Licensed to Southwestern Oregon Comm. College
                                       Hy-Tek's Meet Manager 4/12/2014 08:25 PM
                            Masters 14 - 4/12/2014                             
                                   Coos Bay                                    
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Tripp, Kaila                 SW Oregon CC           13.45      13.39    10  
  2 Sink, Helene                 SW Oregon CC           14.16      14.04     8  
  3 Robison, Caitlyn             SW Oregon CC                      14.48     6  
  4 Stephens, Jennifer           Unattached                        14.91     5  
  5 Thompson, Dawn               Pre Masters                       15.57     4  
  6 Phillips, Linda              PMTC                   16.00      17.35     3  
  7 Brock, Marilyn               Portland Mas                      23.51     2  
 
200 Meter Dash Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, Dawn               Pre Masters                       32.28    10  
  2 Phillips, Linda              PMTC                   34.00      36.39     8  
 
800 Meter Run Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Meline, Jasmine              SW Oregon CC         2:20.95    2:41.63    10  
  2 Stephens, Jennifer           Unattached                      2:46.52     8  
 -- Hunt, Tracey                 SW Oregon CC         2:44.17         NT  
 
1500 Meter Run Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Meline, Jasmine              SW Oregon CC         4:59.08    5:05.79    10  
 
400 Meter Hurdles Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schreiber, Larissa           SW Oregon CC                    1:22.74    10  
 
4x100 Meter Relay Women
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 SW Oregon CC  'A'                                   50.19      54.53    10  
     1) Robison, Caitlyn                2) Hill, Natasha                  
     3) Pitts, Kathrynn                 4) Bruder, Kylee                  
 
High Jump Women
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bruder, Kylee                SW Oregon CC           1.53m      1.57m    5-01.75   10  
 
Pole Vault Women
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 -- Bruder, Kylee                SW Oregon CC           2.86m         NH            
 
Long Jump Women
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pitts, Kathrynn              SW Oregon CC           4.86m      4.98m   16-04.25   10  
  2 Tripp, Kaila                 SW Oregon CC           5.02m      4.85m   15-11.00    8  
  3 Hill, Natasha                SW Oregon CC           4.84m      4.69m   15-04.75    6  
  4 Phillips, Linda              PMTC                   3.50m      3.04m    9-11.75    5  
 -- Bruder, Kylee                SW Oregon CC           4.69m         ND            
 -- Robison, Caitlyn             SW Oregon CC                         ND            
 
Triple Jump Women
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pitts, Kathrynn              SW Oregon CC           9.98m     10.84m   35-06.75   10  
  2 Bruder, Kylee                SW Oregon CC          10.30m      9.90m   32-05.75    8  
  3 Hill, Natasha                SW Oregon CC          10.24m      9.76m   32-00.25    6  
  4 Thompson, Dawn               Pre Masters                       6.93m   22-09.00    5  
 -- Tripp, Kaila                 SW Oregon CC           9.88m         ND            
 -- Robison, Caitlyn             SW Oregon CC                         ND            
 
Shot Put Women
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Iaulualo-Puaa, Nikki         SW Oregon CC          12.00m     12.34m   40-06.00   10  
  2 Huffman, Rachael             SW Oregon CC          10.67m     10.82m   35-06.00    8  
  3 DeVault, McKenzie            SW Oregon CC          11.01m     10.26m   33-08.00    6  
  4 Jennings, Skila              Unattached                        9.39m   30-09.75    5  
  5 Starheim, Melissa            SW Oregon CC                      9.22m   30-03.00    4  
  6 Spud, Karlie                 SW Oregon CC                      7.91m   25-11.50    3  
 
Discus Throw Women
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Iaulualo-Puaa, Nikki         SW Oregon CC          41.02m     39.79m     130-06   10  
  2 DeVault, McKenzie            SW Oregon CC          37.18m     38.84m     127-05    6  
  3 Huffman, Rachael             SW Oregon CC          33.36m     35.92m     117-10    8  
  4 Spud, Karlie                 SW Oregon CC                     28.37m      93-01    5  
  5 Jennings, Skila              Unattached                       27.81m      91-03    4  
  6 Starheim, Melissa            SW Oregon CC                     17.46m      57-03    3  
  7 Brock, Marilyn               Portland Mas                     10.87m      35-08    2  
 
