Licensed to Clackamas Community College HY-TEK's Meet Manager 4/2/2016 07:44 PM
                        Clackamas Open 2016 - 4/2/2016                         
                          Clackamas Community College                          
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Alston, Keanne               Treasure Val                      12.88  -0.4  2 
  2 Hill, Yasmin                 Clackamas CC           13.83      13.57  +0.0  1 
  3 Smith, Hannah                SW Oregon CC                      13.75  -0.4  2 
  4 Woods, Milan                 Multnomah                         13.78  -0.4  2 
  5 May, Courtney                SW Oregon CC           13.50      13.84  +0.0  1 
  6 Gilstrap, McKenna            Clackamas CC           13.42      14.32  +0.0  1 
  7 Norlie, Drisana              Clackamas CC           14.04      14.49  +0.0  1 
  8 Mastrandrea, Anna            Clackamas CC           13.71      14.74  +0.0  1 
 
Women 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Alston, Keanne               Treasure Val                      26.64  -1.0 
  2 Homer, Faith                 Treasure Val           28.78      29.69  -1.0 
  3 Norlie, Drisana              Clackamas CC           29.64      30.24  -1.0 
  4 Starts, Lauren               Multnomah              31.61      32.16  -1.0 
 
Women 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Crellin, Alexis              SW Oregon CC         1:01.99    1:04.47  
  2 Ponnay, Becky                Clackamas CC         1:02.38    1:05.28  
  3 Nelson, Natalie              Treasure Val                    1:07.03  
  4 Starts, Lauren               Multnomah                       1:11.93  
  5 Pell, Amber                  SW Oregon CC         1:12.96    1:13.42  
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Brittany             SW Oregon CC                    2:46.38  
  2 Herbes, Laura                Treasure Val         2:44.06    2:48.37  
  3 Pendergrass, Kennedy         SW Oregon CC         2:58.61    2:53.82  
  4 Dickinson, Aundrea           Treasure Val         3:01.93    3:05.83  
 
Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Homer, Faith                 Treasure Val                    5:20.78  
  2 Caminiti, Ellen              Treasure Val                    5:21.52  
  3 Behr, McKenzie               Unattached           7:55.00    5:23.79  
  4 McNeeley, Kayla              Clackamas CC         5:16.39    5:26.84  
  5 Stokley, Lauren              Clackamas CC         5:30.00    5:45.01  
  6 Ortiz, Nikkol                SW Oregon CC         6:30.70    6:35.27  
 
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Caminiti, Ellen              Treasure Val        19:46.22   20:14.94  
  2 Debban, Joelle               Unattached          20:45.50   22:07.64  
 
Women 100 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Pengelly, Ericka             Clackamas CC           15.44      16.36  -0.4 
 
Women 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pendergrass, Kennedy         SW Oregon CC                    1:24.76  
 
Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Clackamas CC  'A'                                   50.32      48.74  
     1) Hill, Yasmin                    2) Pengelly, Ericka               
     3) Coleman, Brittany               4) Cameron, Karis                 
  2 SW Oregon CC  'A'                                   50.50      52.34  
     1) Smith, Hannah                   2) May, Courtney                  
     3) Miller, Brittany                4) Silver, Stormy                 
 
Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Clackamas CC  'A'                                 4:15.64    4:24.12  
     1) Killingbeck, Aysia              2) Cameron, Karis                 
     3) Coleman, Brittany               4) Bone, Chelsea                  
  2 Treasure Valley CC  'A'                           4:06.20    4:39.34  
     1) Homer, Faith                    2) Nelson, Natalie                
     3) Herbes, Laura                   4) Markwick, Katie                
 
Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Barnhart, Monica             Unattached             1.55m      1.53m    5-00.25 
  2 Pengelly, Ericka             Clackamas CC           1.43m      1.47m    4-09.75 
  3 Silver, Stormy               SW Oregon CC           1.43m      1.37m    4-06.00 
  3 Starts, Lauren               Multnomah              1.36m      1.37m    4-06.00 
 
Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Collmer, Saraia              Clackamas CC           3.36m      3.47m   11-04.50 
  2 Herbes, Laura                Treasure Val                      2.51m    8-02.75 
 -- Mastrandrea, Anna            Clackamas CC           2.90m         NH            
 -- Theis, Lauren                Clackamas CC           3.50m         NH            
 
Women Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Bone, Chelsea                Clackamas CC           5.18m      4.97m   0.3  16-03.75 
  2 Hill, Yasmin                 Clackamas CC           5.47m      4.93m   0.3  16-02.25 
  3 Smith, Hannah                SW Oregon CC           4.76m      4.77m  +0.0  15-07.75 
  4 Nelson, Natalie              Treasure Val           4.85m      4.66m  +0.0  15-03.50 
  5 Alston, Keanne               Treasure Val                      4.64m   0.8  15-02.75 
  6 Woods, Milan                 Multnomah                         4.20m   1.2  13-09.50 
  7 Coleman, Brianna             Clackamas CC           3.77m      3.97m  +0.0  13-00.25 
  7 Starts, Lauren               Multnomah              3.53m      3.97m  +0.0  13-00.25 
 
