Northwest Athletic Conference NWAC volleyball Sports Banner Image. NWAC Slogan: Character, Competition, Community
Shop the NWAC Store

Volleyball

Fall Sports Festival - Click to view details

2017 Volleyball Schedule

FILTER BY TEAM:

VIEW ALL


Game schedule for next five days:

View Complete Schedule

TEAMS Location Time
August 26th, 2016
S. Puget Sound vs ClackamasClackamas 1:00 pm
August 27th, 2016
NWAC Fall Showcase (Springfield, OR) More Info
Teams: , Big Bend, Bellevue, Blue Mountain, Columbia Basin, Spokane, Centralia, Chemeketa, Clark, Clackamas, Edmonds, Everett, Grays Harbor, Green River, Highline, Lane, Linn-Benton, Lower Columbia, Mt. Hood, North Idaho, Olympic, Pierce, Shoreline, SW Oregon, S. Puget Sound, Skagit Valley, Tacoma, Treasure Valley, Umpqua, Whatcom, Wenatchee Valley, Walla Walla, Yakima Valley
Game 2 - Mt. Hood vs. Green River (9:00 am)
Game 5 - Skagit Valley vs. Clackamas (9:00 am)
Game 6 - Linn-Benton vs. Highline (9:00 am)
Game 7 - Whatcom vs. Umpqua (9:00 am)
Game 8 - SW Oregon vs. Pierce (9:00 am)
Game 10 - Skagit Valley vs. Green River (10:15 am)
Game 11 - Olympic vs. Lower Columbia (10:15 am)
Game 12 - Whatcom vs. S. Puget Sound (10:15 am)
Game 14 - North Idaho vs. Highline (10:15 am)
Game 15 - Edmonds vs. Centralia (10:15 am)
Game 18 - Mt. Hood vs. Big Bend (11:30 am)
Game 19 - Clark vs. Lower Columbia (11:30 am)
Game 21 - Clackamas vs. Grays Harbor (11:30 am)
Game 23 - Umpqua vs. Centralia (11:30 am)
Game 24 - SW Oregon vs. Columbia Basin (11:30 am)
Game 26 - Skagit Valley vs. Grays Harbor (12:45 pm)
Game 28 - Whatcom vs. Centralia (12:45 pm)
Game 32 - Olympic vs. Spokane (12:45 pm)
Game 35 - Pierce vs. Columbia Basin (2:00 pm)
Game 37 - Green River vs. Big Bend (2:00 pm)
Game 39 - S. Puget Sound vs. Yakima Valley (2:00 pm)
Game 40 - Clark vs. Spokane (2:00 pm)
Game 42 - Skagit Valley vs. Big Bend (3:15 pm)
Game 43 - SW Oregon vs. Olympic (3:15 pm)
Game 44 - Whatcom vs. Yakima Valley (3:15 pm)
Game 51 - Lower Columbia vs. Spokane (4:30 pm)
Game 52 - S. Puget Sound vs. Edmonds (4:30 pm)
Game 56 - Pierce vs. Olympic (4:30 pm)
Game 57 - Blue Mountain vs. Linn-Benton (5:45 pm)
Game 58 - Big Bend vs. Clackamas (5:45 pm)
Game 59 - Spokane vs. SW Oregon (5:45 pm)
Game 60 - Yakima Valley vs. Umpqua (5:45 pm)
Game 64 - Columbia Basin vs. Clark (5:45 pm)

August 28th, 2016
NWAC Fall Showcase (Springfield, OR) More Info
Teams: , Big Bend, Bellevue, Blue Mountain, Columbia Basin, Spokane, Centralia, Chemeketa, Clark, Clackamas, Edmonds, Everett, Grays Harbor, Green River, Highline, Lane, Linn-Benton, Lower Columbia, Mt. Hood, North Idaho, Olympic, Pierce, Shoreline, SW Oregon, S. Puget Sound, Skagit Valley, Tacoma, Treasure Valley, Umpqua, Whatcom, Wenatchee Valley, Walla Walla, Yakima Valley
Game 1 - North Idaho vs. Blue Mountain (9:00 am)
Game 4 - Edmonds vs. Yakima Valley (9:00 am)
Game 8 - Columbia Basin vs. Olympic (9:00 am)
Game 10 - Green River vs. Clackamas (10:00 am)
Game 11 - Lower Columbia vs. SW Oregon (10:00 am)
Game 12 - S. Puget Sound vs. Umpqua (10:00 am)
Game 13 - Grays Harbor vs. Mt. Hood (10:00 am)
Game 16 - Pierce vs. Clark (10:00 am)
Game 17 - North Idaho vs. Linn-Benton (11:00 am)
Game 20 - Edmonds vs. Umpqua (11:00 am)
Game 21 - Skagit Valley vs. Mt. Hood (11:00 am)
Game 24 - Olympic vs. Clark (11:00 am)
Game 25 - Blue Mountain vs. Highline (1:00 pm)
Game 26 - Big Bend vs. Grays Harbor (1:00 pm)
Game 27 - Spokane vs. Pierce (1:00 pm)
Game 28 - Yakima Valley vs. Centralia (1:00 pm)
Game 32 - Columbia Basin vs. Lower Columbia (1:00 pm)