Javelin Throw Women
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Huffman, Rachael             SW Oregon CC                     35.10m     115-02   10  
  2 Starheim, Melissa            SW Oregon CC                     28.59m      93-09    8  
  3 Karkosky, Renae              Unattached                       25.23m      82-09    6  
  4 Sink, Helene                 SW Oregon CC          23.86m     24.21m      79-05    5  
  5 DeVault, McKenzie            SW Oregon CC          23.90m     21.39m      70-02    4  
  6 Spud, Karlie                 SW Oregon CC                     17.92m      58-09    3  
 -- Iaulualo-Puaa, Nikki         SW Oregon CC                         ND            
 -- Brock, Marilyn               Portland Mas                         ND            
 
100 Meter Dash Men
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Averrill, Reno               Pre Masters                       11.10   2   10  
  2 Rich, Bennie                 Unattached                        11.53   3    8  
  3 Warren, Mark                 Unattached             12.10      12.17   1    6  
  4 Moses, Israel                SW Oregon CC           12.57      12.41   2    5  
  5 Puhl, Greg                   Unattached                        12.46   3    4  
  6 Lesniak, Mark                Unattached             13.50      13.20   2    3  
  7 Phillips, Mark               Portland Mas           15.00      14.28   2    2  
  8 Ying, Richard                Portland Mas           15.00      15.00   2    1  
  9 Banister, Ora                Portland Mas           16.00      17.67   2 
  9 Coleman, Rich                Unattached                        17.67   1 
 11 Muth, Larry                  SW Oregon CC                      18.11   1 
 12 Cartwright, Monty            Pre Masters                       18.62   3 
 -- Cranford, Walter             Unattached/M           11.74         NT   1 
 -- Thomas, Corey                Unattached              9.79         NT   1 
 -- Wu, Tani                     Unattached                           NT   3 
 -- Abon, Tino                   Unattached             11.25         NT   1 
 -- Balesteri, Manuel            Oregon Track           16.30         NT   3 
 -- Huarcaya, Luis               Peru                   12.50         NT   1 
 -- Pidgeon, John                Unattached             22.00         NT   3 
 
200 Meter Dash Men
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rich, Bennie                 Unattached                        23.43   2   10  
  2 Warren, Mark                 Unattached             24.50      24.90   1    8  
  3 Puhl, Greg                   Unattached                        25.32   2    6  
  4 Moses, Israel                SW Oregon CC           25.31      25.33   1    5  
  5 Bell, Jason                  Unattached             27.00      27.55   1    4  
  6 Lesniak, Mark                Unattached             30.00      28.70   1    3  
  7 Ying, Richard                Portland Mas           32.00      32.31   2    2  
  8 Banister, Ora                Portland Mas           34.00      38.42   2    1  
 -- Johnson, Alfred              SW Oregon CC           24.84         NT   1 
 -- Thomas, Corey                Unattached             20.20         NT   1 
 -- Coleman, Rich                Unattached                           NT   2 
 -- Abon, Tino                   Unattached             23.50         NT   1 
 -- Pidgeon, John                Unattached             50.00         NT   2 
 -- Cranford, Walter             Unattached/M           23.88         NT   1 
 
400 Meter Dash Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Alfred              SW Oregon CC           54.81      56.38    10  
  2 Coleman, Rich                Unattached                      1:36.29     8  
 -- Hall, Gary                   Pre Masters                          NT  
 -- Tripp, Bradley               SW Oregon CC           55.55         NT  
 -- Huarcaya, Luis               Peru                 1:00.09         NT  
 
800 Meter Run Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Hall, Gary                   Pre Masters                          NT  
 -- Tripp, Bradley               SW Oregon CC         2:11.84         NT  
 
