Emily          SR Whitworth           11:43.26   12:41.64    6   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 CC of Spokane  'A'                                  47.25      48.21    6   
     1) Lawhead, Chelsea SO             2) James, Chanel SO               
     3) Jones, Ariana FR                4) Jackson, Shallyn FR            
  2 CC of Spokane  'B'                                  50.03     x50.17  
     1) Ortiz, Yesenia FR               2) Nida, Nicole SO                
     3) Brown, Kassidy SO               4) Mueller, Michayla FR           
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gonzaga  'A'                                      4:20.70    4:33.71    6   
     1) Moravec, Taylor FR              2) Donnelly, Brenn SO             
     3) Jenkins, Darby FR               4) Drake, Lindsey SO              
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Reuben, Sasha             SO Spokane                1.52m      1.55m    5-01.00   6   
  2 Hartshorn, Kaylee         FR Spokane                1.55m      1.55m    5-01.00   4   
  3 Hughes, Kayla             JR Whitworth              1.57m      1.50m    4-11.00   3   
 -- Rouse, Ellen              SO Idaho                  1.48m         NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dunning, Morgan           SO Idaho                  3.55m      3.20m   10-06.00   6   
 -- Mueller, Michayla         FR Spokane                3.30m         NH            
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 James, Chanel             SO Spokane                           5.28m  +0.0  17-04.00   6   
  2 Jackson, Shallyn          FR Spokane                5.02m      4.98m   0.7  16-04.25   4   
  3 Middleton, Ali            FR Idaho                  4.82m      4.93m   2.3  16-02.25   3   
  4 Thompson, Allyssa         SO Whitworth              5.28m      4.74m   1.4  15-06.75   2   
  5 Harris, Vanessa           SO Spokane                           4.72m   1.2  15-06.00   1   
  6 Moravec, Taylor           FR Gonzaga                4.97m      4.61m  -0.8  15-01.50 
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Middleton, Ali            FR Idaho                 11.05m     11.04m   2.6  36-02.75   6   
  2 Godsey, Ashley            SO Idaho                 10.91m     10.61m   1.2  34-09.75   4   
  3 Dunning, Morgan           SO Idaho                 10.49m     10.54m   0.9  34-07.00   3   
  4 Harris, Vanessa           SO Spokane               11.30m     10.53m   1.1  34-06.75   2   
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 George, Anna              SO Spokane               13.15m     13.22m   43-04.50   6   
  2 Garris, Vanessa           FR Unattached            12.80m     12.55m   41-02.25   4   
  3 Youmans, Melissa          FR Big Foot TC           11.81m     12.23m   40-01.50   3   
  4 Wyatt, Amy                SO Whitworth             12.16m     11.80m   38-08.75   2   
  5 Rouse, Ellen              SO Idaho                 12.40m     11.50m   37-08.75   1   
  6 Sosnowski, Jessica        FR Spokane               11.70m     10.60m   34-09.50 
  7 Brooks, Anna              FR Spokane               10.89m     10.22m   33-06.50 
  8 Willmann, Sondra          FR Spokane                9.41m      9.88m   32-05.00 
  9 Hartshorn, Kaylee         FR Spokane                8.09m      8.10m   26-07.00 
 -- Rodriguez, Adrianna       FR Spokane               10.60m       FOUL            
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Youmans, Melissa          FR Big Foot TC                      39.25m     128-09   6   
  2 Garris, Vanessa           FR Unattached            41.00m     39.24m     128-09   4   
  3 Wordell, Chelsea          SO Big Foot TC           37.58m     37.84m     124-02   3   
  4 Cox, Erica                JR Whitworth             39.09m     35.06m     115-00   2   
  5 Sosnowski, Jessica        FR Spokane               33.83m     35.05m     115-00   1   
  6 Bradley, Kelly            SR Whitworth             36.93m     32.97m     108-02 
  7 Thrift, Kacie             FR Whitworth             32.10m     31.68m     103-11 