August 29th, 2016
Edmonds vs Linn-BentonLower Columbia 4:30 pm
August 30th, 2016
S. Puget Sound vs OlympicOlympic TBD
S. Puget Sound vs Columbia BasinOlympic 4:00 pm
Columbia Basin vs OlympicOlympic 6:00 pm
Clark vs CentraliaCentralia 6:00 pm
August 31st, 2016
Columbia Basin vs Lower ColumbiaLower Columbia 3:00 pm
SW Oregon vs Feather RiverFeather River 5:00 pm
Linfield JV vs Linn-BentonLinn-Benton 6:00 pm
Columbia Basin vs Mt. HoodMt. Hood 7:00 pm
September 1st, 2016
Lassen Classic (Susanville, CA) More Info
Teams: Lassen, Simpson, SW Oregon
Game 1 - Lassen vs. SW Oregon (11:00 am)
Game 2 - SW Oregon vs. Simpson (1:00 pm)

Umpqua vs OlympicOlympic 2:00 pm
Blue Mountain vs UmpquaOlympic 4:00 pm
Spokane vs Grays HarborBellevue 5:00 pm
Blue Mountain vs OlympicOlympic 6:00 pm
Clackamas vs Lower ColumbiaLower Columbia 7:00 pm
September 2nd, 2016
Crystal Inn-vitational (Salt Lake , UT)
Highline Fall Classic (Des Moines, WA)
Teams: , Bellevue, Blue Mountain, Spokane, Clark, Highline, Shoreline, Skagit Valley, Umpqua
Game 1 - Blue Mountain vs. Umpqua (12:00 pm)
Game 2 - Clark vs. Skagit Valley (12:00 pm)
Game 6 - Clark vs. Spokane (3:00 pm)
Game 7 - Highline vs. Umpqua (4:30 pm)

Chabot Classic (Hayward, CA) More Info
Teams: Chabot, siskiyous, SW Oregon
Game 1 - SW Oregon vs. siskiyous (10:00 am)
Game 3 - Chabot vs. SW Oregon (2:00 pm)

Whatcom vs Green RiverGreen River 1:00 pm
Whatcom vs Green RiverGreen River 5:00 pm
September 3rd, 2016
Crystal Inn-vitational (Salt Lake , UT)
Highline Fall Classic (Des Moines, WA)
Teams: , Bellevue, Blue Mountain, Spokane, Clark, Highline, Shoreline, Skagit Valley, Umpqua
Game 10 - Spokane vs. Skagit Valley (10:00 am)
Game 11 - Blue Mountain vs. Highline (11:30 am)

Grays Harbor vs EdmondsEdmonds 12:00 pm
Lower Columbia vs EdmondsEdmonds 3:00 pm
September 5th, 2016
S. Puget Sound vs Yakima ValleyYakima Valley 4:00 pm
September 6th, 2016
Olympic vs ClarkClark 1:00 pm
Olympic vs Lower ColumbiaClark 4:00 pm
Lower Columbia vs ClarkClark 7:00 pm
Pierce vs EdmondsEdmonds 7:00 pm
Clackamas vs Linfield University JVLinfield University JV 7:00 pm
September 7th, 2016
Mt. Hood vs HighlineHighline 1:00 pm
Pacific JV vs Linn-BentonLinn-Benton 6:00 pm
Yakima Valley vs Spokane (league) Spokane Falls CC 6:00 pm
September 8th, 2016
Umpqua vs S. Puget SoundS. Puget Sound 2:00 pm
Grays Harbor vs Columbia BasinColumbia Basin 2:00 pm
Edmonds vs Yakima ValleyYakima Valley 2:00 pm
Clackamas vs Columbia BasinColumbia Basin 5:00 pm
Blue Mountain vs Lower ColumbiaLower Columbia 6:00 pm
Clark vs S. Puget SoundS. Puget Sound 7:00 pm
September 9th, 2016
Walla Walla Tournament (Walla Walla, WA) More Info
Teams: Bellevue, Columbia Basin, Spokane, Chemeketa, Clackamas, Grays Harbor, Green River, Linn-Benton, Mt. Hood, Olympic, Walla Walla
Game 3 - Clackamas vs. Green River (11:00 am)
Game 4 - Spokane vs. Grays Harbor (11:00 am)
Game 10 - Columbia Basin vs. Mt. Hood (5:00 pm)
Game 11 - Linn-Benton vs. Olympic (7:00 pm)