1500 Meter Run Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hammond, Zach                SW Oregon CC                    4:20.51    10  
  2 McDonald, Cody               Unattached                      4:49.62     8  
  3 Hall, Gary                   Pre Masters                     4:55.05     6  
  4 Collins, Anthony             Unattached                      5:11.78     5  
 
300 Meter Hurdles Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Balesteri, Manuel            Oregon Track         1:30.00         NT  
 
4x100 Meter Relay Men
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 SW Oregon CC  'A'                                   43.13      47.82    10  
     1) Larson, Brad                    2) Johnson, Alfred                
     3) Moses, Israel                   4) Gannon, Brandon                
 
High Jump Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Yearsley, Zack               Unattached                        1.93m    6-04.00   10  
  2 Crawford, Tim                SW Oregon CC                      1.73m    5-08.00    8  
 -- Averrill, Reno               Pre Masters                          NH            
 -- Harlow, Paul                 SW Oregon CC                         NH            
 -- Hoff, Dan                    Unattached             1.45m         NH            
 -- Gannon, Brandon              SW Oregon CC                         NH            
 -- Huarcaya, Luis               Peru                   1.45m         NH            
 -- Pidgeon, John                Unattached             1.11m         NH            
 
Pole Vault Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Harlow, Paul                 SW Oregon CC           4.43m      4.67m   15-03.75   10  
  2 Yearsley, Zack               Unattached                        3.96m   12-11.75    7  
  2 Messerle, Chase              SW Oregon CC           4.45m      3.96m   12-11.75    7  
  4 Ying, Richard                Portland Mas           2.59m      2.59m    8-06.00    5  
 -- Hoff, Dan                    Unattached             3.04m         NH            
 
Long Jump Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Averrill, Reno               Pre Masters                       4.70m   15-05.00   10  
  2 Ying, Richard                Portland Mas           3.81m      3.50m   11-05.75    8  
  3 Larson, Brad                 SW Oregon CC           6.22m      3.30m   10-10.00    6  
  4 Gannon, Brandon              SW Oregon CC           5.54m      3.20m   10-06.00    5  
  5 Crawford, Tim                SW Oregon CC           6.19m      3.00m    9-10.25    4  
 -- Vaughn, Cully                Pre Masters                          ND            
 -- Abon, Tino                   Unattached             6.70m         ND            
 -- Wu, Tani                     Unattached                           ND            
 
Triple Jump Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Averrill, Reno               Pre Masters                      13.81m   45-03.75   10  
  2 Gannon, Brandon              SW Oregon CC          12.32m     12.59m   41-03.75    8  
  3 Larson, Brad                 SW Oregon CC          12.24m     12.55m   41-02.25    6  
  4 Crawford, Tim                SW Oregon CC          12.79m     12.33m   40-05.50    5  
  5 walker, kermit               Unattached                        7.92m   26-00.00    4  
  6 Cartwright, Monty            Pre Masters                       6.94m   22-09.25    3  
 -- Wu, Tani                     Unattached                           ND            
 
Shot Put Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jordan, Eric                 SW Oregon CC          13.29m     13.11m   43-00.25   10  
  2 Huhn, Jerry                  Unattached            11.57m     11.92m   39-01.25    8  
  3 Pacheco, Jovenn              SW Oregon CC          12.46m     11.78m   38-07.75    6  
  4 Deeter, Bill                 Unattached            12.48m     11.59m   38-00.25    5  
  5 McDonald, Dave               Greyhounds            12.00m     10.69m   35-01.00    4  
  6 Sabin, Wayne                 Pre Masters                      10.10m   33-01.75    3  
  7 Johnson, Norman              Portland Mas                      8.31m   27-03.25    2  
 -- Seals, Kyle                  SW Oregon CC                         ND            
 -- Vaughn, Cully                Pre Masters                          ND            
 