  8 Willmann, Sondra          FR Spokane               30.70m     29.25m      95-11 
  9 Wardsworth, Kelsey        FR Big Foot TC           34.06m     22.38m      73-05 
 -- Frankart, Melanie         SO Big Foot TC           36.70m       FOUL            
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Cox, Erica                JR Whitworth             47.85m     48.41m     158-10   6   
  2 Nutsch, Sarah             FR Idaho                 46.15m     46.68m     153-02   4   
  3 Wordell, Chelsea          SO Big Foot TC           47.78m     44.49m     145-11   3   
  4 Edwards, Andrea           SO Spokane               41.03m     41.65m     136-08   2   
  5 Wyatt, Amy                SO Whitworth             32.38m     34.67m     113-09   1   
  6 Wardsworth, Kelsey        FR Big Foot TC           33.93m     31.22m     102-05 
 -- Frankart, Melanie         SO Big Foot TC           37.14m       FOUL            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brooks, Anna              FR Spokane               47.47m     41.88m     137-05   6   
  2 George, Anna              SO Spokane               40.12m     40.57m     133-01   4   
  3 Rouse, Ellen              SO Idaho                 40.97m     38.45m     126-02   3   
  4 Depaolo, Andrea           FR Spokane               37.33m     37.33m     122-06   2   
  5 Randall, Brook            FR Spokane               40.64m     36.40m     119-05   1   
  6 Hartshorn, Kaylee         FR Spokane               35.64m     36.32m     119-02 
  7 Garris, Vanessa           FR Unattached            38.00m     35.31m     115-10 
  8 Busick, Rachel            SO Whitworth             38.03m     35.26m     115-08 
  9 Rodriguez, Adrianna       FR Spokane               36.19m     33.88m     111-02 
 10 Gray, Bridgette           FR Big Foot TC           33.95m     33.65m     110-05 
 
Women Heptathlon
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jepsen, Elise             FR Eastern Wash                       3994    6   
  2 Cobb, Liz                 FR Eastern Wash                       3804    4   
  3 Prosser, Tera             SO Whitworth                          3511    3   
  4 LaFayette, Ashley         FR Whitworth                          3033    2   
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Aronson, Jeff                Un - Idaho             11.12      11.00   2.2  1   6   
  2 Peterson, Cody            FR Spokane                11.11      11.05   2.2  1   4   
  3 Scholten, Jordan          FR Whitworth              11.50      11.39   2.2  1   3   
  4 Tkach, Andrew             FR Whitworth              11.29      11.42   2.2  1   2   
  5 Maldonado, Brian          FR Spokane                11.41      11.43   1.8  2   1   
  6 Chestnut, Chris              Un - Idaho             11.39      11.45   2.2  1 
  7 Koch, Luke                FR Gonzaga                11.40      11.52   2.2  1 
  8 Fry, Mitchell             FR Gonzaga                11.19      11.63   2.2  1 
  9 Milligan, Collin          FR Spokane                11.76      11.77   1.8  2 
 10 Allen, Cody               JR Whitworth              11.75      12.08   1.8  2 
 11 Costict, Ladarrious       FR Spokane                11.89      12.18   1.8  2 
 12 Victor, Austin            SO Spokane                11.27      13.19   2.2  1 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Peterson, Cody            FR Spokane                22.51      22.58   1.2  1   6   
  2 Maldonado, Brian          FR Spokane                22.95      22.88   1.2  1   4   
  3 Ramos, Jimmy              FR Spokane                22.89      23.01   1.2  1   3   
  4 Scholten, Jordan          FR Whitworth              23.02      23.13   2.2  2 
  5 Koch, Luke                FR Gonzaga                23.57      23.20   2.2  3   1   
  6 Tkach, Andrew             FR Whitworth              23.02      23.21   2.2  2 
  7 Aronson, Jeff                Un - Idaho             22.72      23.24   1.2  1   2   
  8 Nokes, Jason              FR Spokane                22.95      23.28   1.2  1 