Big Bend Tournament (Moses Lake, WA)
Teams: Big Bend, Edmonds, SW Oregon, Skagit Valley, Treasure Valley, Umpqua, Whatcom, Wenatchee Valley
Game 1 - Skagit Valley vs. Whatcom (8:30 am)
Game 2 - Big Bend vs. Edmonds (10:15 am)
Game 3 - SW Oregon vs. Edmonds (12:00 pm)
Game 3 - Skagit Valley vs. Umpqua (12:00 pm)
Game 5 - SW Oregon vs. Big Bend (3:30 pm)
Game 6 - Whatcom vs. Umpqua (5:15 pm)

Starr Corporation Invite (Twin Falls, ID)
S. Puget Sound vs Blue MountainClark TBD
Blue Mountain vs ClarkClark 6:00 pm
September 10th, 2016
Walla Walla Tournament (Walla Walla, WA) More Info
Teams: Bellevue, Columbia Basin, Spokane, Chemeketa, Clackamas, Grays Harbor, Green River, Linn-Benton, Mt. Hood, Olympic, Walla Walla
Game 1 - Teams: TBD (8:00 am)
Game 2 - Teams: TBD (8:00 am)
Game 3 - Teams: TBD (10:00 am)
Game 4 - Teams: TBD (10:00 am)
Game 5 - Teams: TBD (12:00 pm)
Game 6 - Teams: TBD (12:00 pm)
Game 7 - Teams: TBD (2:00 pm)
Game 8 - Teams: TBD (2:00 pm)
Game 9 - Teams: TBD (4:00 pm)
Game 10 - Teams: TBD (4:00 pm)
Game 11 - Teams: TBD (6:00 pm)
Game 12 - Teams: TBD (6:00 pm)

Big Bend Tournament (Moses Lake, WA)
Teams: Big Bend, Edmonds, SW Oregon, Skagit Valley, Treasure Valley, Umpqua, Whatcom, Wenatchee Valley
Starr Corporation Invite (Twin Falls, ID)
September 12th, 2016
Centralia vs Yakima ValleyYakima Valley 12:00 pm
Simpson University JV vs UmpquaUmpqua 3:00 pm
Centralia vs Big BendBig Bend 6:00 pm
September 13th, 2016
Olympic vs HighlineHighline 1:00 pm
Clark vs HighlineHighline 4:00 pm
Centralia vs SpokaneSpokane Falls CC 4:00 pm
Edmonds vs Green RiverGreen River 5:00 pm
Mt. Hood vs Lower ColumbiaLower Columbia 6:00 pm
September 14th, 2016
Linn-Benton vs S. Puget SoundS. Puget Sound 11:00 am
Linn-Benton vs Lower ColumbiaLower Columbia 5:00 pm
Columbia Basin vs North Idaho (league) North Idaho 6:00 pm
Pacific University JV vs ClackamasClackamas 7:00 pm
September 15th, 2016
Olympic vs PiercePierce 1:00 pm
Grays Harbor vs ClarkClark 1:00 pm
Centralia vs Columbia BasinColumbia Basin 2:00 pm
Green River vs OlympicPierce 3:00 pm
Grays Harbor vs Mt. HoodMt. Hood 6:00 pm
Linfield University JV vs ClackamasClackamas 7:00 pm
September 16th, 2016
S. Puget Sound vs Mt. HoodMt. Hood TBD
North Idaho vs Big Bend (league) Big Bend 6:00 pm
Yakima Valley vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 6:00 pm
September 17th, 2016
Clackamas Tournament (Oregon City, OR) More Info
Teams: Big Bend, Centralia, Clackamas, Grays Harbor, Linn-Benton, Mt. Hood, Umpqua, Wenatchee Valley
Game 1 - Clackamas vs. Mt. Hood (1:00 pm)
Game 1 - Linn-Benton vs. Centralia (1:00 pm)
Game 2 - Big Bend vs. Umpqua (3:00 pm)
Game 3 - Clackamas vs. Grays Harbor (5:00 pm)
Game 3 - Linn-Benton vs. Umpqua (5:00 pm)
Game 4 - Centralia vs. Big Bend (7:00 pm)