Discus Throw Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pacheco, Jovenn              SW Oregon CC          40.40m     40.71m     133-07   10  
  2 McDonald, Dave               Greyhounds            41.00m     40.32m     132-03    8  
  3 Deeter, Bill                 Unattached            41.69m     36.24m     118-11    6  
  4 Jordan, Eric                 SW Oregon CC          35.52m     35.67m     117-00    5  
  5 Bierce, Frank                Unattached                       35.25m     115-08    4  
  6 Huhn, Jerry                  Unattached            36.46m     34.91m     114-06    3  
  7 Johnson, Norman              Portland Mas          29.00m     28.20m      92-06    2  
  8 Phillips, Mark               Portland Mas                     26.84m      88-01    1  
  9 Sabin, Wayne                 Pre Masters                      26.68m      87-06 
 10 Banister, Ora                Portland Mas          23.01m     25.10m      82-04 
 -- Seals, Kyle                  SW Oregon CC          30.91m         ND            
 -- Vaughn, Cully                Pre Masters                          ND            
 -- Cartwright, Monty            Pre Masters                          ND            
 
Hammer Throw Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 McDonald, Dave               Greyhounds            43.00m     40.64m     133-04   10  
  2 Huhn, Jerry                  Unattached            36.27m     37.21m     122-01    8  
  3 Deeter, Bill                 Unattached            36.63m     34.42m     112-11    6  
  4 Sabin, Wayne                 Pre Masters                      30.19m      99-00    5  
  5 Pacheco, Jovenn              SW Oregon CC                     25.67m      84-03    4  
 -- Seals, Kyle                  SW Oregon CC                         ND            
 -- Jordan, Eric                 SW Oregon CC                         ND            
 
Weight Throw Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 McDonald, Dave               Greyhounds            17.00m     15.41m   50-06.75 
  2 Huhn, Jerry                  Unattached            15.21m     14.87m   48-09.50 
  3 Sabin, Wayne                 Pre Masters                      14.83m   48-08.00 
  4 Deeter, Bill                 Unattached            13.92m     12.51m   41-00.50 
 
Super Weight Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 McDonald, Dave               Greyhounds                        8.86m   29-01.00 
  2 Deeter, Bill                 Unattached                        7.11m   23-04.00 
  3 Sabin, Wayne                 Pre Masters                       7.08m   23-02.75 
 
Super Weight Men
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Deeter, Bill                 Unattached                        7.11m   23-04.00   10  
  2 McDonald, Dave               Greyhounds                        7.08m   23-02.75    8  
 
Weight Pentathlon: #2 Shot Put Men Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Huhn, Jerry                  Unattached              11.92m   39-01.25  602  
  2 Deeter, Bill                 Unattached              11.59m   38-00.25  582  
  3 McDonald, Dave               Greyhounds              10.69m   35-01.00  527  
  4 Sabin, Wayne                 Pre Masters             10.10m   33-01.75  492  
 
Weight Pentathlon: #3 Discus Throw Men Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave               Greyhounds              34.96m     114-08  563  
  2 Huhn, Jerry                  Unattached              34.91m     114-06  562  
  3 Deeter, Bill                 Unattached              34.34m     112-08  550  
  4 Sabin, Wayne                 Pre Masters             26.68m      87-06  400  
 
Weight Pentathlon: #1 Hammer Throw Men Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave               Greyhounds              39.37m     129-02  502  
  1 Deeter, Bill                 Unattached              39.37m     129-02  502  
  3 Huhn, Jerry                  Unattached              34.80m     114-02  428  
  4 Sabin, Wayne                 Pre Masters             30.19m      99-00  354  
 
Weight Pentathlon: #4 Javelin Throw Men Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave               Greyhounds              38.44m     126-01  420  
  2 Huhn, Jerry                  Unattached              36.26m     118-11  388  
  3 Sabin, Wayne                 Pre Masters             21.31m      69-11  179  
  4 Deeter, Bill                 Unattached              20.80m      68-03  172  
 
Weight Pentathlon: #5 Weight Throw Men Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave               Greyhounds              15.07m   49-05.50  739  
  2 Huhn, Jerry                  Unattached              14.87m   48-09.50  728  
  3 Sabin, Wayne                 Pre Masters             13.72m   45-00.25  662  
  4 Deeter, Bill                 Unattached              12.08m   39-07.75  569  
 
4x100 Meter Relay Mixed
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Unattached  'A'                                              1:00.46    10