Women Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Coleman, Brittany            Clackamas CC          11.36m     10.93m   0.1  35-10.50 
  2 Nelson, Natalie              Treasure Val          10.77m     10.93m   0.4  35-10.50 
  3 Smith, Hannah                SW Oregon CC          10.33m     10.43m  +0.0  34-02.75 
  4 Coleman, Brianna             Clackamas CC           8.89m      9.29m  +0.0  30-05.75 
 
Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Fowler, Krystall             Multnomah             13.13m     11.72m   38-05.50 
  2 Hidalgo, McKenzie            Clackamas CC          10.94m     10.71m   35-01.75 
  3 Thrurman, Savannah           SW Oregon CC                     10.60m   34-09.50 
  4 Johnson, Bree                SW Oregon CC                      9.63m   31-07.25 
  5 Hermann, Grace               SW Oregon CC           8.70m      8.47m   27-09.50 
  6 Trimble, Caley               SW Oregon CC           8.93m      8.35m   27-04.75 
  7 Falcon, Brittany             Multnomah              7.30m      7.53m   24-08.50 
 
Women Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hidalgo, McKenzie            Clackamas CC          36.02m     34.92m     114-07 
  2 Thrurman, Savannah           SW Oregon CC          30.20m     31.66m     103-10 
  3 Trimble, Caley               SW Oregon CC          28.78m     28.35m      93-00 
  4 Lewellen, Piper              Unattached            21.34m     24.47m      80-03 
  5 McIntyre, Angel              Treasure Val                     22.36m      73-04 
  6 Born, Rebecca                Treasure Val                     19.16m      62-10 
 
Women Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hidalgo, McKenzie            Clackamas CC          36.88m     38.80m     127-03 
  2 Fowler, Krystall             Multnomah             41.25m     37.80m     124-00 
  3 Gilstrap, McKenna            Clackamas CC          25.00m     33.15m     108-09 
  4 Hanthaley, Connie            Clackamas CC          26.27m     28.46m      93-04 
 
Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bone, Chelsea                Clackamas CC          38.71m     36.33m     119-02 
  2 Hermann, Grace               SW Oregon CC          37.75m     33.69m     110-06 
  3 Hidalgo, McKenzie            Clackamas CC          35.37m     32.09m     105-03 
  4 Thrurman, Savannah           SW Oregon CC          35.00m     30.12m      98-10 
  5 Lewellen, Piper              Unattached            31.39m     28.50m      93-06 
  6 May, Courtney                SW Oregon CC          27.36m     27.73m      91-00 
  7 Falcon, Brittany             Multnomah             24.58m     27.55m      90-05 
  8 Trimble, Caley               SW Oregon CC          28.76m     26.40m      86-07 
  9 Miller, Brittany             SW Oregon CC                     25.19m      82-08 
 10 Hanthaley, Connie            Clackamas CC          16.21m     14.07m      46-02 
 
Men 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Mills, Micco                 Clackamas CC           11.04      11.33  -1.1  1 
  2 Phillips, Ryan               Treasure Val           11.87      11.60  -1.1  1 
  3 Harle, Colton                Clackamas CC           11.43      11.83  -1.1  1 
  4 murry, phillip               Multnomah Un           11.71      11.96  -1.1  1 
  5 Wells, Cameron               Treasure Val                      12.05   1.1  2 
  6 Li, Ngai                     Unattached             11.72      12.20  -1.1  1 
  7 Tyler, Webley                SW Oregon CC           12.18      12.37  -1.1  1 
  8 Cooley, Trever               Multnomah                         12.54   1.1  2 
 
Men 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Mills, Micco                 Clackamas CC           22.63      22.88   0.4  1 
  2 Kreutzer, Cole               SW Oregon CC                      23.15   1.5  2 
  3 Ross, Nick                   Treasure Val           24.02      23.31   0.4  1 
  4 Booker, Kashta               Clackamas CC           24.76      23.41   0.4  1 
  5 Couch, James                 Treasure Val           24.31      23.50   0.4  1 
  6 Harle, Colton                Clackamas CC           23.75      23.88   0.4  1 
  7 Li, Ngai                     Unattached             24.72      25.08   0.4  1 
  8 Omondi, Clinton              SW Oregon CC                      25.35   1.5  2 
  9 Johnson, Griffin             Clackamas CC                      25.86   1.5  2 
 10 Doyle, Dennis                Portland Mas           26.00      26.92   1.5  2 
 