Everett Invite (Everett, WA)
Teams: Bellevue, Blue Mountain, Columbia Basin, Edmonds, Everett, Highline, Olympic, Pierce, S. Puget Sound, Tacoma, University of the Fraser Valley, Whatcom
Game 1 - Blue Mountain vs. Pierce (11:00 am)
Game 4 - Olympic vs. Edmonds (12:00 pm)
Game 6 - University of the Fraser Valley vs. S. Puget Sound (12:00 pm)
Game 7 - Blue Mountain vs. Edmonds (1:00 pm)
Game 9 - Highline vs. S. Puget Sound (1:00 pm)
Game 10 - Olympic vs. Pierce (2:00 pm)
Game 13 - Pierce vs. Edmonds (3:00 pm)
Game 14 - Columbia Basin vs. Whatcom (3:00 pm)
Game 16 - Blue Mountain vs. Olympic (4:00 pm)
Game 18 - Highline vs. University of the Fraser Valley (4:00 pm)

September 18th, 2016
Clackamas Tournament (Oregon City, OR) More Info
Teams: Big Bend, Centralia, Clackamas, Grays Harbor, Linn-Benton, Mt. Hood, Umpqua, Wenatchee Valley
Game 1 - Linn-Benton vs. Big Bend (9:00 am)
Game 2 - Grays Harbor vs. Mt. Hood (11:00 am)
Game 2 - Umpqua vs. Centralia (11:00 am)

Everett Invite (Everett, WA)
Teams: Bellevue, Blue Mountain, Columbia Basin, Edmonds, Everett, Highline, Olympic, Pierce, S. Puget Sound, Tacoma, University of the Fraser Valley, Whatcom
September 19th, 2016
Blue Mountain vs North Idaho (league) North Idaho 6:00 pm
September 20th, 2016
Pacific University JV vs ClarkClark 6:30 pm
September 21st, 2016
College of the Siskiyous vs UmpquaUmpqua 5:00 pm
Yakima Valley vs North Idaho (league) North Idaho 6:00 pm
Lower Columbia vs Pierce (league) Pierce 7:00 pm
Whatcom vs Olympic (league) Olympic 7:00 pm
Centralia vs Green River (league) Green River 7:00 pm
S. Puget Sound vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 7:00 pm
September 23rd, 2016
Big Bend vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 6:00 pm
Clark vs Umpqua (league) Umpqua 6:30 pm
Mt. Hood vs SW Oregon (league) SW Oregon 6:30 pm
Grays Harbor vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 7:00 pm
Green River vs S. Puget Sound (league) S. Puget Sound 7:00 pm
Skagit Valley vs Edmonds (league) Edmonds 7:00 pm
September 24th, 2016
Mt. Hood vs Umpqua (league) Umpqua 1:00 pm
Clark vs SW Oregon (league) SW Oregon 1:00 pm
Linn-Benton vs Clackamas (league) Clackamas 3:00 pm
September 28th, 2016
Linfield University JV vs UmpquaUmpqua 6:00 pm
Yakima Valley vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 6:00 pm
North Idaho vs Spokane (league) Spokane 6:00 pm
North Idaho vs Spokane (league) North Idaho 6:00 pm
Mt. Hood vs Linn-Benton (league) Linn-Benton 6:30 pm
Lower Columbia vs Green River (league) Green River 7:00 pm
Highline vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
S. Puget Sound vs Pierce (league) Pierce 7:00 pm
September 30th, 2016
Big Bend vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 6:00 pm
SW Oregon vs Clackamas (league) Clackamas 6:30 pm
Linn-Benton vs Clark (league) Clark 6:30 pm
Skagit Valley vs Olympic (league) Olympic 7:00 pm
Centralia vs S. Puget Sound (league) S. Puget Sound 7:00 pm
Pierce vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 7:00 pm
October 1st, 2016
Umpqua vs Clackamas (league) Clackamas 1:00 pm
October 5th, 2016
Blue Mountain vs Big Bend (league) Big Bend 6:00 pm
Spokane vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 6:00 pm
Spokane vs Columbia Basin (league) CBC 6:00 pm
Mt. Hood vs Clackamas (league) Clackamas 6:30 pm
Grays Harbor vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
Pierce vs Green River (league) Green River 7:00 pm
Edmonds vs Whatcom (league) Whatcom 7:00 pm
October 7th, 2016
Big Bend vs Spokane (league) Spokane 6:00 pm
Yakima Valley vs Blue Mountain (league) Blue Mountain 6:00 pm
Big Bend vs Spokane (league) Spokane Falls CC 6:00 pm
Linn-Benton vs Umpqua (league) Umpqua 6:30 pm
Clark vs Clackamas (league) Clackamas 6:30 pm
Centralia vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 7:00 pm
Olympic vs Edmonds (league) Edmonds 7:00 pm
Highline vs S. Puget Sound (league) S. Puget Sound 7:00 pm
Whatcom vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 7:00 pm
Green River vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 7:00 pm
October 8th, 2016
Linn-Benton vs SW Oregon (league) SW Oregon 1:00 pm
Spokane vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 2:00 pm
October 12th, 2016
North Idaho vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 6:00 pm
Blue Mountain vs Spokane (league) Spokane Falls CC 6:00 pm
Umpqua vs SW Oregon (league) SW Oregon 6:30 pm
Clark vs Mt. Hood (league) Mt. Hood 6:30 pm
S. Puget Sound vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 7:00 pm
Centralia vs Pierce (league) Pierce 7:00 pm
Highline vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 7:00 pm
October 14th, 2016
Bellevue Crossover (Bellevue, WA)
Teams: Columbia Basin, Chemeketa, Grays Harbor, Linn-Benton, Tacoma, Wenatchee Valley
Game 1 - Teams: TBD     Time: TBD