  9 Jacka, Jeff                  Un - Idaho             23.53      23.49   2.2  2 
 10 Betonte, Joel             FR Gonzaga                23.98      23.70   2.2  3 
 11 Fry, Mitchell             FR Gonzaga                22.86      23.85   1.2  1 
 12 Chestnut, Chris              Un - Idaho             23.68      23.90   2.2  3 
 13 Allen, Cody               JR Whitworth              23.95      24.03   2.2  3 
 14 Costict, Ladarrious       FR Spokane                23.66      24.45   2.2  3 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Shepard, Sam              FR Spokane                51.95      51.00   2   6   
  2 Ramos, Jimmy              FR Spokane                50.29      51.55   1   4   
  3 Fitzgerald, Matt          SO Spokane                49.69      51.77   1   3   
  4 Jacka, Jeff                  Un - Idaho             51.16      51.82   1   2   
  5 Nokes, Jason              FR Spokane                50.58      51.91   1   1   
  6 Henderson, Jesse          SO Whitworth              52.23      52.80   2 
  7 Vetter, Michael           SO Spokane                49.83      53.33   1 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Caseria, Dusty            SR Whitworth            1:52.78    1:54.16   1   6   
  2 Coyle, Sean               SO Big Foot TC          1:54.35    1:54.76   1   4   
  3 Acosta, Steven            FR Whitworth            1:53.45    1:55.03   1   3   
  4 Brown, Jasen                 Big Foot TC          1:54.00    1:55.19   1   2   
  5 Alsin, Tyler              JR Whitworth            1:55.43    1:55.94   1   1   
  6 Tylor, Kyle               FR Idaho                1:55.46    1:56.66   1 
  7 Shirley, Tyler            SO Spokane              1:54.68    1:56.78   1 
  8 Rose, Chris               SO Spokane              1:56.67    1:57.66   1 
  9 Osborn, Jeff              FR Idaho                1:56.98    1:58.84   2 
 10 Gosselin, Matt            FR Gonzaga              1:59.62    1:59.01   2 
 11 VanDeBrake, Cody          FR Spokane              1:57.89    1:59.55   2 
 12 Davis, Mark               SO Whitworth            2:00.21    2:00.41   2 
 13 Gregorio, Jared           FR Gonzaga              1:58.30    2:02.42   2 
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bofa, Emmanuel            SR Whitworth            3:56.94    3:59.46    6   
  2 Hagmeier, Hans            SO Gonzaga              4:07.30    4:00.50    4   
  3 Brown, Anthony            FR Spokane              4:02.77    4:02.10    3   
  4 Kelly, Tate               FR Gonzaga              4:02.20    4:03.01    2   
  5 Berrian, Trevor           FR Whitworth            4:04.35    4:03.79    1   
  6 Christian, Jared          FR Gonzaga              4:12.34    4:07.08  
  7 Goodrick, Trevin          SO Spokane              4:08.43    4:08.43  
  8 Lunstrum, Lars            FR Idaho                           4:10.76  
  9 Cesal, Andrew             SO Spokane              4:13.52    4:11.06  
 10 Wilson, Nick              FR Spokane              4:13.78    4:11.38  
 11 Stout, Noah               SR Gonzaga              4:12.21    4:11.54  
 12 Richie, Patrick           FR Gonzaga              4:15.30    4:11.75  
 13 Stipe, Justin             SO Unattached           4:13.49    4:16.46  
 14 Morgan, Michael           NA Unat-Gonzaga         4:24.50    4:24.52  
 15 Karafiat, Tony            JR Gonzaga              4:24.50    4:33.25  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gallagher, Nicholas       JR Whitworth           14:44.45   15:25.52    6   
  2 Jenkins, Aaron            SO Whitworth           15:12.34   15:30.99    4   
  3 Ytsma, Cory               FR Idaho                          15:56.30    3   
  4 Salus, Sam                FR Idaho                          16:02.47    2   
  5 Dudley, Tyler             SO Whitworth           15:34.87   16:13.15    1   
  6 Polley, Shane             SO Whitworth                      16:39.38  
  7 Hill, Timothy             FR Whitworth           16:36.70   17:19.24  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boyle, Chris              SO Gonzaga                        32:09.18    6   