Men 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kreutzer, Cole               SW Oregon CC                      50.00  
  2 Tamez, Agi                   Treasure Val                      50.97  
  3 Gilpin, Charlie              Clackamas CC           51.40      51.33  
  4 Ross, Nick                   Treasure Val           53.88      51.57  
  5 Couch, James                 Treasure Val           53.06      51.97  
  6 Hutchins, Austin             SW Oregon CC           52.92      54.57  
  7 Omondi, Clinton              SW Oregon CC           57.48      57.17  
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ferner, Brad                 SW Oregon CC                    2:04.2h  
  2 Smith, Mason                 SW Oregon CC         2:05.00    2:05.9h  
  3 Mclean, Adam                 Treasure Val                    2:06.6h  
  4 Morales, christian           Treasure Val                    2:11.2h  
  5 Gillett, Colby               SW Oregon CC                    2:19.2h  
 
Men 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sultessa, Roba               Clackamas CC         4:00.00    4:11.34  
  2 Garmondeh, Glapougbae        Clackamas CC         4:11.66    4:14.62  
  3 Sutherland, Evan             Clackamas CC         4:11.00    4:15.04  
  4 Carrier, Dan                 Clackamas CC         4:12.00    4:15.09  
  5 Gordon, Joshua               Bowerman TC                     4:15.87  
  6 Moats, Josh                  Clackamas CC         4:15.00    4:18.44  
  7 Flores, David                SW Oregon CC         4:29.21    4:18.84  
  8 Macias, Jose                 Unattached           4:10.00    4:30.74  
  9 Ferner, Brad                 SW Oregon CC                    4:43.77  
 
Men 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jeppe, Chase                 Treasure Val        16:16.86   16:41.45  
  2 Simpkins, kyler              Treasure Val        16:05.70   16:58.49  
  3 Sanchez, Rigoberto           Treasure Val        17:02.39   17:13.82  
  4 Soucy, Trevor                Reed College        17:30.00   17:29.64  
  5 Flores, David                SW Oregon CC                   17:48.84  
  6 mehl, corey                  Multnomah Un                   17:58.52  
  7 Gonzales, Alexis             Treasure Val        17:56.27   19:23.42  
  8 Hoffman, Nathan              SW Oregon CC                   21:32.95  
 
Men 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Phillips, Ryan               Treasure Val           16.34      15.90  -0.1 
  2 Crawford, Thomas             SW Oregon CC                      16.95  -0.1 
 
Men 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wells, Cameron               Treasure Val                      59.60  
  2 Crawford, Thomas             SW Oregon CC                    1:03.42  
 
Men 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Treasure Valley CC  'A'                             42.80      43.37  
     1) Couch, James                    2) Ross, Nick                     
     3) Tamez, Agi                      4) Phillips, Ryan                 
  2 Clackamas CC  'A'                                   43.20      43.46  
     1) Booker, Kashta                  2) Gilpin, Charlie                
     3) Harle, Colton                   4) Mills, Micco                   
 
Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Treasure Valley CC  'A'                           3:26.02    3:30.87  
     1) Couch, James                    2) Ross, Nick                     
     3) Tamez, Agi                      4) Wells, Cameron                 
  2 Clackamas CC  'A'                                 3:28.88    3:33.96  
     1) Gilpin, Charlie                 2) Skidmore, Ryan                 
     3) Mills, Micco                    4) Sultessa, Roba                 
  3 SW Oregon CC  'A'                                 3:27.25    3:38.41  
     1) Smith, Mason                    2) Kreutzer, Cole                 
     3) Hutchins, Austin                4) Schafer, Justin                
 
Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Greenfield, Riley            SW Oregon CC           1.93m      1.85m    6-00.75 
  2 Watts, Tyler                 SW Oregon CC                      1.78m    5-10.00 
 -- Booker, Kashta               Clackamas CC           1.88m         NH            
 
Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Stattner, Justin             Treasure Val                      4.25m   13-11.25 
  2 Johnson, Griffin             Clackamas CC           3.97m      3.95m   12-11.50 
  3 Pettus, Nick                 Clackamas CC           4.03m      3.65m   11-11.75 
 
Men Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Schafer, Justin              SW Oregon CC                      6.56m   0.7  21-06.25 
  2 Tamez, Agi                   Treasure Val                      6.37m  +0.0  20-10.75 
  3 Watts, Tyler                 SW Oregon CC                      6.27m   0.1  20-07.00 
  4 Kreutzer, Cole               SW Oregon CC                      6.05m  -1.0  19-10.25 
  5 Booker, Kashta               Clackamas CC           6.20m      5.91m  -0.3  19-04.75 
  6 Harle, Colton                Clackamas CC           5.45m      5.73m  +0.0  18-09.75 
  7 Cooley, Trever               Multnomah              5.86m      5.67m   0.7  18-07.25 
  8 murry, phillip               Multnomah Un           5.81m      5.45m  +0.0  17-10.75 
  9 Smith, Jerremy               Unattached             5.57m      5.39m  -1.5  17-08.25 
 10 Li, Ngai                     Unattached             5.05m      5.17m  -0.1  16-11.50 
 