Lower Columbia Crossover (Longview, WA) More Info
Teams: Clackamas
October 17th, 2016
Simpson University JV vs UmpquaUmpqua 6:00 pm
October 19th, 2016
Big Bend vs North Idaho (league) North Idaho 6:00 pm
SW Oregon vs New Hope ChristianNew Hope Christian 6:00 pm
Clackamas vs Linn-Benton (league) Linn-Benton 6:30 pm
Pierce vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 7:00 pm
Olympic vs Whatcom (league) Whatcom 7:00 pm
Green River vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
Grays Harbor vs S. Puget Sound (league) S. Puget Sound 7:00 pm
October 21st, 2016
North Idaho vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 6:00 pm
Umpqua vs Clark (league) Clark 6:30 pm
SW Oregon vs Mt. Hood (league) Mt. Hood 6:30 pm
S. Puget Sound vs Green River (league) Green River 7:00 pm
Highline vs Pierce (league) Pierce 7:00 pm
Edmonds vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 7:00 pm
October 22nd, 2016
Umpqua vs Mt. Hood (league) Mt. Hood 1:00 pm
SW Oregon vs Clark (league) Clark 1:00 pm
Columbia Basin vs Yakima Valley (league) Yakima Valley 2:00 pm
October 26th, 2016
Columbia Basin vs Big Bend (league) Big Bend 6:00 pm
Spokane vs North Idaho (league) North Idaho 6:00 pm
Linn-Benton vs Mt. Hood (league) Mt. Hood 6:30 pm
Green River vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 7:00 pm
Olympic vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 7:00 pm
Pierce vs S. Puget Sound (league) S. Puget Sound 7:00 pm
October 28th, 2016
Spokane vs North Idaho (league) North Idaho 6:00 pm
Clackamas vs SW Oregon (league) SW Oregon 6:30 pm
Clark vs Linn-Benton (league) Linn-Benton 6:30 pm
S. Puget Sound vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
Grays Harbor vs Pierce (league) Pierce 7:00 pm
Highline vs Green River (league) Green River 7:00 pm
October 29th, 2016
Clackamas vs Umpqua (league) Umpqua 1:00 pm
November 2nd, 2016
Yakima Valley vs Big Bend (league) Big Bend 6:00 pm
Blue Mountain vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 6:00 pm
Clackamas vs Mt. Hood (league) Mt. Hood 6:30 pm
Highline vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 7:00 pm
Centralia vs Grays Harbor (league) Grays Harbor 7:00 pm
Green River vs Pierce (league) Pierce 7:00 pm
Whatcom vs Edmonds (league) Edmonds 7:00 pm
November 4th, 2016
Columbia Basin vs Spokane (league) Spokane 6:00 pm
Columbia Basin vs Spokane (league) Spokane Falls CC 6:00 pm
Umpqua vs Linn-Benton (league) Linn-Benton 6:30 pm