  2 Bejar, Matthew            JR Gonzaga                        32:09.87    4   
  3 Withers, Brett            JR Gonzaga                        32:25.73    3   
  4 Dube, Jeremiah            SO Idaho                          32:37.63    2   
  5 Rothenberger, Lucas       FR Gonzaga                        32:56.88    1   
  6 Berge, Ian                JR Gonzaga                        33:13.55  
  7 Lance, Ben                FR Gonzaga                        33:44.00  
  8 Walters, Dana             FR Gonzaga                        33:59.46  
  9 Walker, Andrew            NA Unat-Gonzaga                   34:31.42  
 10 Galvan, Anthony           NA Unat-Gonzaga                   34:35.06  
 11 O'Neil, Cameron           SO Gonzaga                        34:47.95  
 12 Goade, Taylor             FR Gonzaga                        35:52.80  
 -- Rotich, Willy             JR Whitworth                           DNF  
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Victor, Austin            SO Spokane                15.09      16.32   2.1   6   
  2 Ward, Ben                 FR Spokane                16.09      16.33   2.1   4   
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 White, Andrew             FR Idaho                             58.06    6   
  2 Milligan, Collin          FR Spokane                58.99    1:01.07    4   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brekke, Alex              SO Idaho                9:55.35    9:57.28    6   
  2 Ritchie, Andrew           SO Whitworth           10:45.21   11:03.33    4   
  3 Eifert, Christian         FR Whitworth                      11:17.77    3   
  4 Honold, Jeremy            FR Whitworth           12:24.66   12:37.36    2   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 CC of Spokane  'A'                                  42.00      42.69    6   
     1) Shalk, Tanner FR                2) Victor, Austin SO              
     3) Wordell, Spencer FR             4) Vetter, Michael SO             
  2 CC of Spokane  'B'                                  43.55     x43.46  
     1) Nokes, Jason FR                 2) Maldonado, Brian FR            
     3) Ramos, Jimmy FR                 4) Nickerson, Cori FR             
  3 Whitworth  'A'                                      43.95      44.33    4   
     1) Allen, Cody JR                  2) Tkach, Andrew FR               
     3) Scholten, Jordan FR             4) Winant, Shannon FR             
  4 CC of Spokane  'C'                                  44.99     x45.18  
     1) Costict, Ladarrious FR          2) Hutchison, Tyler FR            
     3) Nicholls, Blaine FR             4) Robinson, Denzel FR            
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Whitworth  'A'                                    3:19.00    3:20.14    6   
     1) Acosta, Steven FR               2) Bofa, Emmanuel SR              
     3) Caseria, Dusty SR               4) Alsin, Tyler JR                
  2 CC of Spokane  'A'                                3:20.19    3:28.16    4   
     1) Vetter, Michael SO              2) Fitzgerald, Matt SO            
     3) Ramos, Jimmy FR                 4) Nokes, Jason FR                
  3 Gonzaga  'B'                                      3:28.20   x3:38.02  
     1) Koch, Luke FR                   2) Betonte, Joel FR               
     3) Gregorio, Jared FR              4) Fry, Mitchell FR               
  4 Whitworth  'B'                                    3:30.00   x3:42.97  
     1) Davis, Mark SO                  2) Berrian, Trevor FR             
     3) Henderson, Jesse SO             4) Scholten, Jordan FR            
 -- Gonzaga  'A'                                      3:26.20        DNF  
     1) Gosselin, Matt FR               2) Christian, Jared FR            
     3) Kelly, Tate FR                  4) Hagmeier, Hans SO              
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Edwards, Deonta           SO Big Foot TC            2.15m      2.10m    6-10.75   6   