Men Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Dwyer, Jake                  Treasure Val                     13.30m  +0.0  43-07.75 
  2 Smith, Jerremy               Unattached            12.47m     11.96m   NWI  39-03.00 
  3 murry, phillip               Multnomah Un          11.26m     10.15m  +0.0  33-03.75 
 -- Kreutzer, Cole               SW Oregon CC                       FOUL                 
 
Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pless, David                 Ironwood TC           19.05m     18.78m   61-07.50 
  2 Hodge, Wilson                SW Oregon CC          13.65m     14.26m   46-09.50 
  3 Carpenter, Eric              SW Oregon CC          12.70m     13.23m   43-05.00 
  4 Quitoriano, Ridge            SW Oregon CC          12.99m     13.17m   43-02.50 
  5 Newdall, Lincoln             SW Oregon CC          13.15m     13.07m   42-10.75 
  6 Hutchins, Selmar             SW Oregon CC                     12.54m   41-01.75 
  7 Anderson, Kyle               Clackamas CC          10.68m     10.69m   35-01.00 
  8 McKenzie, Nick               Clackamas CC          10.16m     10.39m   34-01.25 
  9 Saban, Wayne                 Unattached                        7.75m   25-05.25 
 
Men Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hodge, Wilson                SW Oregon CC          39.93m     40.09m     131-06 
  2 Smith, AJ                    Clackamas CC          33.95m     35.71m     117-02 
  3 Hutchins, Selmar             SW Oregon CC                     35.49m     116-05 
  4 Newdall, Lincoln             SW Oregon CC          30.34m     35.04m     114-11 
  5 Quitoriano, Ridge            SW Oregon CC          37.20m     34.08m     111-10 
  6 Carpenter, Eric              SW Oregon CC          34.70m     32.75m     107-05 
  7 Anderson, Kyle               Clackamas CC          28.31m     32.35m     106-02 
  8 Pettus, Nick                 Clackamas CC                     31.96m     104-10 
  9 Hutchins, Austin             SW Oregon CC          34.01m     31.47m     103-03 
 10 Forrest, Ashton              Clackamas CC          34.38m     31.26m     102-07 
 11 McKenzie, Nick               Clackamas CC          30.98m     28.96m      95-00 
 12 Saban, Wayne                 Unattached                       18.52m      60-09 
 12 Adams, Desmond               Unattached            40.00m     18.52m      60-09 
 
Men Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Forrest, Ashton              Clackamas CC          50.02m     51.87m     170-02 
  2 Pitassi, Triton              Unattached                       49.48m     162-04 
  3 Hutchins, Selmar             SW Oregon CC                     36.82m     120-10 
  4 McKenzie, Nick               Clackamas CC          31.44m     28.42m      93-03 
  5 Saban, Wayne                 Unattached                       26.06m      85-06 
 
Men Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bresser, Zech                Clackamas CC          56.40m     56.59m     185-08 
  2 Forrest, Ashton              Clackamas CC          51.06m     52.86m     173-05 
  3 Nicola, Jake                 Unattached            56.51m     52.12m     171-00 
  4 Tyler, Webley                SW Oregon CC          50.09m     50.70m     166-04 
  5 Petzoldt, Jerimiah           Treasure Val                     41.85m     137-04 
  6 Smith, AJ                    Clackamas CC          41.97m     38.89m     127-07 
  7 Backstrand, Jim              PMTC                  40.00m     32.46m     106-06 
 
Mixed 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Erickson, Russell          M PMTC                   31.00      29.82   1.6 
  2 Prentice, Dale             M Portland Mas           30.00      31.02   1.6 
  3 Ying, Richard              M Portland Mas           35.00      32.52   1.6 
  4 Piccolo, Erica             W Portland Mas           40.20      34.47   1.6 
 
Mixed 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gordon, Joshua             M Bowerman TC          4:12.64    2:09.90  
  2 Paulk, Kevin               M Bowerman Mas         2:14.00    2:15.22  
  3 Doyle, Dennis              M Portland Mas         2:26.10    2:26.42  
  4 Schafer, Bob               M Unattached           2:40.00    2:40.67  
  5 Thompson, Dawn             W PMTC                 2:44.71    2:40.92  
  6 Erickson, Russell          M PMTC                 2:40.00    2:59.27  
  7 Dickerson, Janelle         W PMTC                 3:08.00    3:19.32