Clackamas vs Clark (league) Clark 6:30 pm
Lower Columbia vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
Edmonds vs Olympic (league) Olympic 7:00 pm
S. Puget Sound vs Highline (league) Highline 7:00 pm
Skagit Valley vs Whatcom (league) Whatcom 7:00 pm
Grays Harbor vs Green River (league) Green River 7:00 pm
November 5th, 2016
SW Oregon vs Linn-Benton (league) Linn-Benton 1:00 pm
Shasta College vs UmpquaUmpqua 5:00 pm
November 9th, 2016
Spokane vs Big Bend (league) Big Bend 6:00 pm
Spokane vs Big Bend (league) Big Bend 6:00 pm
SW Oregon vs Umpqua (league) Umpqua 6:30 pm
Mt. Hood vs Clark (league) Clark 6:30 pm
Lower Columbia vs S. Puget Sound (league) S. Puget Sound 7:00 pm
Pierce vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
August 23rd, 2017
Lane vs PU Super ScrimmagePU Super Scrimmage 3:00 pm
August 25th, 2017
Walla Walla vs Mt. HoodMt. Hood 10:00 am
Walla Walla vs ClackamasClackamas 2:00 pm
Blue Mountain vs LaneLane 4:00 pm
August 26th, 2017
Tacoma vs EdmondsSpringfield, Oregon 10:15 am
Tacoma vs ChemeketaSpringfield, Oregon 11:30 am
Tacoma vs Skagit ValleySpringfield, Oregon 12:45 pm
Spokane vs TacomaSpringfield, Oregon 4:30 pm
August 27th, 2017
Umpqua vs TacomaSpringfield, Oregon 10:00 am
Tacoma vs Blue MountainSpringfield, Oregon 1:00 pm
August 29th, 2017
Edmonds vs Lower ColumbiaLower Columbia 2:00 pm
Edmonds vs Linn-BentonLower Columbia 4:30 pm
Grays Harbor vs BellevueBellevue 7:00 pm
Linn-Benton vs Lower ColumbiaLower Columbia 7:00 pm
August 30th, 2017
Walla Walla vs BellevueBellevue 4:00 pm
Olympic vs Lower ColumbiaLower Columbia 4:00 pm
Linn-Benton vs BellevueBCC 7:00 pm
Olympic vs ClarkLCC 7:00 pm
August 31st, 2017
Lower Columbia vs ChemeketaChemeketa 10:00 am
Walla Walla vs OlympicOlympic 10:00 am
Clark vs Walla WallaOlympic 12:00 pm
Umpqua vs CentraliaCentralia 2:30 pm
Clackamas vs TacomaTacoma 4:00 pm
Green River vs EdmondsEdCC 5:00 pm
September 1st, 2017
Everett vs S. Puget SoundS. Puget Sound 1:00 pm
Everett vs ClarkSPSCC 4:00 pm
September 2nd, 2017
Linfield JV vs LaneLane 5:00 pm
September 5th, 2017
Edmonds Invite (Lynnwood, WA)
Teams: Edmonds, S. Puget Sound, Treasure Valley, Yakima Valley
Game 1 - Edmonds vs. Treasure Valley (11:00 am)
Game 2 - S. Puget Sound vs. Yakima Valley (11:00 am)
Game 3 - Edmonds vs. Yakima Valley (1:00 pm)
Game 4 - Treasure Valley vs. S. Puget Sound (1:00 pm)
Game 5 - Edmonds vs. S. Puget Sound (3:00 pm)