  2 Stelzer, Cody             SR Whitworth                         1.95m    6-04.75   4   
  3 Lee, Colby                FR Idaho                  1.95m      1.90m    6-02.75   3   
  4 Kreger, Dustin            SO Idaho                  1.90m      1.90m    6-02.75   2   
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schooley, Casey           SO Big Foot TC            4.59m      4.50m   14-09.00   6   
  2 Stone, Kyle               FR Spokane                4.30m      4.20m   13-09.25   4   
  3 Bowen, Ryan               SO Idaho                             4.05m   13-03.50   3   
  4 Decker, Kristoff          FR Whitworth                         3.15m   10-04.00   2   
  5 Allen, Cody               JR Whitworth                         3.00m    9-10.00   1   
 -- Tomeo, Chibron            FR Spokane                4.80m         NH            
 
Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Lorentz, Jason            FR Idaho                  6.80m      6.89m   1.7  22-07.25   6   
  2 Lee, Colby                FR Idaho                             6.62m  +0.0  21-08.75   4   
  3 Edwards, Deonta           SO Big Foot TC            6.71m      6.59m   0.3  21-07.50   3   
  4 Briggs, Colin             FR Idaho                             6.45m   1.3  21-02.00   2   
  5 Winant, Shannon           FR Whitworth              6.55m      6.33m   0.2  20-09.25   1   
  6 Bowen, Ryan               SO Idaho                  6.74m      6.30m   1.2  20-08.00 
  7 Peterson, Cody            FR Spokane                6.41m      6.24m   0.2  20-05.75 
  8 Betonte, Joel             FR Gonzaga                6.45m      6.11m   1.2  20-00.50 
  9 Cobbs, Evander            FR Big Foot TC            6.85m      6.00m   1.1  19-08.25 
 10 Marchand, Will            FR Spokane                5.69m      5.94m   2.2  19-06.00 
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Briggs, Colin             FR Idaho                 13.72m     13.92m   0.1  45-08.00   6   
  2 Lorentz, Jason            FR Idaho                 13.43m     13.67m   0.6  44-10.25   4   
  3 Cobbs, Evander            FR Big Foot TC           13.79m     13.22m  +0.0  43-04.50   3   
  4 Marchand, Will            FR Spokane               12.56m     13.04m  +0.0  42-09.50   2   
  5 Winant, Shannon           FR Whitworth             12.70m     12.71m   3.1  41-08.50   1   
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Nahl, Michael             JR Whitworth             15.62m     16.69m   54-09.25   6   
  2 Kintner, Jeff             SR Whitworth             16.70m     16.23m   53-03.00   4   
  3 Comito, Carter            FR Whitworth             14.53m     14.41m   47-03.50   3   
  4 Quarless, Danjuma         SR Whitworth             14.56m     14.30m   46-11.00   2   
  5 Jones, Griffon            SO Spokane               13.76m     13.97m   45-10.00   1   
  6 Brim, Marlowe             FR Spokane               13.63m     13.74m   45-01.00 
  7 Rothwell, Kyle            FR Unattached            13.80m     13.49m   44-03.25 
  8 Levkiv, Andrey            FR Unattached            14.87m     13.41m   44-00.00 
  9 Wolfe, Ryan               SO Big Foot TC           13.63m     13.13m   43-01.00 
 10 Clowe, Tyree              FR Spokane               13.83m     12.76m   41-10.50 
 11 Foote, Cody               FR Spokane               11.75m     12.16m   39-10.75 
 12 Huffman, Paul             FR Whitworth             10.73m     11.81m   38-09.00 
 13 Van Fossen, Max           FR Spokane               12.19m     10.91m   35-09.50 
 14 Grimes, Benjamin          FR Whitworth              8.18m      8.70m   28-06.50 
 -- Magee, Mike               SO Idaho                 14.46m       FOUL            
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ulrick, Drew                 Unattached                       57.90m     189-11   6   
  2 Whitley, Ron              SR Whitworth             50.36m     49.36m     161-11   4   
  3 Nahl, Michael             JR Whitworth             42.59m     45.66m     149-10   3   
  4 Couette, Alex             JR Whitworth             43.89m     44.75m     146-10   2   
  5 Kintner, Jeff             SR Whitworth             47.32m     44.71m     146-08   1   
  6 Comito, Carter            FR Whitworth             46.31m     43.19m     141-08 
  7 Levkiv, Andrey            FR Unattached            42.67m     41.96m     137-08 
  8 Rothwell, Kyle            FR Unattached            45.30m     41.78m     137-01 
  9 Jones, Griffon            SO Spokane               46.39m     40.62m     133-03 
 10 Wolfe, Ryan               SO Big Foot TC           40.08m     38.51m     126-04 
 11 Brim, Marlowe             FR Spokane               41.32m     37.50m     123-00 
 12 Nolen, Wesley             SO Big Foot TC           34.03m     35.90m     117-09 
 13 Hutchinson, Cody          FR Spokane               33.42m     33.15m     108-09 
 14 Huffman, Paul             FR Whitworth             31.09m     29.25m      95-11 
 15 Alnassim, Jaime           FR Spokane               36.57m     27.35m      89-09 
 -- Foote, Cody               FR Spokane               36.57m       FOUL            
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Whitley, Ron              SR Whitworth             55.42m     54.36m     178-04   6   
  2 Couette, Alex             JR Whitworth             51.81m     47.63m     156-03   4   
  3 Clowe, Tyree              FR Spokane               50.41m     46.49m     152-06   3   
  4 Levkiv, Andrey            FR Unattached            31.00m     44.28m     145-03   2   
  5 Alnassim, Jaime           FR Spokane               41.07m     43.58m     143-00   1   
  6 Rothwell, Kyle            FR Unattached            33.00m     42.66m     139-11 
  7 Wheeler, Jeffrey          JR Whitworth             41.27m     40.67m     133-05 
  8 Van Fossen, Max           FR Spokane               41.35m     35.72m     117-02 
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Weidman, Ryan             SO Big Foot TC           71.27m     64.72m     212-04   6   
  2 Nolen, Wesley             SO Big Foot TC           64.84m     63.17m     207-03   4   
  3 Hutchinson, Cody          FR Spokane               59.74m     59.40m     194-10   3   
  4 Hymel, Alexander          JR Whitworth             60.10m     59.31m     194-07   2   
  5 Scherer, Lukas            FR Spokane               62.45m     57.40m     188-04   1   
  6 McCoy, Randy              SO Spokane               57.27m     57.04m     187-02 
  7 Ingman, Joseph            FR Whitworth             57.05m     56.55m     185-06 
  8 Ingman, John              FR Whitworth             54.86m     52.14m     171-01 
  9 Taylor, Joseph            FR Spokane               60.19m     48.04m     157-07 
 
Men Decathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wordell, Spencer          FR Spokane                            6081  
  2 Lattin, Brandon           JR Eastern Wash            5819       5986  
  3 Nell, Carter              SO Spokane                 5526       5904  
  4 Blanchard, Michael           Montana                            5381  
  5 Vogel, Dylan              FR Spokane                            5123  
  6 Stelzer, Cody             SR Whitworth                          5111  
  7 Staley, Evan              JR Whitworth                          5101  
  8 Klute, Josh               SO Whitworth                          5020  
  9 Goranson, Drew            FR Spokane                            4616  
 10 Gonzalez, Ernesto         FR Spokane                            4517  
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) CC of Spokane               91        2) Whitworth                  45   
    3) Idaho                       43        4) Gonzaga                    39   
    5) Big Foot Track Club         16        6) Eastern Washington         10   
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Whitworth                   98        2) CC of Spokane              74   
    3) Idaho                       49        4) Big Foot Track Club        34   
    5) Gonzaga                     21        6) Unattached - Idaho         10