Pugett Sound vs ChemeketaChemeketa 1:00 pm
Bellevue vs PierceHighline CC 1:00 pm
Clark vs HighlineHighline CC 4:00 pm
Bellevue vs HighlineHighline CC 4:00 pm
Linfield JV vs Linn-BentonLinn-Benton 6:00 pm
Pacific JV vs LaneLane 6:30 pm
September 6th, 2017
Yakima Valley vs CentraliaCentralia 2:30 pm
S. Puget Sound vs Linn-BentonLinn-Benton 5:00 pm
Yakima Valley vs OlympicOlympic 7:00 pm
September 7th, 2017
Big Bend vs Linn-BentonLinn-Benton 4:00 pm
Centralia vs Skagit ValleySkagit Valley 5:00 pm
Centralia vs EverettEverett 5:00 pm
Yakima Valley vs EverettEverett 7:00 pm
September 11th, 2017
Lane vs PiercePierce 5:00 pm
Mt. Hood vs EverettEverett 5:00 pm
Olympic vs Mt. HoodEverett 5:00 pm
Columbia Basin vs Treasure Valley (league) Treasure Valley 6:00 pm
Edmonds vs Scottsdale CCScottsdale CC 7:00 pm
September 12th, 2017
Lane vs S. Puget SoundS. Puget Sound 1:00 pm
Centralia vs ClarkClark 6:00 pm
September 13th, 2017
Bellevue vs ClarkClark 1:00 pm
NCU vs Chemeketa (league) Chemeketa 5:00 pm
Bellevue vs Lower ColumbiaLower Columbia 6:00 pm
Treasure Valley vs Spokane (league) Spokane 6:00 pm
Edmonds vs College of Southern NevadaCollege of Southern Nevada 7:00 pm
September 14th, 2017
Treasure Valley vs North Idaho (league) North Idaho TBD
Olympic vs PiercePierce 1:00 pm
Olympic vs Grays HarborPierce 3:00 pm
September 15th, 2017
Clipper Invite (Olympic, WA)
Teams: Big Bend, Green River, Olympic, S. Puget Sound, Skagit Valley
Glendale CC vs EdmondsLas Vegas HS 5:00 pm
Lane vs Clackamas (league) Clackamas 6:30 pm
Linn-Benton vs Chemeketa (league) Chemeketa 6:30 pm
Edmonds vs Palomar CCLas Vegas HS 7:00 pm
September 16th, 2017
Clipper Invite (Olympic, WA)
Teams: Big Bend, Green River, Olympic, S. Puget Sound, Skagit Valley
Edmonds vs USU-EasternLas Vegas HS 9:00 am
Chemeketa vs Lane (league) Lane 1:00 pm
Clackamas vs Linn-Benton (league) Linn-Benton 1:00 pm
Edmonds vs Victor ValleyLas Vegas HS 1:00 pm
September 19th, 2017
New Hope Christian vs LaneLane 6:00 pm
September 20th, 2017
Treasure Valley vs Columbia Basin (league) Columbia Basin 6:00 pm
Spokane vs Walla Walla (league) Walla Walla 6:00 pm
Linn-Benton vs Mt. Hood (league) Mt. Hood 6:30 pm
Everett vs Olympic (league) Olympic 7:00 pm
Whatcom vs Bellevue (league) Bellevue 7:00 pm
Tacoma vs Pierce (league) Pierce 7:00 pm
Centralia vs Lower Columbia (league) Lower Columbia 7:00 pm
September 22nd, 2017
Columbia Basin vs Walla Walla (league) Walla Walla 6:00 pm
Mt. Hood vs Lane (league) Lane 6:30 pm
Chemeketa vs Umpqua (league) Umpqua 6:30 pm
Clark vs Linn-Benton (league) Linn-Benton 6:30 pm
Bellevue vs Skagit Valley (league) Skagit Valley 7:00 pm
Whatcom vs Everett (league) Everett 7:00 pm
Grays Harbor vs Centralia (league) Centralia 7:00 pm
Lower Columbia vs Tacoma (league) Tacoma 7:00 pm
September 23rd, 2017
Lane vs Clark (league) Clark 1:00 pm
Treasure Valley vs Big Bend (league) Big Bend 2:00 pm
Wenatchee Valley vs Walla Walla (league) Walla Walla 2:00 pm
Chemeketa vs SWOCC (league) SWOCC 6:30 pm
September 25th, 2017
Lane vs Northwest Christian (scrimmage)Northwest Christian (scrimmage) 7:00 pm
Stats STATS ARCHIVE
Folder TEAMS
Volleyball Alumni

Player of the Week - Click to view

Volleyball Championhip Link image

NWAC home